Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press CULTURE HUB CROATIA Sve je spremno za Sajam vještina u Splitu

CULTURE HUB CROATIA Sve je spremno za Sajam vještina u Splitu

Donosimo program

Sajam vještina 26. & 27. travnja 2025. od 10 do 20 sati na T29, Table ul. 29 (Pazarić kraj škole Skalice) organizira platforma Culture Hub Croatia u svrhu promocije tradicijskih ili umjetničkih zanata te kreativnih i edukativnih programa za odrasle koji se održavaju na raznim lokacijama u Splitu.

'Zanimaju vas rukotvorine - ručne tehnike izrade uporabnih ili dekorativnih predmeta, ali niste sigurni koji zanat odabrati ni kome se obratiti? Već se bavite nekim zanatom i voljeli biste se upoznati s novim načinima izrade? Planirate se početi baviti novim hobijem ili razmišljate o promjeni karijere?

Pridružite nam se na sajmu vještina gdje ćete imati priliku sudjelovati na besplatnim radionicama i demonstracijama, informirati se o kreativnim programima i predbilježiti se za sudjelovanje u nadolazećim terminima te saznati više o raznim tehnikama i materijalima. Na sajmu vještina zajedno ćemo izraditi nove rukotvorine i stvoriti prostor za umrežavanje i razmjenu znanja i iskustava.

Kroz sajam vještina, platforma CHC predstavlja novi međunarodni projekt, tj. platformu za obrtnike koji su na početku karijere u području tradicijskih ili umjetničkih zanata - Craftwork4All. Na info desku dostupnom tijekom subote i nedjelje od 10 do 20h imat ćete mogućnost informirati se o projektu i iskazati interes za sudjelovanje', poručuju organizatori.

Radionice su otvorene za sve (odrasle) zainteresirane građane, umjetnike, kreativce, a posebno za one koji se već bave rukotvorinama.

Raspored radionica

Subota, 26. travnja 10:30 - 12h, Mokro filcanje vune / Tatjana Kostrenčić Janković 

- 14.30 - 16h, Suho filcanje vune / Diana Botica 

- 17 - 19h, Osnove kovanja (prezentacija i demonstracija) / Ivan Dadić 

- 19h, Networking drinks

Nedjelja, 27. travnja 10 - 12h, Upcycling tekstila - patchwork / Vlatka Nazor 

- 14 - 16h, Oblikovanje bakrene žice / Anita Bartulović 

- 17 - 19h, Radionica vezenja / Dea Duplančić

Info desk radi od 10 - 20 sati (sub i ned). Imate pitanje? Pišite na info@culturehubcroatia.hr

Broj mjesta na radionicama je ograničen te je potrebna prijava putem obrasca

'S obzirom na to da želimo omogućiti što većem broju osoba da sudjeluju, moguće je odabrati samo jednu radionicu po osobi, te iskazati interes za sudjelovanje na najviše dodatne tri radionice. Sudjelovanje na dodatnim radionicama ovisit će o raspoloživosti mjesta. Potvrdu vaše rezervacije primit ćete putem e-maila najkasnije 24h nakon ispunjavanja obrasca', dodaju.

O izlagačima i radionicama

Mokro filcanje vune 

Voditeljica: Tatjana Kostrenčić Janković / Tatjanin Đir 

Tehnika filcanja je tehnika prerade vune. Vunene niti se pomoću vode i sapuna kod mokrog ili uz pomoć igle kod suhog filcanja isprepliću i stvaraju tkaninu, takozvani 'filc' ili gotov predmet. Kroz tehniku filcanja, ne samo da koristimo prirodnu i nažalost zaboravljenu sirovinu, već poboljšavamo pažnju i povećavamo svjesnost. Na radionici mokrog filcanja vune, polaznici će naučiti kako koristiti tehniku te izraditi filcani sapun koji nudi brojne prednosti u odnosu na obične sapune - vuna koja oblaže sapun ima funkciju prirodne spužve koja pruža nježni piling, prokrvljuje tijelo i budi osjetila. Vuna je antibakterijski i antifungalni materijal koji produžava upotrebu sapuna i usporava njegovo trošenje. Na radionici, polaznici će dobiti potrebno znanje za nastavak rada samostalno, ali i svoj jedinstveni filcani sapun! 

