Plombe ili zubni ispuni, kao što sami naziv govori, koriste se za ispunjavanje šupljina nastalih u zubu. Plombe vraćaju funkciju i oblik raspadnutog odnosno tretiranog zuba. Prije stavljanja plombi, stomatolog najprije uklanja nepotrebni materijal iz zuba (ostatke zuba i sl.), čisti zahvaćeno područje i zatim ispunjava očišćenu šupljinu adekvatnim materijalom za ispunjavanje.
Stavljanjem plombi zatvara se prostor zuba koji je do nedavno bio 'slobodan' bakterijama i ostalim nepoželjnim tvarima. Samim time, sprječava se daljnje propadanje zuba. Materijali koji se koriste za pravljenje plombi su zlato, porculan, kompozitna smola (bijela plomba) i amalgam (crna plomba).
Koja je vrsta plombi najbolja?
Teško je unaprijed odrediti i definirati najbolju vrstu plombe za sve situacije. Ni jedna vrsta ispuna nije u potpunosti prihvatljiva za svaki pojedini slučaj. Ono što dalje određuje korištenje bijele odnosno crne plombe odnosi se na trenutno oštećenje odnosno stanje zuba, na to o kojem je zubu riječ, je li pacijent alergičan na određene materijale i slično.
Zlatne plombe izrađuju se u laboratoriju i to po narudžbi, a zatim se cementiraju na zub. Ovakvi ispuni ne škode desnima i mogu trajati više od 20 godina. Iz tih razloga, mnogi smatraju upravo zlato najboljim materijalom za zubne ispune. No, to je često i najskuplji izbor te zahtijeva više posjeta stomatologu.
Amalgamski ispuni su otporni na habanje i relativno su jeftini. Međutim, zbog svoje tamne boje prilično su vidljivi i obično se ne koriste na prednjim zubima. Važno je napomenuti da su ove plombe nešto čvršće te prikladnije za stražnje zube.
Bijele plombe izrađene su od kompozitne smole pomoću koje se postiže prirodan izgled zuba. Zato su ove plombe idealne za prednje zube. Sastojci se miješaju i izravno stavljaju u šupljinu zuba gdje se stvrdnjavaju. Kompozitne smole možda nisu idealni materijal za ispunjavanje velikih šupljina, jer se tijekom vremena mogu istrošiti. Osim toga, na njima ponekad uslijed loše oralne higijene ostaju mrlje od kave, čaja ili duhana. Najvažnije, bijele plombe ne traju dugo kao ostale vrste ispuna; tek 3-10 godina.
Porculanske plombe također se prave po narudžbi, a zatim se pričvršćuju na zub. Mogu se uskladiti s bojom zuba te su 'otporne' na mrlje. Ovakva plomba obično pokriva veći dio zida, a cjenovno je slična zlatnim ispunima.