U Centru za kulturu i cjeloživotno obrazovanje 'Zlatna Vrata' u Splitu večeras je održano predstavljanje udžbenika 'Pediatric Emergencies'. Riječ je o engleskom izdanju kojem su prethodila su tri izdanja udžbenika na hrvatskom jeziku 'Hitna stanja u pedijatriji', koji je i sveučilišni udžbenik četiriju hrvatskih sveučilišta.
Udžbenik 'Pediatric Emergencies' ima 75 poglavlja, a u pisalo ga je 88 autora, međunarodno priznatih stručnjaka, koji kao tim surađuju već godinama u pisanju hrvatskih izdanja.
Glavni urednik udžbenika je prof. Julije Meštrović, a urednici su prof. Branka Polić i prof. Joško Markić. Recenzenti su Jim Connolly iz Newcastlea, Antonio Chiaretti iz Rima i Esra Şevketoğlu iz Istanbula.
Udžbenik su predstavili prof. emerit. Dušanka Martinović Kaliterna i prof. Renata Pecotić iz Splita, prim. Milivoj Novak i prof. Aida Mujkić iz Zagreba te u ime Medicinske naklade prof. Anđa Raič i glavni urednik prof. Julije Meštrović.
- U udžbeniku su navedena sva ona stanja gdje se opisuje kako postupiti sa životno ugroženim djetetom, od prvih početnih postupaka do stabilizacije, transporta bolesnika i kasnije njegovog lječenja u bolnici.
Nabrojene su i bolesti organa i organskih sustava, ali isto tako imamo poglavlja s pojedinim simptomima, odnosno znakovima, tako da svaki lječnik zna pristupiti bolesniku.
Budući da su opisana sva stanja, od ovih životno ugrožavajućih pa do kasnije evaluacije lječenja, što se događa u bolnici, onda je koristan svim lječnicima, onima koji rade na otocima, na primjer, ali podjednako i onima koji rade u sveučilišnim bolnicama, specijalizantima, studentima, ali i specijalistima u dežurstvima.
Udžbenik su pisali vrhunski stručnjaci iz Splita, ali i iz drugih hrvatskih gradova, iz Zagreba, Rijeke Osijeka, ali isto tako i iz inozemstva. Prema tome, po svemu međunarodni udžbenik, ali sa snažnim hrvatskim pečatom, naš proizvod za svjetsko tržište, izjavio je Meštrović.
Kako je bilo na predstavljanju, pogledajte u fotogaleriji Joška Šupića.