O voditeljici radionice: Tatjana je zaljubljenica u glinamol, masu za modeliranje, a od nedavno i u vunu. Nakon deset godina uredskog rada skupila je hrabrost i odlučila svoju ljubav prema rukotvorinama prenijeti djeci. Odlučila je organizirati kreativne radionice za djecu u manjim grupama na kojima imaju priliku istražiti i upoznati materijale kao što su glina, glinamol i plastelin. Nakon brojnih 'jumping clay' radionica za djecu, Tatjana je organizirala i kreativne radionice filcanja vune posebno da bi podizala svijest o problemu recikliranja tog vrijednog materijala koji često na našim područjima postaje otpad. Uskoro planira proširiti svoju djelatnost te ponuditi radionice mokrog i suhog filcanja i za odrasle.

Suho filcanje vune 

Voditeljica: Diana Botica / Felt Loved 

Vuna je vrlo zahvalan medij, pomoću kojeg se može oblikovati gotovo sve što možete zamisliti. Osim odjevnih predmeta i modnih dodataka, tehnikom filcanja moguće je izraditi i slike, vaze, skulpture te razne ukrase. Rad s vunom smiruje, poboljšava koncentraciju i motoriku. Na radionici suhog filcanja, polaznici će imati priliku naučiti tehniku plošnog filcanja i izrade slike pomoću posebne igle za filcanje. Naučit ćemo što je filcanje, koje tehnike postoje, kako se miješaju boje i još mnogo toga. Svaki polaznik izradit će malu vunenu sliku koju će ponijeti kući. Radionica je prikladna za početnike i nije potrebno nikakvo predznanje, a sav materijal je uključen u radionicu. 

O voditeljici radionice: Diana je zaljubljena u vunu od malih nogu, plešući uz mamu i baku koja je prela domaću vunu kornatskih ovaca. Kad je nakon dugogodišnjeg pletenja i kukičanja otkrila tehniku filcanja, otvorio joj se jedan sasvim novi šareni svijet. Diana voli prenositi ljubav prema vuni i ovoj tehnici koja kod nas nije još toliko poznata i popularna kao neke druge tehnike. Do sada je održala niz uspješnih radionica u Splitu i Zagrebu, a njene slike od vune predstavljene su i na izložbi u gradskoj knjižnici.

Osnove kovanja (prezentacija i demonstracija) 

Izlagač: Ivan Dadić / Poema Incudis 

Upoznajte se s kovačkim zanatom kroz događanje koje će započeti interaktivnim predavanjem gdje će se polaznici upoznati s povijesnom pozadinom kovanja te njegovom ulogom u svakodnevnom životu. Nadalje, proći će se kroz osnovne tehnike kovanja i načine korištenja alata. Radionica se nastavlja demonstracijom kovanja prilikom koje će se sudionici moći u praksi upoznati s alatima i tehnikama kovanja poput održavanja kovačke vatre, pravilnog udaranja metala i stava pri nakovnju, oblikovanju metala te sigurnosti na radu. 

O izlagaču: Ivan se bavi umjetničkim kovanjem koristeći tradicionalne tehnike. Nastoji oživjeti taj gotovo izumrli zanat i širiti znanje koje je samostalno godinama stjecao, kombinirajući tradicionalne i moderne tehnike. Sve je započelo kada je otkrio radionu svog pokojnog djeda i počeo je čistiti i restaurirati. Dok je skidao slojeve hrđe i prašine koji su se skupljali desetljećima, otkrio je mnogo prekrasnih alata, no najviše su ga fascinirali osebujni čekići i jedan ručno rađeni nakovanj od željezničke pruge. Kada je zajedno s ocem probao kovati, znao je da je to njegov poziv. Ivan proizvodi široki raspon predmeta - od prstenja i nakita po narudžbi do kuhinjskih noževa, kovačkih kliješta, hvataljki pa čak i ukrasnih kućnih predmeta i povijesnih replika noževa. Kovački zanat u Dalmaciji ima bogatu povijest, no nažalost zbog masovne proizvodnje većina ih je prestala s radom i zanat je gotovo izumro. Ivanova strast nije samo stvaranje, već i podučavanje, stoga organizira kovačke i nožarske radionice u svojoj radioni u blizini Splita kako bi zanat opstao.

