Učenici Osnovne škole Ostrog u Kaštelima su naćulili svoje uši i pažljivo upijali svaku riječ iz priča nesvakidašnje gošće. Nije trebalo 'pozivati na mir', sadržaj im se svidio, koncentracija nije popuštala. U goste im je, u sklopu Đardina čitanja, došla spisateljica Vjekoslava Huljić.
- Sva djeca su biljčice koja počinju čitati prvo slikovnice i treba im sve više klorofila, sve više knjiga i onda narastu do baobaba. To su oni pravi, veliki čitači. Kroz čitanje obogaćuju svoj rječnik, šire svoje vidike i doznaju da se u svijetu mogu dogoditi razna čuda, da se može izaći iz ovog našeg dvorišta u kojem nije sve sređeno i lijepo, da se može biti što god želite - kazala je.
Nada se da bi mogla potaknuti djecu na sve više i više čitanja.
Inspiraciju nalazi svugdje oko sebe.
- Zapravo, u zadnje vrijeme pogotovo bježimo od nekih teških tema i medija koji nam nude nekakve sumorne i apokaliptične konstrukcije. Pjesnik je poseban i po tome što može vidjeti i čuti što drugi ne mogu, kao i po tome što ima neki svoj unutarnji doživljaj koji može iznijeti kroz pisanje i pokazati neki bolji svijet djeci - kazala je. Smatra da je jako važno čitati djeci od malih nogu, počevši sa slikovnicama.
- Vidim po svojoj djeci, a sad i unučadi. Unuka (Alba, op.a) s gotovo tri godine već ima dobar opus, a i sama poseže za slikovnicama - ponosna je sretna baka Vjekoslava Huljić. Napominje i kako u današnje doba slikovnice nude i glazbu, tako da se djeci omogući potpuni doživljaj.
- Mislim da je čitanje vrlo važno za oblikovanje jednog malog čovjeka i lijepog karaktera. Bitno je djecu pokušati pridobiti da čitaju - ustvrdila je.
Otkrila je i kako gušta s unučicom i unukom te da im rado čita.
- Unučica mi kaže 'bako, nemoj ti sada, ja ću'. Točno zna gdje smo stali i nastavak priče. Malo ja njoj pričam, pa ona meni i to je zaista jedna predivna interakcija - podijelila je dio radosti iz predivne uloge bake, u kojoj kako kaže, gušta. Što se tiče njenih djela, ponosna je na roman La Petite Marie, u kojem je kroz likove ispreplela živote u Splitu i Parizu tijekom 20. stoljeća, uključujući i slavnog slikara Modiglianija.
- Kroz pisanje sam imala priliku istražiti događanja u Splitu za vrijeme Drugog svjetskog rata, kao i Pokret otpora u Francuskoj i umjetnički milje Pariza. Obožavam umjetnost, uz književnost mi je druga ljubav - još je podijelila Vjekoslava Huljić.
Zahvalila je na pozivu Miliju Novaku, predsjedniku kaštelanskog ogranka Matice hrvatske.
- Osnovni cilj naše manifestacije je poticanje čitanja među mladima. Upravo kroz Đardin čitanja želimo stvoriti novu kulturnu scenu mladih u Kaštelima - rekao je Novak. Dodao je kako se događaj ove godine održava u posebnom kontekstu obilježavanja 1100 godina Hrvatskog kraljevstva, čime se mladima šalje snažna poruka o važnosti očuvanja kulturne baštine i poštovanja prema precima.
Učenici kaštelanskih škola, opisivao je, sa svojim mentorima vrijedno su radili na čitačkim interpretacijama koje su tijekom proteklih tjedana prezentirali na manifestaciji. U završnici, 29. svibnja, održat će se revija čitanja na kojoj će publika glasovati za najimpresivniji nastup.
Najbolji čitači imat će priliku nastupiti na reviji i zasluženo biti nagrađeni, a ovaj događaj bit će obogaćen i nastupima poznatih glumaca Filipa Radoša i Zdravka Vukelića, najavio. Osim toga, 26. svibnja održat će se radionica interpretativnog čitanja u suradnji s umirovljenicima iz Kaštel Kambelovca, s glumcem Ivanom Baranovićem kao gostom.
Uz učenike je mentorica, nastavnica engleskog i talijanskog jezika, Ivona Jerković. Istaknula je da je odaziv učenika iz godine u godinu sve veći, jer im Đardin čitanja pruža jedinstvenu priliku da upoznaju autore i glumce te dožive književnost na osobnoj razini.
- Učenici uživaju u različitim temama, a pripremajući se za ovaj događaj na engleskom i talijanskom jeziku, dobiju priliku za dodatno obogaćivanje svojih jezičnih vještina - kazala je Jerković.
'Lijek za dušu', kako se Novak poslužio riječima Vjekoslave Huljić, upravo pruža Đardin čitanja.