Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović KANTUN KULTURE Svečano je otvoreno mjesto koje je Trogiru dugo nedostajalo

KANTUN KULTURE Svečano je otvoreno mjesto koje je Trogiru dugo nedostajalo

Posjetiteljica je posebno emotivno doživjela otvorenje bivšeg kina u kojem je prvi put pjevala davne 1969. godine

Jedan trogirski kantun na križanju dviju ulica odavno je zauzela kultura, a sada su ga službeno i zasluženo nazvali Kantun kulture. 

Rekonstruirano trogirsko staro kino, doživjelo je danas svečano otvorenje, ali ovaj put kao edukacijsko-kulturni centar. Cjelodnevni svečani program započeo je otvorenjem izložbe ‘Premotali smo film: od Kina do Kantuna kulture’, na kojoj su prikazane brojne fotografije i promjene koje je prostor doživio od otvaranja na ovoj lokaciji prije 75 godina pa do danas.

- Još od 50-ih godina se tu odvijao društveni život, a nadam se da će se tako i nastavit. Dobili smo multifunkcionalni prostor kakav ne postoji u širem području, u kojem možemo ugostiti kazališta, prikazivati filmove, organizirati koncerte i sve što smo zamislili kada smo zasjeli na čelo Grada. Željeli smo da Trogir živi zimi i ljeti, a sada smo napokon dobili adekvatne prostorije koje će to moći pružiti - nije krio zadovoljstvo Ante Bilić, gradonačelnik Trogira. Od ideje je prošlo šest godina, često im je spora birokracija 'čupala' živce, ali danas, veli, osjećaju da se sve isplatilo. 

- Osim toga, drago mi je što smo pronašli osobu koja će privući publiku u novootvoreni Kantun kulture, našu Marinu Vujčić. Čak me u Splitu pitaju kako smo uspjeli na to mjesto dovesti našu proslavljenu i nagrađivanu književnicu i dramaturginju - naglasio je Bilić. Očigledno nije bilo teško ‘primamiti’ Marinu Vujčić na to radno mjesto. Priznala nam je kako se na neki način osjetila svojevrsni poziv da se prihvati novog izazova. 

- Još sam bila ravnateljica Drame u Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu kada sam čula da se gradi edukacijsko-kulturni centar u Trogiru. Mene je nešto štrecnulo kada sam za to prvi put saznala u smislu da sam osjetila da me se to tiče. Javila sam se gradonačelniku kako bi mu rekla da sam tu, da ću ostati živjeti u Dalmaciji i da sam zainteresirana, a on mi je na to rekao da javim na natječaj kad bude raspisan. To mi se jako svidjelo - uz smijeh se prisjeća voditeljica kulturnih programa, spisateljica, dramatičarka i urednica Marina Vujčić. Opet počinje ispočetka, opet je dobila veliko bijelo platno i paletu boju, a to joj nije strano. 

- Moj drugi roman koji nosi naziv: ‘A onda je Božo krenuo ispočetka’, kao da je bacio neko prokletstvo na mene jer tada je krenula neprestana promjena životnih situacija i novih početaka. Odlazak iz škole, izdavaštvo, HNK Split, a evo me sad tu… Baš se veselim da ću na noge postaviti ovaj Kantun - priča nam Marina Vujčić. Otkrila je kako već imaju internu zafrkanciju da drži tri kantuna od Kantuna.

- Dat ću sve od sebe da program bude zanimljiv tako da privuče ljude. Nakon što su Trogirani godinama išli u Split u kino, na kazališne predstave i koncerte, moja je misija da sad Splićani počnu dolaziti u Trogir zbog kulturnih događanja - otkrila je tek jedan od svojih ciljeva. Budući da je trenutačno u Splitu jedna od glavnih tema iz kulture nova predstava 'Nije pas beštija', koju je prema 'Pasjim noveletama' Miljenka Smoje dramatizirala Marina Vujčić, a režirao Goran Golovko, pitali smo ju hoće li i neka njezina djela igrati u Kantunu kulture. 

