Na najljepšoj pozornici u Sinju, tvrđavi Kamičak, 16. i 17. kolovoza 2024. , završio je ciklus jubilarnih desetih glazbenih večeri na tvrđavi Kamičak. Nakon nakon proslave blagdana Velike Gospe, u sklopu ovogodišnjih Glazbenih večeri na tvrđavi Kamičak, te nakon nastupa Marius Preda Evolution tria, 26. srpnja, uslijedila su još dva nastupa vrsnih jazz glazbenika: 16. kolovoza - Filip Pavić kvarteta, te 17. kolovoza - Tamara Obrovac Transhistria Ensemblea, koji su nas poveli na nezaboravan izlet u svijet glazbe koja nadahnjuje i oplemenjuje, na oduševljenje brojne publike.
Filip Pavić, rođen 1991. u Zagrebu, otkrio je ljubav prema gitari sa samo 11 godina. Diplomirao je jazz gitaru na Univerzitetu za glazbu i izvedbene umjetnosti u Grazu, gdje je surađivao s eminentnim glazbenicima poput Jima Rotondija, Renata Chicca i Michaela Abenea. Postao je tražen na domaćoj sceni, surađujući ne samo s jazz umjetnicima već i s glazbenicima drugih žanrova. Filip je trostruki dobitnik nagrade Status Hrvatske glazbene unije, a njegov prvi album 'Terra Incognita' objavljen 2019. s posebnim gostom - Matijom Dedićem - osvojio je publiku i kritiku. Drugi album 'Labyrinth Songs', izdan 2022., prozvan je najboljim jazz albumom godine, primajući pohvale i nominacije za prestižne glazbene nagrade. Filip Pavić nastavlja očaravati svojom virtuoznošću i inovacijama, ostavljajući neizbrisiv trag na glazbenoj sceni. Uz Filipa Pavića u sastavu su pijanist Petar Ćulibrk, kontrabasist Zvonimir Šestak i bubnjar Borko Rupena. Izvodili su autorsku glazbu s prva dva albuma Filipa Pavića, a koncert su otvorili kompozicijom Terra Incognita s istoimenog albuma, koja je na prve taktove oduševila publiku.
Tamara Obrovac Transhistria ensemble su 'jedinstveno i strastveno glazbeno putovanje Istrom i Mediteranom, kroz prizmu suvremenog jazza'. Interpretirajući Tamarinu unikatnu glazbu, izvanredni glazbenici njenog internacionalnog Transhistria Ensemblea, vješto i prirodno spajaju suvremeni jazz izričaj s elementima istarske i mediteranske glazbe, postižući nevjerojatnu lakoću izričaja svojstvenu samo najvećim umjetnicima.
Upravo je ta sloboda glazbenog izražavanja i improvizacije kojom ovi sjajni glazbenici oblikuju Tamarinu unikatnu glazbu najvažnije obilježje izvedbi Transhistria Ensemblea, sastava s kojim Tamara najčešće djeluje i s kojim je snimila najviše albuma.
Čine ga slovenski kontrabasist Žiga Golob i hrvatski bubnjar Krunoslav Levačić koji su s Tamarom od samih početaka, od njezina prvog albuma 'Triade' iz 1996., slovenski gitarist i mandolinist Uroš Rakovec, koji im se pridružio 2003. prigodom snimanja albuma 'Sve pasiva' te talijanski harmonikaš Fausto Beccalossi, koji je stalni član ansambla od snimanja albuma 'Daleko je...' iz 2005. godine.
Ovaj vrhunskih sastav poznat je po nevjerojatnoj alkemiji te gotovo telepatskom razumijevanju među glazbenicima; njihovi su nastupi prožeti spontanošću, inventivnim improvizacijama, slobodom, humorom i snažnom komunikativnošću, a Tamarin je glas jednako efektan u pjevanju tekstova kao i vokalizama kada postaje dodatni instrument.
Upravo taj prirodni suživot različitih glazbenih formi i improvizacije karakterističan za način sviranja ovog ansambla, definitivno etablira Tamaru Obrovac kao iznimnu umjetnicu koja je koristeći elemente vlastite tradicije stvorila osebujan glazbeni izričaj, bivajući time sve više prepoznatljiva i prisutna na svjetskoj glazbenoj sceni.
Na ovoj autentičnoj lokaciji, u sklopu Glazbenih večeri na tvrđavi Kamičak, od 2014. do 2023. koncerte su održali i: Akademski harmonikaški orkestar Ivan Goran Kovačić, Sara Renar, Jazz swing kvintet Repassage, Puhački kvintet Kalamos, te od 2017. uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, jedinstveni samoborski udaraljkaški ansambl Sudar Percussion, Dunja Knebl sa sastavom Kololira, etno sastav Veja, renomirani jazz izvođači Ratko Zjača i Nocturnal four, zatim, tria Ventus i Ex ponto, virtuozi iz kvarteta Papandopulo, jazz duo Sara&Jappa, trio Sudar Percussion i Black Coffee, te rock jazz sastav Chui i Dinko Šarić. Svi dosadašnji izvođači svojim izvedbama podigli su ljestvicu kvalitete kojoj težimo i u budućnosti.
Koncerti se održavaju u organizaciji Turističke zajednice grada Sinja te uz podršku Turističke zajednice Splitsko dalmatinske županije, Hrvatske turističke zajednice, Grada Sinja, Ministarstva medija i kulture RH i tvrtke Kamičak d.o.o..
Program Glazbenih večeri vodio je Branimir Romac, prof.
'Zahvaljujemo se na pomoći djelatnicima TIC-a, OPG Stari običaji, ton majstoru, Muzeju Cetinske krajine Sinj, frizerskom salonu La Tamara, Sinjskoj pivovari, medijima, fotografu Roku Pavlinušiću, As mediji te svima koji su nam pomogli da se ove Glazbene večeri uspješno održe, a ponajviše publici koja je svojim dolaskom podržala naše desete jubilarne Glazbene večeri na tvrđavi Kamičak, te im odmah možemo najaviti vrhunsko jazz glazbeno putovanje u 2025. godini', poručuju iz TZ-a.