Upcycling tekstila - patchwork 

Voditeljica: Vlatka Nazor / Amika tekstil i šivanje 

Na kolaž/patchwork radionici, polaznici će stvarati kreativne zidne ukrase od ostataka neiskorištenih dijelova tkanina koje će ovim putem dobiti novu namjenu. Patchwork i kolaž su kreativne ručne tehnike spajanja manjih dijelova tkanina u veću cjelinu. Kroz ove tehnike šivanja stvaramo nove mogućnosti transformacije odbačenog tekstila u nove proizvode i dajemo im novi život. Cilj radionice je potaknuti novi način razmišljanja o brzoj modi i tekstilu koji se smatra neiscrpnim resursom. Globalno, modna industrija godišnje proizvede oko 92 milijuna tona tekstilnog otpada, od čega se samo mali postotak reciklira, što dovodi do značajnog utjecaja na okoliš. Polaznici će na radionici stvoriti unikatne dekoracije za svoj dom. Početnici, kao i oni koji imaju iskustva s tehnikom, su dobrodošli! 

O voditeljici radionice: Od malih nogu Vlatka je naučila šivati uz pomoć svoje mame. Zaljubivši se u crtanje i kreativan proces stvaranja odjeće, upisuje Školu likovnih umjetnosti u Splitu. Nakon srednje škole završava studij modnog dizajna na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu. Cijeli život se bavi modom i tekstilom, istražujući različite tehnike ručnog i strojnog šivanja.

Oblikovanje bakrene žice 

Voditeljica: Anita Bartulović / Bakrenica crafts 

Polaznici radionice imat će priliku naučiti kako oblikovati žicu, rukovati alatima i lemilicom te se upoznati s procesom lemljenja i pripreme za bojanje. Sudionici će moći izabrati između više ponuđenih dvodimenzionalnih motiva koji se kasnije mogu postaviti na zid ili čak uokviriti. Prvo će prema šabloni oblikovati žicu, koja se zatim lemi kada se svi dijelovi poslože. Nakon toga slijedi brušenje lemova, ako je potrebno, čišćenje te bojanje. Pridružite nam se i otkrijte ovu kreativnu tehniku! 

O voditeljici radionice: Anita je inače tattoo umjetnica, ali zanat oblikovanja bakrene žice kojim danas stvara razne zidne ukrase, naslijedila je od pokojnog djeda. Naime, on je na taj način izrađivao ukrase za njenu mamu i tetu prije više od 50 godina. Kada je 2019. Anita ostala bez posla i zatim kad je svijet pogodila pandemija, odlučila je da neće gubiti vrijeme. Primila se oblikovanja žice i učila sama, metodom pokušaja i pogrešaka. Sada ima svoj brend 'Bakrenica' i izrađuje unikatne 2D ukrase različitih tema i oblika. Nakon što se izolacija kabela odstrani, žica se oblikuje, lemi, brusi i boja… i tako nastaju prava mala umjetnička djela.

Radionica vezenja 

Voditeljica: Dea Duplančić / Split Stitch 

Pridružite nam se na radionici vezenja i opustite se kroz bojanje koncem na tkanini! Na radionici vezenja, polaznici će imati priliku naučiti osnove veza te dobiti sve informacije o vrstama konca s kojima se može raditi, kao i gdje se može nabaviti potrebna oprema za samostalnu realizaciju radova. Polaznici će naučiti osnove počevši od prebacivanja željenog dizajna na tkaninu, zatim osnovne bodove kojima se započinje izrada koncem te će stvoriti vlastite unikatne radove. 

O voditeljici radionice: Dea se počela baviti vezenjem već u sedmoj godini života kada ju je pokojna baka uvela u svijet igle i konca. Od tada traje njena 'terapija vezom', kako to voli reći. Osim u terapijske svrhe, vezene radove koristi i kao idealan poklon za razne prigode od rođenja, krštenja pa sve do vjenčanja i personaliziranih suvenira i drugih predmeta. Svoje radionice do sada je provodila volonterski u LGBTIQ+ centru u Splitu, a u budućnosti se nada proširiti svoju djelatnost te približiti vezenje kao hobi i zanat svima koji se žele okušati u stvaranju s iglicom i koncem.

Vaša reakcija na temu