Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Dani Mile Gojsalić: Manifestacija u spomen na hrvatsku Ivanu Orleansku koja je spasila Poljica od Turaka

Dani Mile Gojsalić: Manifestacija u spomen na hrvatsku Ivanu Orleansku koja je spasila Poljica od Turaka

Organizatori na otvorenje u četvrtak očekuju i dolazak bivših laureata među kojima su i general Ante Gotovina, ali i nogometaš Ivan Perišić

Mila Gojsalić narodna je junakinja i hrvatska mučenica iz Poljica koju mnogi danas nazivaju i hrvatskom Ivanom Orleanskom. Svojim je herojskim činom, priča legenda, 29. ožujka 1530. godine, spasila Poljičku republiku od najezde Turaka. 

Predaja kaže da je ova djevojka, podrijetlom iz Kostanja, za spas Poljica žrtvovala svoj život i čast. Turski Ahmed-paša je 1530. godine okupio vojsku od 10.000 vojnika s namjerom osvajanja Poljica. Utaborio se u Podgracu u Gatima, na litici visoko iznad kanjona rijeke Cetine. Lijepa Mila brzo mu je zapela za oko i odlučio ju je pod svaku cijenu dovesti u svoj čador. Svoje namjere je i ostvario, a Mila je te noći, 27. ožujka 1530., izgubila svoju nevinost i čast. Nakon što ju je iskoristio Ahmed-paša je zaspao, a Mila je iskoristila trenutak, pred zoru je izašla je iz šatora, uzela baklju i digla u zrak barutanu i čador.

Poginula je ona, turski paša i mnogi njegovi časnici, a Poljičani su iskoristili zbunjenost Turaka koji nisu tako nešto očekivali i napali ih. Turci nisu imali prevelikog izbora. Mogli su trčati u vatru i u ruke Poljičana ili skakati u ponor s litice, a mnogi od njih su odabrali skok s litice kao jedini spas. Dio ih se sukobio mještanima, ali su pobijeđeni. 

Iako ne postoji niti jedan arhivski zapis o ovom događaju, legenda o hrabrosti mlade Mile Gojsalić ostala je zapamćena. O njoj je pisao August Šenoa, operu o njoj skladao je Jakov Gotovac, a naš proslavljeni kipar Ivan Meštrović isklesao je njezin lik u bronci. Spomenik poljičkoj junakinji postavljen je na vidikovcu iznad rijeke Cetine, na mjestu s kojeg Mila Gojsalić i danas bdije nad Omišom. 

U njezinu se čast svake godine održava i kulturna manifestacija Dani Mile Gojsalić koja je utemeljena 2003. godine. Priređuje se s ciljem turističke prezentacije kulturno-povijesnih, prirodnih, gospodarskih i ljudskih potencijala poljičkog podneblja. Ove će se godine, od 13. do 15. srpnja, Dani Mile Gojsalić održati 15. put.

- Manifestacija se priređuje svake godine u srpnju pred više tisuća domaćih i stranih posjetitelja, a vrhunac trodnevnih događanja je dodjela priznanja 'Mila Gojsalić' osobi zaslužnoj za očuvanje baštine i opstojnost identiteta. Svečanost otvorenja je u četvrtak u 20.30 sati, a osim brojnim dužnosnicima, poziv smo uputili i dosadašnjim laureatima. Očekujemo dolazak Jakše Fiamenga, Branke Šeparović, Ive Pervana, Joška Belamarića, Borisa Ljubičića, Tonka Maroevića, Stipe Božića, Ante Nazora, Ante Gotovine i Ivana Perišića - poručuje Ante Mekinić, utemeljitelj ove manifestacije koja se i ove godine održava pod visokim pokroviteljstvom hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović

Vaša reakcija na temu