Tisuće lampica, Betlehem, božićno selo s vlakićem, patuljci od mahovine, raspjevani Djed Božićnjak, snjegović visok gotovo dva metra… To je tek djelić onoga što se krije u domu Splićanke Ines Punda.
Sva su četiri kata njene kuće, baš kao i okućnica, zabljesnula u predbožićno vrijeme - doslovno. Nije ni prvi put da se upustila u kreiranje svoje kućne božićne čarolije. Otkrila nam je, naime, kako joj se već desetak godina u kontinuitetu s posebnom strašću posvećuje.
'Kićenje okućnice traje tri-četiri dana, ali intenzivno - od jutra do navečer. A onda u samoj kući nastupaju jelka, Betlehem, božićno selo…. Obično s prvim danom prosinca sve već bude uređeno. Ove sam godine malo zakasnila zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta - strahovala sam da će mi bura pokidati neke ukrase - i nekih privatnih razloga', rekla nam je.
Navedeno najbolje dočarava koliko njeguje božićni duh. Dijeli ga i sa suprugom čiji je zadatak briga oko priključaka i produžnih kabela nakon što ona dizajnira cjelokupno uređenje.
'Stvarno uživam u procesu. Svake godine dodajem neke nove ukrase, uvijek kupim nešto novo. Kći zna koliko sam 'luda' za božićnim dekoracijama, stoga mi je ove godine poklonila zanimljivog Djeda Božićnjaka. Radi na senzor - kad mu se netko približi, počne pjevati neku od svojih 10-ak božićnih pjesama koliko ih ima na repertoaru', ispričala je naša sugovornica.
Primjećuju to - a nemoguće je da ne primijete - i susjedi. Zastajkuju i dive se prizorima.
'Veseli me što uspijevam razveseliti i druge. U najvećoj mjeri, međutim, sve ovo radim za svoj gušt i za gušt mojih šestero unuka', navela je.
Lampice se preko timera pale čim 'padne' mrak - već od 16.30, a gase se ujutro nešto prije 7 sati. Ne mari ni za povećane račune za struju…
'Samo sam čekala to pitanje, u susjedstvu se svi šale s tim. Iznos me ne zanima, radije se odričem drugih stvari', uzvratila je kroz smijeh.
Šaljivo nam je rekla i kako pri kupnji novih ukrasa pomišlja da će ukućani izbaciti. Ima i veliku kutiju punu lampica koje nije postavila jer ih naprosto nema gdje uključiti.
S druge, pak, strane, Split baš i ne bliješti. Barem tako smatra dio Splićana.
'Grad nikad jadnije nije bio ukrašen. Božić nitko ne može uništiti, ali je u posljednje dvije-tri godine uništen božićni ugođaj. Prestrašno', konstatirala je i naša sugovornica.
Njoj je izrazito važno da se vodi računa o blagdanskom ambijentu. U tom je kontekstu ukazala i na pozitivan primjer Turističke zajednice grada Solina, među ostalima, koja je javnim natječajima za najbolje okićene kuće i okućnice, prema njenim riječima, poticala građane da se angažiraju u stvaranju čarolije.
Ines Punda otvorila nam je i vrata svoje - kroz priloženu fotogaleriju i snimku u nastavku. Zavirite!