Da Vincijeva Mona Lisa, bez sumnje najpoznatiji portret na svijetu, konačno se seli.
Naslikana je, pretpostavlja se, između 1503. i 1519., a u Pariz se doselila 1804. godine. U Louvreu dijeli prilično veliku, ali ipak sobu premalenu za svoju slavu i sve posjetitelje koju žele vidjeti samo nju, s djelima jednako značajnih slikara, ali ni Tizian ni Veronese ni Tintoretto gotovo nimalo ne zanimaju masu koja pokušava uloviti selfie s diskretno nasmiješenom gospom.
Vrijeme je da se osamostali
Ali vrlo skoro Mona Lisa će dobiti vlastitu sobu, k tome i s privatnim ulazom, piše Punkufer. Ne, nisu je 'cimeri' p(r)otjerali, nego Louvre očekuje renovacija, prva od 1980. kada je dobio veliku staklenu piramidu. Projektu obnove Louvrea tepaju i imenom 'Nova renesansa Louvrea'; očekuje se da će stajati oko 800 milijuna eura.
'Nova renesansa Louvrea' trebala bi odgovoriti na sve izazove i probleme s kojima se najposjećeniji muzej na svijetu svakodnevno susreće. To su gužve koje muzej teško može progutati, nespretan iako atraktivan ulaz kroz piramidu i neodgovarajući uvjeti za kvalitetno čuvanje umjetničkih djela.
Novi ulaz bit će uz Seinu, odakle bi se u Louvre trebalo početi ulaziti za otprilike pet godina - 2031. Najveća pak novost jest to da će gospođa iz naslova dobiti vlastitu sobu s uvjetima baš onakvima kakve zaslužuje. Osim temperature i vlage, remek-djelo pratit će i odgovarajuće prezentacije i objašnjenja.
Time što će biti izdvojena od ostalih slika riješit će se i problem prenatrpanog muzeja - zbog jednog komada. Ovako će oni koje zanima samo Mona Lisa moći obići samo nju, a posjetitelji koje zanima čitav impresivni postav muzej moći će mu se u miru posvetiti.
Louvre je u zadnjoj renovaciji prilagođen prometu od četiri milijuna posjetitelja godišnje. Njihov je stvarni broj više nego dvostruko veći - prošle je godine ovaj simbol Pariza posjetilo čak 8,7 milijuna turista.