Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Danas je prvi dan proljeća: Znate li zašto već dugi niz godina dolazi dan ranije?

Danas je prvi dan proljeća: Znate li zašto već dugi niz godina dolazi dan ranije?

Dan i noć traju približno jednako

Iako smo u osnovnoj školi učili da sva godišnja doba, osim jeseni koja počinje 23., počinju 21. u mjesecu, stručnjaci su otkrili da već dvadesetak godina proljeće dolazi dan ranije, zbog dvije različite metode za utvrđivanje početka i kraja godišnjih doba - meteorološke i astronomske, piše Večernji list.

Meteorološkom se metodom vode meteorolozi koji promatraju spuštanje i rast temperature i stanje u atmosferi, a prema njoj se meteorološka sezona koordinira prema kalendaru i svako godišnje doba traje tri mjeseca.

Tom metodom proljeće traje od 1. ožujka do 31. svibnja. Druga metoda temelji se na astronomskim sezonama, a odnosi se na položaj Zemljine orbite u odnosu na Sunce. Astronomski kalendar utvrđuje godišnja doba prema tome kada Zemljina rotacijska os bude na 23,5 stupnjeva u odnosu na orbitu oko Sunca; pa nam ove godine na primjer proljeće stiže danas poslijepodne, piše Večernji list.

Proljetna ravnodnevica ili proljetni ekvinocij prvi je dan proljeća, a karakterizira je jednako trajanje dana i noći. Za vrijeme proljetne ravnodnevice smjerovi izlaska i zalaska Sunca su najbliži točnim smjerovima istoka i zapada, a u trenutku proljetne ravnodnevice Sunčeve zrake obasjavaju Zemljin ekvator pod pravim kutom. 

Vaša reakcija na temu