Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay.com GALERIJA KULA Otvara se zanimljiva izložba 'The Emperor's Dreamhouse'
Kultura Piše: Dalmatinski portal

GALERIJA KULA Otvara se zanimljiva izložba 'The Emperor's Dreamhouse'

Autorica je Lana Stojičević

Nagrađivana i uspješna vizualna umjetnica Lana Stojićević ovog vikenda izlaže u Splitu, u Galeriji Kula. Izložbom 'The Emperor's Dreamhouse', koja se otvara u subotu 21. prosinca u 19 sati, ova šibenska multimedijalna umjetnica sa splitskom adresom nastavlja svoje djelovanje području umjetničkog istraživanja. 

Stojićević je (pre)poznata po performativnim i insceniranim serijama fotografija, kostimima i arhitektonskim maketama uz s pomoću kojih istražuje teme poput divlje gradnje, arhitektonskog i industrijskog nasljeđa, zagađenja okoliša, suvremenih neostilova, devastacije kulturne baštine i transformacije krajolika kao posljedice masovnog turizma.

Izložba 'The Emperor's Dreamhouse' nastavlja u tom smjeru. Inspiracija joj je Dioklecijanova palača i dijelovi koji su ostali zarobljeni unutar interijera nekadašnjih stanova, a danas se u takvim nekretninama često nalaze apartmani za turistički najam, hoteli i restorani. Uvid u te pogledu nerijetko nedostupne prostorne situacije moguće je dobiti na internetskim stranicama za najam smještaja.

Umjetnica nas uvodi u izložbu s dobro poznatom činjenicom da je grad Split nastao postupnim procesom intervencija u tkivo Dioklecijanove palače, prilagodbama dostupnog prostora raznim životnim potrebama stanovništva kroz stoljeća. Palača se utjecajem čovjeka širila, dograđivala, na mjestima mijenjala svoj oblik, ali su značajni dijelovi ostali prepoznatljivi te su zadržali antičku pojavnost. 

Ana Šverko, viša znanstvena suradnica u Institutu za povijest umjetnosti - Centru Cvito Fisković u Splitu, približila je izložbu tekstom u kojem se prisjeća 1980-ih i 1990-ih godina kada počinje intenzivno upisivanje povijesnih gradova na UNESCO-ovu Listu svjetske baštine pa prostori poput Dioklecijanove palače postaju ne samo simboli lokalne povijesti, nego i ključne točke globalne kulturne i turističke industrije.

- To razdoblje obilježila su značajna ulaganja u obnovu gradskih jezgri, što je povijesnim jezgrama donijelo status simbola gradova. Istodobno su te jezgre postale i ikone globalnog turizma, sve više podložne interesima međunarodnog tržišta nekretnina i masovnog turizma, a sve manje usmjerene na potrebe lokalnog stanovništva, što se najizravnije očituje u transformaciji stambenih jedinica u turističke apartmane. Takva situacija vodi do ključnog problema: imidž gradova nadvladava njihov identitet. Identitet grada nije puki dekor ili pasivna slika koja se može manipulirati i prilagoditi tržišnim zahtjevima, nego je živa i složena cjelina koju treba osjećati, razumjeti i kontinuirano graditi. Elementi Dioklecijanove palače, obavijeni arhitekturom kasnijih razdoblja, jesu predmeti koji su s vremenom postali stvari, a u novom kontekstu nisu nositelji identiteta, nego imidža - napisala je Šverko. 

U svom tekstu posvećenom izložbi 'The Emperor's Dreamhouse' zaključila je kako aktivnim pristupom možemo oblikovati strategije koje balansiraju između očuvanja autentičnosti gradova i njihove prilagodbe suvremenim potrebama, čime se izbjegava njihova vulgarizacija i gubitak dubljeg značenja. A tomu se posredno, ali snažno, može pridonijeti specifičnim jezikom istinske umjetnosti, kao što to čini Lana Stojićević.

- Lana ne sakuplja slučajne nalaze antičkih ulomaka u prostorima i oglasima za apartmane u Dioklecijanovoj palači da bi istraživala život i kulturu starih civilizacija, nego onu današnju - poručila je Šverko i ukratko opisala što možemo očekivati od izložbe.

Rezultate ovog istraživanja Lane Stojićević možete pogledati od subote u Galeriji Kula. 

Vaša reakcija na temu