Ako imate perilicu posuđa, vjerojatno ne možete zamisliti svakodnevni život bez nje.
Ona štedi vrijeme, energiju i smanjuje hrpu prljavog posuđa koja bi se inače gomilala u sudoperu. No, koliko god bila praktična, postoji određeni popis predmeta koje bi trebalo izbjegavati prati u njoj. Nepravilno korištenje može skratiti vijek trajanja perilice, ali i uništiti osjetljivo posuđe, piše Klik.hr. Evo nekoliko stvari koje je bolje prati ručno.
Predmeti koje nikako ne biste smjeli stavljati u perilicu posuđa
Drveni kuhinjski pribor
Drvene daske za rezanje, kuhače i slični predmeti nisu stvoreni za agresivne uvjete u perilici. Dugotrajno izlaganje vodi i visokim temperaturama može uzrokovati pucanje i deformaciju drva. Umjesto toga, operite ih ručno s malo deterdženta i odmah osušite.
Kuhinjski noževi
Ako želite da vaši noževi dugo ostanu oštri, bolje ih je prati ručno. Voda pod pritiskom i deterdženti mogu brzo otupiti oštrice, a noževi se u perilici mogu i oštetiti sudaranjem s drugim predmetima. Isto vrijedi i za oštrice blendera i sličnih uređaja.
Tave s neljepljivim premazom
Iako većina proizvođača tvrdi da su njihove tave perilici otporne, dugotrajno pranje u stroju može istrošiti neljepljivi sloj. Ako želite da vaša tava traje godinama, radije je perite ručno s mekanom spužvom.
Termos boce i termo čaše
Pranje u perilici može oštetiti unutarnje vakuumske brtve, zbog čega termos boce i šalice više neće moći održavati temperaturu pića. Osim toga, može doći i do propuštanja tekućine.
Osjetljivo posuđe
Stakleni, bakreni, srebrni i aluminijski predmeti mogu promijeniti boju, potamniti ili čak ispucati zbog visokih temperatura i jakih deterdženata. Zato je uvijek bolje oprati ih ručno i osušiti odmah nakon pranja.
Ako želite da vam perilica posuđa i omiljeno kuhinjsko posuđe potraju što duže, pridržavajte se ovih pravila – vaša kuhinja će vam biti zahvalna.