Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Ivo Šubić Makarski umjetnik Vice Glibota otvara jesensku sezonu ZILIK izložbi i zaključuje svoj recentni ciklus izložbom 'Fallout'
Kultura Piše: Dalmatinski portal

Makarski umjetnik Vice Glibota otvara jesensku sezonu ZILIK izložbi i zaključuje svoj recentni ciklus izložbom 'Fallout'

U četvrtak, 24. listopada

U četvrtak, 24. listopada 2025. u 19 sati otvara se samostalna izložba 'Fallout' akademskog umjetnika Vice Glibote u Galeriji ZILIK u Karlovcu. Izložbu će predstaviti nezavisna kustosica i muzeologinja Sonja Švec Španjol

Vici Gliboti pripala je čast da svečano otvori jesensku sezonu ZILIK izložbi, a predstavit će se svojim recentnim ciklusom radova inspiriranih američkim majstorima fikcije, kozmičkog i filozofskog horora. Na izložbi će posjetitelji moći razgledati ukupno 14 radova odnosno reljefa, skulptura i prostornih instalacija izvedenih u kombiniranoj tehnici uz primjenu assemblage i upcycle tehnike. Nakon što se u prethodne dvije godine predstavio na izložbama u Zaprešiću, Samoboru, Zagrebu i Rabu, Vice Glibota izložbom u Karlovcu zaključuje predstavljanje svog recentnog ciklusa radova, nakon kojeg će se posvetiti produkciji novih radova.

O izložbi je izbornica ZILIK-a i viša kustosica Sonja Švec Španjol zapisala:

'Akademski kipar Vice Glibota u recentnom ciklusu 'Fallout', koji je prirodni nastavak prethodnih izložbi 'Future Dire', 'Fracture Terminal' i 'Deliverance from Chaos', kroz medij skulpture, reljefa i instalacije intuitivno progovara o nizu katastrofičnih situacija koje smo proživjeli (potresi, poplave i požari, ali i svjetske pandemije i ratovi), ukazujući pritom i na našu potencijalnu budućnost. Inspiraciju za rad autor pronalazi u dugogodišnjem istraživanju i čitanju literature američkih majstora fikcije, kozmičkog i filozofskog horora. Sve proživljeno i spoznato umjetnik pretače u niz radova prikazanih u stadiju propadanja, urušavanja i kopnjenja. Iz predstavljenih djela možemo iščitati njihovu prošlost (kako su nekada izgledali), ali i predvidjeti njihovu budućnost zbog tendencije ogoljivanja ili rastakanja forme. Upravo ova faza prikaza omogućava uvid u njihovu unutrašnjost, strukturu i jezgru odnosno dopušta nam da se približimo i promotrimo detalje. Cijevi, tube, žice, pločice, kugle, vijci, matice i ostali dijelovi mehanizama, fragmenti su nekadašnjeg svijeta iznova sastavljenog u nove slojevite kompozicije koje ukazuju na dotrajalu stvarnost potrošačkog društva i konzumerističkog svijeta u kojem živimo.

Iznimno impresivnim, ludičko osmišljenim i pomno realiziranim djelima, akademski kipar Vice Glibota zaokružuje priču započetu u ranijim radovima objedinjenim kroz izložbe 'Future Dire', 'Fracture Terminal' i 'Deliverance from Chaos', dodajući ciklusu nijansu mračnijeg i zlokobnijeg tona od ranije interpretiranog. Naime, izložba 'Fallout' svojevrsni je završetak aktualnog ciklusa, ali i neminovni početak odnosno naznaka nečeg novog. U kojem smjeru će Vice Glibota razvijati novi koncept i manifestaciju istog u vizualnom svijetu ostaje za vidjeti. Do tada pozivamo namjernog ili slučajnog promatrača da uživa u studioznim i krajnje minuciozno izvedenim djelima Vice Glibote začudne distopijske atmosfere koja se istovremeno čini tako bliskom i poznatom, a opet tako dalekom i nedokučivom, ostavljajući nas u neizvjesnosti konačnog ishoda.'

Biografija autora

Vice Glibota, rođen 09. travnja 1988. u Splitu gdje 2008. godine završava srednju likovnu školu Fausta Vrančića - smjer kiparstvo. Magistrirao kiparstvo 2013. godine u klasi prof. Stjepana Skoke na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu Sveučilišta u Mostaru. 

Sudjelovao na kiparskoj koloniji na Braču 2012. godine koja je rezultirala izvedbom jedne javne skulpture u kamenu u Bolu na Braču. Sudjelovao na jubilarnom 50. ZILIK-u gdje je u Centru za pružanje usluga u zajednici Vladimir Nazor održao likovnu radionicu za djecu pod nazivom 'Odiseja u svemiru 2024.' Sudjelovao u realizaciji umjetničkog segmenta projekta 'Astropark Makarska' - edukacijskog centra za djecu i odrasle otvorenog 2017. godine u sklopu Makarske zvjezdarnice. U sklopu projekta realizirao je sedam javnih skulptura koje predstavljaju nebeska tijela sunčevog sustava: Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Asteroidni pojas, asteroid Makarska, Kuiperov pojas. Cilj projekta je pobuditi interes za znanost i umjetnost kod svih naraštaja, poboljšati znanstvenu pismenost te približiti znanost općenito, a poglavito astronomiju i astrofiziku naraštajima koji dolaze. 

Voli raditi u različitim medijima poput drva, kamena, gipsa, betona, metala i sl. Trenutno u svom radu koristi kombinaciju tehnika assemblage i upcycle, a formu gradi koristeći se otpadnim materijalom u svrhu reciklaže. Medij u kojem trenutno radi je kombinacija različitog otpadnog materijala: metal, drvo, elektroničke komponente, te beton, gips i epoxy smola. Sudjelovao na nekoliko grupnih i samostalnih izložbi. Član HDLU-a u Zagrebu i HULU-a Split. Živi i radi u Makarskoj.

Izložba u Galeriji ZILIK ostaje otvorena do 7. studenoga 2024. i može se pogledati ponedjeljkom, srijedom i petkom od 10 do 12 sati, te utorkom i četvrtkom od 17 do 19 sati.

Vaša reakcija na temu