Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović BRAĆA PO ORUŽJU Otvorena je vrijedna povijesna izložba koja puno otkriva o našim krajevima
Kultura Piše: Dalmatinski portal

BRAĆA PO ORUŽJU Otvorena je vrijedna povijesna izložba koja puno otkriva o našim krajevima

Istraživala se ratnička aristokracija koja je bila nositelj aktivnosti na europskom tlu

U Sveučilišnoj galeriji otvorena je izložba ‘Braća po oružju - elite željeznog doba’ koja prikazuje dva ratnička groba iz kaptolske i dolenjske skupine starijeg željeznog doba. Upravo su dva ratnika prikazana na Izložbi izvrstan primjer veza koje su činile kulturno tkivo kontinentalne Europe u Homerovo doba 8. stoljeća prije Krista. Sama izložba, uz Halštatske dane, dio je programa Art Staff Weeka (SEA -EU) koji se odvija na splitskom Sveučilištu od 5. do 7. studenog.
Autori izložbe su dr. sc. Hrvoje Potrebica s Filozofskog fakulteta u Zagrebu i dr. sc. Borut Križ, arheolog u Dolenjskom muzeju Novo Mesto.

- Kolega i ja se radimo na istom razdoblju, željeznom dobu Europe, otprilike posljednje tisućljeće prije Krista. U to doba u srednjoj Europi su živjele željeznodobne zajednice u kojima su dominirali ratnici, ratnička aristokracije. To su zajednice koje su manje poznate, riječ je o vremenu Homera, kada znamo sve o Grcima i Mediteranu, ali je srednja Europa ostala izgubljena jer nije postojalo pismo koje bi ju sačuvalo. Takve zajednice su bile jedne od najvažnijih kontaktnih zona između sjevera Europe i Sredozemlja, između Alpa i stepskih prostora, a upravo zbog toga su bile izuzetno moćne jer su imale monopol na transfer ljudi, dobara i kulture - ispričao je Potrebica, jedan od autora izložbe.

Bez obzira na razlike među načinima života i pokopavanja, elite tih zajednica su dijelile istu ideologiju, izgledale su isto, živjele su na isti način, zbog čega autori zaključuju kako to govori o Europi kao ujedinjenom prostoru, barem prema elitama.

Izložba je nastala prije više od sedam godina, a plod je suradnje Sveučilišta u Splitu, Umjetničke akademije u Splitu, Arheološkog muzeja u Zagrebu, Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Dolenjskog muzeja Novo Mesto. Upravo u Splitu na odjelu arheologije, autori su našli dobre partnere koji rade restauraciju i konzervaciju.
Otvorenju izložbe pridružio se splitsko-dalmatinski župan BlaženkoBoban.

- Uistinu je fascinantno da je u sedmom stoljeću prije Krista ovdje bila civilizacija, takva da su Grci koju su tad imali etabliranu civilizaciju, govorili da se ne diraju u one gore na sjeveru, koji su razinu više od njih. Da ne govorimo da je ovdje bilo čvorište trgovinske razmjene između zapada i Kine - rekao je Boban koji smatra da možemo biti ponosni što živimo na mjestu gdje je nekada postojala civilizacija koja je bila nositelj aktivnosti na europskom tlu.

Nakon otvorenja izložbe na Sveučilišnom kampusu održavaju se Halštatski dani u Splitu – elite željeznog doba. Svojim bogatim i zanimljivim programom manifestacija uključuje predavanja, radionice kuhanja, tradicijske manufakture i tkanja, a svim će zainteresiranim posjetiteljima približiti vrijeme i život u starijem željeznom dobu. Osim radionica za sve generacije, posjetitelji su mogli kušati halštatsku hranu s namirnicama koje su koristile u željeznom dobu. Izložba će biti otvorena do 15. prosinca.

Vaša reakcija na temu