Biti roditelj danas znači suočavanje s brojnim izazovima. Digitalni svijet, postavljanje granica, poticanje samostalnosti djece – sve to čini roditeljstvo zahtjevnim, ali i izuzetno važnim. Ove teme prepoznala je i panel konferencija 'Ajme, ja sam roditelj!', koja se održala 3. travnja 2025. godine u Splitu. Okupila je 8 stručnjakinja, oko 200 roditelja i 30 djece te ponudila odgovore na najvažnija pitanja roditeljstva.
Konferencija je održana u prostorijama Veleučilišta Aspira, pod pokroviteljstvom Baby Centera i FreeON obitelji. Program je bio bogat s tri edukativna panela koja su pružila roditeljima priliku da se informiraju i razmijene iskustva. Tijekom trajanja panela, djeca su uživala u kreativnim aktivnostima, a roditelji su se fokusirali na teme vezane uz izazove odgoja u današnjem digitalnom dobu.
Paneli su bili podijeljeni u tri ključne tematske cjeline. Prvi panel pod nazivom 'Ajme, opet ekrani!' fokusirao se na utjecaj digitalnih uređaja na djecu i izazove roditeljstva u digitalnom okruženju. Stručnjakinje Emilija Ujević Tomšić, Mija Babić Martinac i Ljiljana Čulić podijelile su savjete o tome kako pronaći ravnotežu u korištenju ekrana, od važnosti postavljanja granica do sigurnosti na internetu. Babić Martinac je istaknula kako ekrani mogu ometati hranjenje i razvoj govora kod djece, dok je Ujević Tomšić naglasila potrebu za kontroliranjem vremena provedenog pred ekranom kako bi se izbjegli dugoročni problemi u komunikaciji. Čulić je također podcrtala važnost sigurnosti na internetu, upozoravajući roditelje da postave odgovarajuće zaštite i roditeljsku kontrolu na uređajima.
Nakon ovog panela uslijedio je panel 'Ajme, di je granica?', koji je govorio o postavljanju granica i njihovoj važnosti u odgoju. Psihologinje Jelena Birsa i Maja Vujčić Vračević razjasnile su zašto su granice nužne za razvoj djeteta. Iako postavljanje granica može izazvati frustraciju kod djece, stručnjakinje su istaknule da je to dio procesa odrastanja i da je važno pronaći balans između ljubavi i strukture. Birsa je naglasila da granice nisu samo za kontrolu, već za razvoj samostalnosti i emocionalne zrelosti kod djece. Vujčić Vračević dodala je da roditelji moraju razumjeti da frustracija kod djece nije negativna, već prirodan dio odgoja i da djeca kroz njezinu kontrolu uče kako se nositi s izazovima.
Posljednji panel, 'Ajme, možeš ti to!', bavio se poticanjem samostalnosti kod djece, što je ključna tema za razvoj odgovornosti. Marija Guć Primorac, Irena Orlović i Iva Filipov podijelile su savjete o tome kako djeca mogu razviti vještine potrebne za samostalnost, kao i važnost emocionalne zrelosti za početak školovanja. Guć Primorac istaknula je da je razvoj samostalnosti kod djece već prisutan od samog rođenja, kada djeca istražuju okolinu i razvijaju osnovne vještine poput držanja pribora za jelo ili obuvanja cipela. Filipov je naglasila da je emocionalna spremnost za školu važnija od akademskih vještina i da roditelji ne smiju stvarati pritisak na djecu da ispunjavaju određene norme prije vremena. Orlović je dodala kako prevelika očekivanja mogu izazvati osjećaj srama kod djece, što im može otežati napredak. Irena se fokusira na stvaranje zdravih temelja za emocionalni razvoj, naglašavajući da djeca ne bi smjela biti preopterećena vanjskim pritiscima, već bi trebala razvijati svoje sposobnosti u vlastitom tempu. Publika je panel nagradila aplauzima te su imali mnogobrojna pitanja na koja su stručnjakinje rado odgovarale.
Dok su roditelji sudjelovali u panelima, djeca su uživala u raznovrsnim aktivnostima koje su uključivale STEM radionicu, likovnu radionicu i igru u FreeON igraonici. Malac Sveznalac, radionica u organizaciji Malac Genijalac, omogućila je djeci da kroz igru uče o znanosti i matematici, dok su na likovnoj radionici pod vodstvom Magdalene Kudik razvijala svoju kreativnost i koncentraciju. Najmlađi su imali priliku isprobati najnovije igračke u FreeON igraonici, a svi su se odlično zabavili.
U pauzama između panela sudionici su uživali u degustaciji Sana delikatese zdravih veganskih zalogaja i delicija proizvedenih u Hrvatskoj. Na kraju konferencije svi su sudjelovali u zabavnom kvizu.
Konferencija je bila edukativni događaj i prilika za povezivanje roditelja. Tijekom interaktivnih dijelova programa roditelji su imali priliku postavljati pitanja stručnjakinjama, razmjenjivati iskustva i dobiti konkretne savjete za rješavanje izazova s kojima se suočavaju u svakodnevnom životu.
Svi savjeti, fotografije i više informacija o konferenciji dostupni su na Ajme portalu.