U organizaciji Općine Šestanovac, Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo, Katuni-Kreševo i Družbe braće Hrvatskog zmaja, 9. kolovoza upriličit će se svečanost obilježavanja 1100. godišnjice Hrvatskog Kraljevstva, povodom krunidbe Kralja Tomislava, 925. god., kao iskaz vjernosti i poštovanja hrvatskog naroda svome podrijetlu koje je obilježeno kroz tisućljetnu bogatu povijest.
Svečanost će započeti svetom misom u crkvi Marije Posrednice svih Milosti u 19.00 sati te procesijom i odlaskom prema staroj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije.
Nakon dolaska pred staru crkvu Uznesenja BDM na Nebo, održat će se molitva i blagoslov pored spomen obilježja kojeg su župljani župe Katuni - Kreševo podignuli 1925. godine povodom 1000. obljetnice krunidbe Kralja Tomislava.
Spomen ploča Kralju Tomislavu o 1000. obljetnici Hrvatskog kraljestva, 925.-1925.
Okupljeni će moći poslušati predavanja prof.dr.sc. Hrvoja Kekeza, Zmaja od Katuna s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Sveučilišnog odjela za povijest, na temu 'Geostrateški položaj Tomislavove Hrvatske'. Dr.sc. Ivan Alduk iz Konzervatorskog odjel au Imotskom, govorit će na temu 'Gospina crkva u Katunima - 1500 godina povijesti'. Dr.sc. Mario Jareb, Zmaj Jurjevgradski od Tribunja, s Hrvatskog instituta za povijest, održat će predavanje na temu 'Slavna proslava slavnog kralja: Obilježavanje 1000 obljetnice Hrvatskog Kraljevstva 1925. godine'.
Po završetku programa, od 21.00 sati održat će se prigodni domjenak i druženje.
'Ono što ističe ovu svečanost obilježavanja 1100. godine Hrvatskog Kraljevstva, jest i njeno obilježavanje u staroj župnoj crkvi – jednoj od najstarijih i najsačuvanijih crkava na ovom prostoru – drevnom svjedoku vjere ovog naroda od najranijih vremena kršćanstva. Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije, koja se nalazi na listi zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske, je nedavno u potpunosti restaurirana pod angažmanom i financiranjem Ministarstva kulture, Konzervatorskog odjela u Imotskom s izuzetnim zaslugama dr.sc. Ivana Alduka, koji je prepoznao značaj ove starohrvatske crkve i što ona znači i predstavlja za narod ovog kraja i uopće hrvatske povijesne znamenitosti. Crkva je jednobrodna građevina, pravokutnog tlocrta s pravokutnom apsidom, orijentirana istok-zapad i naknadno dodanom kapelom na sjevernoj strani.
Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije
Obnovljena je 1722. godine na mjestu starokršćanske i srednjovjekovne crkve. Na crkvi se radilo tijekom cijelog 18. stoljeća, a pri njenoj izgradnji koristio se materijal starije crkve kao i dijelovi stećaka koji su uzidani u njene temelje. Svetište crkve je oslikano, sačuvan je glavni oltar i tri bočna te velika slika F. Naldija iz 18. stoljeća. Hrvatski puk je unatoč teškim vremenima življenja na ovom području kroz mnoga stoljeća, te ondašnje učestale gladi, pojave kuge i drugih tada neizlječivih bolesti, ipak kao iskaz vjere i poštovanja, gradio, obnavljao i opremao svoju crkvu koja je očuvala identitet hrvatskog naroda na ovom području jer je vjera i Hrvatska državnost nerazdvojna cjelina', poručuju organizatori.
Nekadašnja starohrvatska župa Radobilja (knežija), prebogata poviješću i svjedok zbivanja na prostorima Srednje Dalmacije, kao prethodnica današnje župe Katuni Kreševo, je jedna od najstarijih kršćanskih župa na ovim prostorima koja je ranije obuhvaćala naselja Katuni, Kreševo, Blato, Žeževica, Grabovac, Cista Velika, Cista Provo i Nova Sela.
Kasnije biskupske posjete su potvrdile i crkveno-upravnu povezanost Sviba s Radobiljom te Dobranja. S obzirom na povijesni utjecaj i značaj crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije za širi obuhvat nekadašnje knežije Radobilje, kroz povijest, a tako i u današnja vremena, pozivamo sve zainteresirane da se odazovu pozivu za obilježavanje 1100. godišnjice Hrvatskog Kraljevstva, povodom krunidbe Hrvatskog Kralja Tomislava te značaja 925. godine.
Filippo Naldi, Posljednji sud, 1759. godine (Župna crkva Uznesenja BlaženeDjevice Marije)
Upućeno pismo pape Ivana X., 925. godine, Rim, kralju Tomislavu, koje počinje s riječima 'Dragom sinu Tomislavu, kralju Hrvata', potvrđuje neovisnost hrvatske kraljevine o bilo kojem drugom vladaru, a što datira 1100 godina, kojom činjenicom bi se trebali ponositi svi Hrvati kao dokaz tisućljetne tradicije hrvatske države za koju su mnogi krv prolili i život svoj dali, a mi danas smo dužni obilježavati i ne dopustiti da se zaboravi ili izbriše od naših neprijatelja a kojih je pokušaja kroz povijest bilo puno previše, tako bogata hrvatska povijesna i kulturna baština na koju mnogi drugi današnji narodi mogu biti zavidni. Kako bi nastavili tradiciju obilježavanja godišnjice krunidbe Kralja Tomislava, župljani župe Katuni-Kreševo kao svoju svojevrsnu obvezu prema svojim precima, planiraju podizanje novog spomenika Kralju Tomislavu, 2025. godine, te ostavljanje iste obveze u nasljeđe novim generacijama koje dolaze.
'Zato dođite svi da dostojno obilježimo ovu značajnu obljetnicu te budimo ponosni na prebogatu hrvatsku povijest koju smo u dužnosti prenijeti našoj djeci i potomcima da bi oni još tisućama godina obilježavali ovaj događaj. I dok je srca, bit će i Kroacije!', poručuju organizatori.