Danas je svečano otvoreno izletište Jadro u sklopu projekta 'JADRO - izvor života'. Javna ustanova 'More i krš' s partnerima projekta Gradom Solinom i Turističkom zajednicom grada Solina realizirali su projekt kojim se transformirao degradirani prostor strogog rezervata i njegova kontaktna zona, ali i znanje i svijest o zaštiti i važnosti prirodne baštine te se stavlja u funkciju razvoj lokalne i regionalne ekonomije. Zahvaljujući ovom projektu građani Solina, ali i brojni gosti, dobili su jedno iznimno uređeno izletište s brojnim sadržajima za sve generacije, prezentacijskim centrom mekousne pastrve, info pultom i mrijestilištem, pečenjarnicom, balotištem, dječjim igralištem i uređenim parkiralištem.
- Vrijednost projekta je 24,4 milijuna kuna, od čega je EU sufinancirala 80 posto. S projektnim partnerima radili smo na projektu više od šest godina, a danas sa zadovoljstvom možemo reći da smo ga priveli kraju. Bit ovoga projekta, između ostalog, je zaštita i promocija endemske vrste mekousne pastrve, od milja zvane solinka, a koja obitava isključivo ovdje - poručio je Domagoj Lažeta, ravnatelj JU 'More i krš'.
Specifični cilj projekta je povećati privlačnost i obrazovni kapacitet te uspostaviti bolje upravljanje posjetiteljima prirodne baštine, pri čemu je projekt usmjeren na razvijanje javne svijesti o važnosti očuvanja bioraznolikosti i georaznolikosti kroz promociju posebnog prirodnog rezervata Jadro.
- Od sadržaja koji se nalaze u sklopu izletišta izdvojili bismo Centar za posjetitelje koji ima uređenu multimedijalnu dvoranu, podrum s mrjestilištem mekousne pastrve, a nalazi se i dječji kutak s interaktivnim sadržajem koji su prilagođeni edukaciji najmlađih posjetitelja i odraslima o ekologiji i očuvanju prirode. U Centru je postavljen i QR kod preko kojeg posjetitelji mogu reproducirati interaktivnu audio knjigu 'Rijeka Jadro - na izvoru povijesti'. Zatim je postojeći bunker iz Drugog svjetskog rata preuređen u interpretacijski centar mekousne pastrve, a tu se nalazi interaktivni stol s prikazom toka rijeke Jadro i interaktivnim aplikacijama. U kupoli bunkera uređen je posebni imerzivni prostor s periskopom prirode i aplikacijom ‘hod po vodi’ - otkrila nam je Marijana Žižić, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, zaštitu okoliša i europske fondove u Gradu Solinu.
Također, istaknula je kako se u sklopu izletišta nalazi i gastro kutak unutar ugostiteljsko objekta, kao i pješački most, dječje igralište, boćalište, a posjetitelje očekuje i veliko parkiralište.
- Imamo dosta sportskih i rekreacijskih sadržaja, a senzorni park i poučna staza smješteni su u nekadašnjem napuštenom tupinolomu u Majdanu. Senzorni park sastoji se od šetnice, šume i pet osjetilnih poligona, dok je šetnica kroz park zamišljena kao trim staza koja sa spravama za tjelovježbu omogućava sportsko-rekreativno korištenje prostora - dodala je Žižić ističući kako je cijelo izletište prilagođeno osobama s invaliditetom.
Na svečanom otvorenju prisustvovao je i Blaženko Boban, župan Splitsko-dalmatinske županije, ističući kako je Jadro uvijek bio izvor života od Trogira do Omiša.
- Ovim projektom postaje izvor života za mlade ljude, ne samo iz Solina, već iz Splita i okolice. Ovo je jedno predivno izletište koje će mnogi koristiti. Unatoč tomu što je JU 'More i krš' nositelj projekta, Grad Solin je taj koji je odradio najveći dio posla i na tome im se zahvaljujem. 'More i krš' ovim projektom zatvara svoju vertikalu od tri interpretacijska centra - Centar za posjetitelje 'Modra špilja' na Biševu, Centar za posjetitelje 'Skrivena Dalmacija' u Dugopolju i sada imamo ovaj 'Jadro - izvor života'. Osim što su ovi projekti turistički atraktivni, bit će izletišta mladima i služit će edukaciji - poručio je Boban koji je s gradonačelnikom Solina Daliborom Ninčevićem istaknuo važnost dobre suradnje među institucijama.
- Osnovni cilj projekta je održivo korištenje prirodne baštine kako bi se doprinijelo održivom društveno-gospodarskom razvoju na lokalnoj i regionalnoj razini. Istovremeno smo željeli da naši sugrađani imaju jedno ugodno mjesto za odmor, a vjerujem da će u izletištu uživati i mnogi posjetitelji. Svakako je cilj bio i educirati posjetitelje, a posebno mlade kojima smo prilagodili sadržaj. Dočekali smo i taj dan, od danas je otvoren i u njemu mogu uživati svi koji će prepoznati ovakav vid odmora u prirodi - zaključio je Ninčević.
Državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić smatra da nema boljeg osjećaja nego prisustvovati svečanom otvaranju kada se projekti financirani iz EU realiziraju.
- Simbol Solina rijeka Jadro, i cijelo područje s iznimnom prirodnom ljepotom, ovim projektom pretvorilo se u prostor društvene namjene koji je ovom izvedbom postalo atraktivno za sve posjetitelje. To je sve jedna dodana vrijednost za sve stanovnike Splitsko-dalmatinske županije, dodana vrijednost je i za turizam, a svim sudionicima projekta mogu čestitati na realizaciji. Vjerujem da je ovo primjer projekta kakve želimo vidjeti više na području Hrvatske, a primjer je i zelenog ulaganja - poručio je Erlić.
Obišli smo prostor uz izvor rijeke Jadro, a naš fotograf Veljko Martinović donosi veliku fotogaleriju.