Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović Đurđica Bjedov dobila nagradu 'Miljenko Smoje'

Đurđica Bjedov dobila nagradu 'Miljenko Smoje'

Uz njega san se svađala, kontreštavala, smijala i plakala. Puna mi je duša! - rekla je proslavljena plivačica na 'Smojinoj marendi'

Napunila se 'Oštarija u Viđakovi' prijateljima i štovateljima lika i djela velikog pokojnog splitskog pisca, novinara i kroničara Dalmacije Miljenka Smoje na  marendi organiziranoj na njegov rođendan.

Smojina maredna inicijativa je fotografa Borisa Kragića i već devet godina tradicija koja ne gubi svoj sjaj.

Sedmu godinu zaredom dodjeljuje se i nagrada za kulturni, umjetnički, novinarski ili sportski doprinos koja nosi Smojino ime, a ove godine otišla je u ruke ženi, neponovljivoj Đurđici Bjedov, jednoj od najvećih sportskih, i ne samo sportskih, veličina koje su dali Split i Dalmacija.

- Ja bih malo plakala, ali od sriće. Kad u svom gradu, i to u Splitu, što nije mala stvar, dobijete priznanje, duša i srce mi se ispune toplinom. Nagrada koja nosi ime Miljenka Smoje mi puno znači. Split je prepoznao da sam trajni dio njega, ali i on mene - na rubu suza iskreno je govorila Đurđica Bjedov dok je primala nagradu.

Plaketu joj je uručio pročelnik za kulturu Siniša Kuko.

Dodala je proslavljena plivačica da se sva trese od uzbuđenja, iako nije osobno poznavala Smoju, ali ga je upoznala kroz njegove knjige i rad.

- Uz njega san se svađala, kontreštavala, smijala i plakala. Puna mi je duša! Nisan ja nigdi otišla, 'skoknila' san u druge državu, ali ostala san u Splitu - kazala je.

Kragić je napomenuo kako je Đurđica Bjedov bolesno zaljubljena u Split te je bila iskreno iznenađena kada je čula da će joj biti uručena nagrada.

Prisjećajući se Smoje, ustvrdio je i da je Oštarija u Viđakovi zadnji memento Splita, čuva sve ono što je grad bio.

Dika Splita i prvorazredna seznacija, kako je novinar Zdravko Reić u obrazloženju nagrade nazvao Đurđicu Bjedov, zaključila je kako smo se svi malo povukli u sebe.

- Da smo se naučili bunit, ovaj bi se kantun Splita proširija - iskrena je zaljubljenica u Bačvice, grad pod Marjanom i Dalmaciju.

Dodajmo da su prijatelji i gosti uživali u jelima oštarije, ali i posebnom fažolu na brujet za koji je zadužen tradicionalni kuhar na Smojinim marendama Damir Karuza Kalambura.

Također, uručeno je nagrađenoj i vino Postup priznate vinarke Marije Mrgudić.

Ne treba spominjati da je poseban čar marendi i ove godine za voditeljskim mikrofonom dao Joško Bonaći.

Osim Đurđice Bjedov, nagradu Miljenka Smoje za  doprinos Dalmaciji do sada su odnijeli Ivo Brešan, Davor Štambuk, Vladimir Beara, Mile Skračić, Arsen Dedić i Luko Paljetak.

Vaša reakcija na temu