- U ovom prostoru se teško može igrati baš ta predstava, nažalost. Jako volimo predstavu i publika je stvarno predivno prima, ali ne bi sad svoje predstave dovodila. ‘Tvorničke postavke’ koje smo Ivica Ivanišević i ja zajedno napisali za Kazalište Moruzgva je postala hit predstava koja gostuje po cijeloj Hrvatskoj, ali se po tom pitanju osjećam kao da sam u sukobu interesa, iako u financijskom smislu nemam nikakvu korist od toga da predstava gostuje tu… Ali, što da radim kad postoje moje predstave, no za sada neću njih zvati. Možda 'Susjeda', to je monodrama koju je radila Vesna Tominac po mom romanu, možda bi to bilo primjereno... - kazala je Vujčić kojoj su se pred našim očima rojile ideje. Najavila je da priprema bogat program, od predstava, nastupa stand up komičara, gostovanja književnika za Noć knjige… Htjeli smo još razgovarati o planovima za Kantun kulture, ali je žamor prve i najmlađe publike onemogućio da dužimo s pričom. Mališi i veliši, osnovnoškolci i vrtićka djeca zauzeli su cijelu dvoranu s gledalištem od 310 sjedećih mjesta, jer se bližilo vrijeme za početak kazališne predstave 'Kaktus bajka' u izvedbi Gradskog kazališta lutaka Split. Osim najmlađih gostiju, tu su bili i oni nešto stariji, od kojih je jedna posjetiteljica posebno emotivno doživjela otvorenje Kantuna kulture. 

- Prvi put sam ovdje pjevala još kao curica. Bilo je to, ako se dobro sjećam, 1969. godine. Zato jako emotivno proživljavam ponovno otvorenje bivšeg kina - suznih očiju nam je ispričala jedna od posjetiteljica Ivanka Idvorac Đovana. Okreće se oko sebe i gleda svaki kvadrat novouređenog prostora Kantuna kulture a za nju je to bio kantun s kojeg je krenula njezina ljubav prema pjevanju, i koja još traje. 

- Sve se mijenja, sve je novo, ali mi je baš drago da se ponovo otvorilo. Ovo je Trogiru trebalo, tako da se sve generacije imaju di skupit, jer do sad ovo nismo imali. Tu sam pjevala, tu sam se odgojila i meni je ovaj grad velika ljubav. Više od 44 godine pjevam u zboru ‘Petar Berislavić’, nagrađivana sam solo pjevačica i nadam se da ću dobiti još jednom priliku popeti se na pozornicu o ovoj zgradi - otkrila nam je žena koju svi poznaju pod nadimkom Đovana. 

S ostalim posjetiteljima izložbe mogla se prisjetiti povijesti te zgrade na katunu u kojoj je i ona ostavila svoj trag. 

- Izložba vraća film na početak kinofikacije Trogira i s pomoću različitih dokumenata, izvješća, novinskih članaka, zapisa i fotografija pokušava sažeto, a opet na neki način sadržajno i iscrpno prikazati kako se kino u Trogiru razvijalo kroz vrijeme, ali ne samo kino, već i cijela građevinska djelatnost koja je bila povezana s gradnjom zgrade u kojoj se danas nalazimo i u kojoj je danas smješten novi trogirski edukacijsko-kulturni centar - kazala je Maja Maljković Zelalija, autorica izložbe i zaposlenica Muzeja grada Trogira. Kad posjetitelj uđe u prostoriju ideja je bila da gleda premotani film koji se projicira na vrpci, svojevrsnoj vremenskoj crti koja putuje od 1931. godine, kada je u Trogiru osnovano prvo kino koje se nalazilo baš na tom mjestu, pa sve do danas kada je to mjesto postalo Kantun kulture. Novootvoreni kulturno-edukacijski centar sastoji se od glavne dvorane, koja će se moći pregrađivati na dva dijela, caffe bara, garderobe, tonskog studia, prostora za zaposlenike i buduće korisnike te drugih servisnih i tehničkih prostorija. 

Svečani cjelodnevni program otvorenja završava danas u 20 sati kada je na rasporedu koncert Natali Dizdar, kao poklon za građane za koji su sve gratis ulaznice podijeljene u prvih nekoliko sati.

Vaša reakcija na temu