Gradsko kazalište mladih Split danas je proslavilo 80. rođendan. Osnovano je kao kulturno-umjetničko društvo tijekom zbjega u egipatski El Shatt u Drugom svjetskom rata u prosincu 1943. Ravnatelj Ivo Perkušić u svom govoru je posebno je istaknuo samo osnivanje...
- Jedino smo kazalište na svijetu koje je osnovano na nekom drugom kontinentu, u nekoj drugoj zemlji i u nekim ne baš sretnim okolnostima, ali ipak okolnostima koje su dovele do toga da u ovom trenutka živimo u miru i slobodi. S ponosom baštinimo to sjećanje na one koji su čuvali našu kulturu, naš jezik i našu riječ. Kada kažem 'našu riječ', mislim na hrvatsku, ali posebno splitsku u dijalektalnom smislu - rekao je Perkušić.
Naglasio je da je riječ najvažnija u kazalištu.
- U svojim lingvističkim istraživanjima naišao sam na informaciju da su Dogoni, etnička skupina u državi Mali u Africi, 'riječ' poistovjetili sa sinonimom riječi 'voda'. Kažu da je voda esencija života, a isto tako riječ izgovorena na sceni je esencija života jer hrani ljudsku dušu. To GKM radi svih 80 godina, to radimo i mi danas i zato molim da kada se procjenjuje naš rad da se uvijek shvati ta dodana vrijednost koju dajemo društvu, a to je odgajanje - naveo je ravnatelj.
Gradonačelnik Splita Ivica Puljak je zahvalio svim djetanicima GKM-a na svemu što su napravili za grad i poželio jednako uspješan nastavak rada.
- Drago mi je kada se događaju ovakve obljetnice, naročito ovakva s brojem 80, koja nas podsjeća da Split ima veliku tradiciju kulture - kazao je Puljak.
Bivša ravnateljica Ljubica Srhoj, koja je na čelu te institucije bila 21 godinu, prisjetila se svih problema s kojima su se borili, a najveći je bio što kazalište nije imalo svoj prostor.
- Bili smo beskućnici, nismo imali novca, nismo imali ni kazetofon - rekla je Srhoj, koja se izborila za Teatrin, što je bio preduvjet za daljnji napredak GMK-a.
- Moj prethodnik Bobo Davidović napravio je našu najpoznatiju predstavu 'Kazališni sat' za nula kuna. Dogovorio je s Vančom Kljakovićem ako može napraviti predstavu bez para. Vanča je rekao: 'Pa dobro, ako bude nešto tantijema, dat ćeš mi po predstavi'. Nije u tom trenutku znao da je to bio blagoslov jer je ta predstava nadživjela i ravnatelja i redatelja i živi još i dan danas. 'Kazališni sat' je naša najuspješnija predstava koja traje preko 30 godina - navela je Srhoj.
Belmondo Miliša je bio na čelu GKM-a jedan mandat, a o tom razdoblju je rekao:
- Prilično sam ponosan na te četiri godine. Dogodile su se vrlo lijepe stvari, otvorili smo neke niše u skladu s vremenom, zaživjela je još jače kabaretska scena, 'Splićanke' su već naša kultna predstava, imali smo važnu predstavu 'Dica' koja je obrađivala aktualne probleme mladih u Splitu. Imali smo, među ostalim, i priču o atomu. Smatram da kazalište kao fleksibilna umjetnost može obraditi apsolutno sve, može ispričati svaku priču, pa tako i znanstvenu. Tako da gradonačelnik Puljak nije jedini čovjek u Hrvatskoj koji se trudi oko promicanja znanstvenog, metodičkog i kritičkog mišljenja. I mi umjetnici smo nešto pokušali učiniti u tom smislu - kazao je Miliša.
Ovom prigodom obilježena je i 100. godišnjica rođenja Miljenka Smoje. Naime, nakon programa u kazalištu, druženje se nastavilo u restoranu Bajamonti gdje je u sklopu obilježavanja Smojinog stotog rođendana ansambl GKM-a izveo koncertno čitanje njegovog djela 'Meštre Tonov najsritniji dan'. Maja Restović je prilagodila tekst.