Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Laura Bobanac MLADI IZLAŽU Luka Jukić: Sve je krenulo više iz dječje igre nego iz nadahnuća

MLADI IZLAŽU Luka Jukić: Sve je krenulo više iz dječje igre nego iz nadahnuća

'Moram spomenuti profesoricu Sandru Sterle bez koje Primarnoplava ne bi bila gdje je danas'

Osmi ciklus izložbi Mladi izlažu, otvaranjem izložbe u prosincu, zaključio je Luka Jukić. Student Umjetničke akademije u Splitu s Odsjeka za film, medijsku umjetnost i animaciju, u Zoni je otvorio izložbu Primarnoplava. Popričali smo s Lukom o njegovom umjetničkom putu, i izložbi koju možete pogledati do 23. siječnja.

Za razliku od mnogih umjetnika, Luka inspiraciju nije pronašao u bliskim ljudima, učiteljima ni nastavnicima, već je još kao dijete instinktivno osjetio potrebu izražavati se kreativno, te je od najranije dobi počeo istraživati vlastiti jezik za komunikaciju sa svijetom. 

- Iz sadašnje perspektive mi se čini kao da sam oduvijek bio okrenut prema kreativi. Već u nižim razredima osnovne škole upisao sam glazbenu školu, paralelno se poigravao u programima za obradu fotografija, učio dizajnirati i kodirati templateove za forume i blogove. Nedugo nakon toga su na red došli i fotografija i video. U obitelji sam jedini koji se bavi umjetnošću, tako da je sve nekako krenulo više iz dječje igre nego iz nadahnuća - kaže Luka.

Odsjek za film, medijsku umjetnost i animaciju upisao je, objašnjava, jer mu je odgovarao raznovrsni program kojeg odsjek pruža. 

- Nikad se nisam vidio striktno u jednoj kategoriji te mi se sviđalo što mogu napredovati na više polja paralelno - dodaje on.

U strukovnoj srednjoj školi koju je pohađao nije se susreo s mentorima koji bi ga usmjerili u umjetničkom smislu, no dolaskom na Akademiju to se promijenilo. 

- Kroz godine studiranja sam se susreo s raznim mentorima i mogu reći da mi je studiranje na akademiji proširilo vidike u raznim smjerovima. Moram spomenuti profesoricu Sandru Sterle bez koje Primarnoplava ne bi bila gdje je danas. Na primjeru Primarnoplave, mentor je osoba koja potiče na razmišljanje i rad. Postavlja prava pitanja i otvorena je prema novim, možda neuobičajenim, rješenjima - ističe Luka.

Što se komunikacije s publikom tiče, Luka, kaže, voli da pojedinac sam iskusi rad. 

- Diskusija i razgovor? Može, ali nakon što dođe do formacije misli ili neke druge vrste podražaja - objašnjava on.

Kao i veliki broj radova koji su izloženi u Zoni u protekla dva ciklusa, i ovaj je nastao za vrijeme pandemije. 

- Projekt Primarnoplava je nastao u koroni kao odgovor na izolaciju. Želio sam napraviti nekakvu formu ispovijedi koja će služiti kao kanal za izbacivanje emocija, misli, poruka te od istih izrađivati postere, objekte i videa. Rad je do sada izlagan na tri grupne izložbe i dvije samostalne. Od toga su tri izložbe bile u Splitu, jedna u Zagrebu, te jedna u Helsinkiju. Izlaganje je itekako utjecalo na razvoj projekta. Od samog postava koji se konstantno mijenja, do nekakvih boljih rješenja glede odabira printa, boja, načina prikaza i snimanja videa…

Promjena nije samo obilježje projekta Primarnoplava, već i općenito Lukinog pristupa umjetnosti, jer na pitanje koja mu je tehnika za sada najviše 'leži', odgovara: 

- Imam osjećaj da se to konstantno mijenja. U zadnje vrijeme razmišljam o igranom filmu kao formi kojoj bi se volio više posvetiti iduću godinu. Do prije par mjeseci sam imao potpuno drugačiji odgovor. 

Vaša reakcija na temu