U petak, 31. siječnja 2025., više od 250 muzeja, galerija i drugih baštinskih institucija sudjelovat će u jubilarnoj, 20. Noći muzeja u Hrvatskoj, a među njima i Muzej grada Trogira. Ovaj nezaobilazan kulturni događaj u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva ove će godine obilježiti tema 'Muzeji - vidljivi i nevidljivi', a u Muzeju grada Trogira obilježit će ga otvorenje izložbe 'Kule stražarnice u zaleđu Kaštelanskog zaljeva u doba osmanskih provala' i prigodna tematska radionica 'Konjanik Rossignoli'. Djelatnice Muzeja grada Trogira rado će odgovarati na pitanja posjetitelja vezana kako za vidljive, tako i za 'nevidljive' muzejske predmete, poslove i aktivnosti, a pripremili su i prigodne popuste na izdanja Muzeja grada Trogira, tako da će pojedina biti dostupna po cijeni već od 1 €!
U 19.30 sati će se u galeriji Cate Dujšin Ribar održati otvorenje gostujuće izložbe Muzeja grada Kaštela 'Kule stražarnice u zaleđu Kaštelanskog zaljeva u doba osmanskih provala' (Kaštel Vitturi - Kaštel Lukšić, siječanj-prosinac 2024) autora Sanje Acalije, muzejske savjetnice Muzeja grada Kaštela, Ivana Alduka, pročelnika Konzervatorskog odjela u Imotskom, Ivana Šute, ravnatelja Muzeja grada Kaštela i dr. sc. Krešimira Kužića, povjesničara. Ova izložba tematizira fortifikacijski obrambeni sustav trogirske i splitske komune na vrhovima i padinama planine Kozjak i okolnim brdima u zaleđu Kaštelanskog zaljeva, nastao za vrijeme mletačko-turskih ratova u Dalmaciji, kao i svakodnevni život na mletačko-turskoj granici u razdoblju od kraja 15. do kraja 17. stoljeća - jednog od ključnih razdoblja dalmatinske prošlosti koji je imao presudnu ulogu u formiranju onoga što danas zovemo Dalmacijom.
'Osmanska prisutnost od druge polovice 15. stoljeća do početka 18. stoljeća ostavila je neizbrisiv trag u povijesti ovog prostora. Život na granici obilježen selidbama stanovništva, manjim i većim sukobima vojnih postrojbi i pljačkama te nebrojenim razmiricama, i danas u mnogo čemu definira kulturnu sliku i mentalitet ljudi ovog prostora. Toponimi Stražbenica, Kaštelice, Kulina i Tureta ukazuju na mjesta gdje su se kule nalazile. Imale su vrlo bitnu ulogu u obrani priobalja, odnosno kaštelanskog prostora koji je bio egzistencijalno važan za okolne gradove Split i Trogir. Za razliku od kula i kaštela uz more, koji su znatno bolje obrađeni i valorizirani kao spomenička baština, kule stražarnice na granici nisu privlačile veći interes istraživača. (...) Stoga je i ova izložba bitan prinos boljem poznavanju lokalne povijesti', navodi Ivan Šuta u predgovoru.
Inspirirana izložbom i pratećim katalogom, viša muzejska pedagoginja Goranka Tomaš pripremila je tematsku radionicu 'Konjanik Rossignoli'. Od 18.00 sati u Edukativnoj zoni Muzeja grada Trogira polaznici će stvarajući upoznati konjanika Rossignolija - jednog od pripadnika elitnih konjaničkih jedinica trogirskog plemstva prikazanog na srebrnoj pločici iz 16. stoljeća koja se među ex votima (zavjetnim darovima) čuva u trogirskoj katedrali sv. Lovre. Nakon premijerne radionice tijekom Noći muzeja, radionica će se na upit odvijati tijekom cijelog trajanja izložbe, do 28. veljače 2025. godine.
Radno vrijeme Muzeja grada Trogira tijekom Noći muzeja je od 18.00 do 23.00 sata - u tom vremenu, a u skladu s ovogodišnjom temom 'Muzeji vidljivi i nevidljivi', djelatnice Muzeja grada Trogira rado će odgovarati na pitanja posjetitelja vezana kako za vidljive, tako i za 'nevidljive' muzejske poslove, aktivnosti i predmete pohranjene u čuvaonicama koji postaju vidljivi povremenim izložbama, objavama na društvenim mrežama, blogu i internetskoj stranici.
'Temom se želi ukazati na važnost muzejskih institucija i svih drugih baštinskih ustanova koje prikupljaju, istražuju, čuvaju i prezentiraju vrijednu građu i kulturnu baštinu najširoj javnosti, od najmlađih posjetitelja do korisnika treće životne dobi. Vidljivost muzeja danas je izuzetno važna, pogotovo u vrijeme visoke tehnologije i digitalnih mogućnosti koje pomiču granice klasičnih muzeja. Također je važno i sve ono što se događa 'iza kulisa muzeja', ono što nije vidljivo posjetiteljima, a od velikog je doprinosa i značaja za konačan postav muzeja. Na primjer, čuvaonice, restauratorsko-konzervatorski odjeli, preparatorske radionice, muzejski laboratoriji i dr., neizostavan su dio svakog muzeja, ali gotovo su nevidljivi za posjetitelje...', naglašava Hrvatsko muzejsko društvo.