U najnovijem izdanju emisije Top Music Desk na TOP RADIJU, urednica i voditeljica Gina Damjanović ugostila je putujuću glazbenicu Akleu Neon i njezin all-female bend Sound Doulas. U iskrenom i inspirativnom razgovoru, Aklea je podijelila priču o svom glazbenom putovanju, životnoj filozofiji, radu s glazbom biljaka i procesu stvaranja novog albuma.
Šira publika upoznala ju je na Dori 2020. s pjesmom 'Zovi ju mama', a svoju debitantsku ploču 'Dođi na joji' objavila je prije tri godine te sada priprema i drugu.
'Mislim da će većina stvari biti na engleskom jeziku, tako sada osjećam. Glazba je smirenija, više down tempo. Puno radim s glazbom biljaka, i to definitivno utječe na mene i na način na koji stvaram. Jako sam uzbuđena zbog tog zrelijeg zvuka, ali i zbog svega što sam naučila kroz rad na prvom albumu. Sada neke stvari napokon znam, neke stvari su mi puno jasnije kad je riječ o stvaralačkom procesu', otkrila je.
Veliku pažnju u studiju privukla je Akleina demonstracija Music of the Plants uređaja – tehnologije koja elektromagnetske impulse biljaka pretvara u glazbu. Aklea je s tim konceptom prvi put došla u kontakt nakon povratka iz Perua, kada su gorjele šume Amazone, a o tome, kako kaže, gotovo nitko nije izvještavao.
'Bilo mi je neshvatljivo da nitko ne govori o tome kako doslovno gore pluća svijeta. I tada sam shvatila, ako taj glas ne dolazi do medija, možda ga ja mogu prenijeti. Biljke stalno komuniciraju, stvaraju impulse dok fotosintetiziraju, dok si šalju minerale, a mi to možemo slušati. Zato često kažem da nisam samo Hrvatica, prije svega sam Zemljanka. Svi mi prvo dolazimo s planeta Zemlje i naš je zadatak da ju čuvamo', priznaje Aklea za TOP RADIO.
U razgovoru s Ginom Damjanović osvrnula se i na svoj osobni razvoj, od prvih zborskih koraka u Osijeku do samostalne glazbene karijere koju danas gradi sa svojim bendom, ali i progovorila o putovanjima koji su njezina posebna strast.
'Moj tata, Velimir Zovko, je profesionalni trener tenisa i izbornik Davis Cup reprezentacije, i još od djetinjstva bilo mi je normalno da netko iz obitelji ode na nekoliko mjeseci pa se vrati. Ta dinamika je bila dio naše svakodnevice, i meni je to putovanje postalo prirodno stanje. U srednjoj školi sam provela godinu dana na razmjeni u New Yorku i mislim da je tu ozbiljno počelo moje kretanje kroz svijet. U New Yorku sam tada pjevala u Radio City Music Hallu s a cappella grupom Dobbs 16', prisjeća se.
Prije nekoliko godina je poželjela proširiti zvuk i podijeliti stvaranje s drugim glazbenicama. Tako su nastale Sound Doulas, bend koji uz Akleu čine basistica Helena i bubnjarica Ana.
'Željela sam bend sastavljen isključivo od žena. Imale smo audiciju, cure su došle s raznim pozadinama, a ono što nas je spojilo bila je vjera u glazbu i energiju koju želimo dijeliti. One su srce i kičma mog zvuka', priznaje.
Posebno mjesto u Akleinu stvaralaštvu imaju i njezini roditelji, koji su joj, kaže, uvijek bili bezrezervna podrška.
'Moja mama je stalno dolazila na nastupe sa zborom, uvijek u prvom redu, uvijek plače, bez obzira ponavlja li se program. Tata je bio taj koji mi je predložio da se prijavim na Doru. Često čujem kako roditelji ne podržavaju djecu u umjetnosti, ali meni su mama i tata dali korijenje i krila. I dan danas svako jutro piju kavu i puštaju moje pjesme na YouTubeu – buildaju mi viewove, kažu', ispričala je glazbenica.