Svima je poznato kako Split 'živi' sport i kako ne zaboravlja svoje ljude. Studenti Odjela za stručne studije Sveučilišta u Splitu i ove godine organiziraju humanitarni pub kviz 12. svibnja 2025. u restoranu Kampus s početkom u 21 sati. Ovog puta kviz je posvećen Marinu Mijiću (25) iz Mravinaca, studentu Pravnog fakulteta u Splitu i strastvenom ljubitelju sporta, osobito nogometa.
Marino je doslovno 'živio' sport. Nogometne utakmice pratio je s nevjerojatnim žarom, analizirajući svaku akciju, svaki potez, svaku promjenu formacije. S posebnim emocijama pratio je Hajduk. Najdraži igrač mu je Marko Livaja. Bio je više od navijača, bio je vrsni sportski znalac. Volio je ostavljati komentare na forumima i društvenim mrežama, trenerima predlagati organizaciju igre i izmjene. Marino je, kako ističu njegovi prijatelji i obitelj, imao izniman osjećaj za analizu igre. Svi su ga oni već vidjeli kako sjedi u komentatorskoj kabini. Marino je imao sve predispozicije postati vrhunski sportski komentator.
Nažalost, 12. svibnja 2023., samo nekoliko dana prije njegovog 23. rođendana, Marino je teško stradao na pješačkom prijelazu ispred svoje kuće u Mravincima kada ga je udario automobil. Od tada se nalazi u vigilnoj (budnoj) komi.
Njegova životna priča je od samih početaka puna ustrajnosti, čelične volje i odlučne borbe. Rođen s cerebralnom paralizom, prkosio je svim liječničkim prognozama. Marino je naučio hodati, postao paraolimpijski sportaš i uspješan student.
Studenti kolegija Menadžment događaja, pod mentorstvom doc. dr. sc. Senke Borovac Zekan, odlučili su podržati Marinovu borbu i pomoći mu prikupiti novčana sredstva za njegovo liječenje.
Osmislili su cijeli humanitarni događaj – od definiranja ciljeva, izrade promotivnih materijala i odabira kanala promocije, do same realizacije događaja. U dijelu vezanim uz digitalni marketing podršku im pruža Martina Rančnik, vanjska suradnica Odjela koja ih pomaže osmisliti digitalne strategije i komunikaciju na društvenim mrežama.
'Ovo je više od nastave. Kroz ovakve projekte učimo kako primijeniti teorijsko znanje, ali i kako biti bolji ljudi. Najvažnije čemu nas ovaj projekt uči jest empatija. U današnje vrijeme kada smo 'bombardirani' različitim oblicima umjetne inteligencije, empatija je ono što će nas u svijetu rada razlikovati od drugih', poručuje studentica Anamarija Polić.
'Ovaj projekt konkretan je primjer primjene obrazovnog pristupa 'learning by doing' (hrv.prev. učenje kroz rad) koji povezuje znanje sa stvarnim životom. Pristup je utemeljenog na filozofiji Johna Deweyja, američkog psihologa i reformatora obrazovanja, koji snažno naglašava prednosti učenja kroz aktivan angažman studenata. Kroz praktičan, zadacima usmjeren pristup obrazovanju, studenti sudjeluju u učenju na praktičnije i kreativnije načine od onih prisutnima u tradicionalnom pristupu učenju. Kroz konkretne projekte, studenti ne razvijaju samo stručne kompetencije, već izgrađuju osnovne ljudske vrijednosti koje čine temelj odgovornog i empatičnog društva', naglašava prof. Borovac Zekan.
'Prošlogodišnji kviz izazvao je val pozitivnih emocija među studentima. Ove godine, studenti su s posebnim žarom prionuli organizaciji kviza i snažno žele pomoći. Marina mnogi od njih poznaju, pratili su njegove sportske komentare i znaju koliko je bio predan sportu. On je simbol ustrajnosti, ljubavi prema životu i sportu. Ovo za njih nije samo kolegij već lekcija života', dodaje prof. Borovac Zekan.
Studenti pozivaju sve Splićane, zaljubljenike u sport i pub kvizove: Vidimo se u restoranu Kampus, 12. svibnja u 21 sat!