Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Održana panel-rasprava pod nazivom 'Život na čekanju: Mladi i temeljna prava u suvremenom društvu'

Održana panel-rasprava pod nazivom 'Život na čekanju: Mladi i temeljna prava u suvremenom društvu'

Bilo je dinamično

Splitska podružnica Svjetskog saveza mladih danas je u prostorima knjižnice Dalmatina u Splitu organizirala je panel-raspravu pod nazivom 'Život na čekanju: Mladi i temeljna prava u suvremenom društvu'.

Svrha susreta bila je potaknuti otvorenu i sadržajnu raspravu o ulozi mladih u današnjem svijetu te istaknuti vrijednosti koje su ključne za njihov razvoj i doprinos zajednici. Razgovaralo se o očuvanju i prepoznavanju dostojanstva mladih u kontekstu rastućih društvenih promjena i pritisaka, a poseban naglasak stavljen je na obitelj kao izvor stabilnosti, pripadnosti i osobnog rasta. Također, govorilo se i o preprekama s kojima se mladi susreću u obrazovanju, poslovnom svijetu i društvenom životu, uz razmatranje različitih pristupa pravednijem sustavu.

Govornici na okruglom stolu bili su: Toni Popović, Ivan Jujnović, Emilija Ćudina i Gorana Bandalović, a moderator je bio Krešimir Franić.

Toni Popović, docent sociologije, govorio je o realnosti zamjene hrvatske radne snage novom radnom snagom iz inozemstva. Dodatno je komentirao raznolikost nekih kultura i načine razmišljanja, kao i prednosti i nedostatke multikulturalnosti.

Ivan Jujnović, umirovljeni profesor i bivši kolumnist, osvrnuo se na pitanje hrvatskog identiteta, budućnosti Hrvatske te važnosti nataliteta budućih naraštaja. Također je komentirao prirodna bogatstva Hrvatske, s naglaskom na povijest.

Emilija Ćudina, predstavnica privatnog sektora, analizirala je probleme u turizmu, cijene nekretnina, pristupačnost zapošljavanja mladima te savjetovala mlade kako iskoristiti prilike na današnjem tržištu.

Gorana Bandalović, također sociologinja, istaknula je probleme društva, konkretno izbjegavanje preuzimanja odgovornosti, sindrom Petra Pana, te potrebu da se mladi ranije osamostale i počnu aktivnije djelovati u društvu oko sebe.

Rasprava je bila iznimno dinamična te je pružila uvid u aktualne probleme s kojima se mladi suočavaju iz više perspektiva od strane stručnjaka iz različitih područja i znanstvenih disciplina.

Svjetski savez mladih Hrvatska je udruga koja posvećena promicanju ljudskog dostojanstva, obitelji kao temeljne jedinice društva i cjelovitog razvoja čovjeka te se već dugi niz godina bavi temama vezanim uz područje demografije poput problema iseljavanja mladih, zapošljavanja i samozapošljavanja, niskih stopa nataliteta te afirmacije i zaštite obitelji. Organizirao je i proveo čitav niz projekata te kampanja i javnih događaja iz navedenih područja, a u svrhu osvještavanja javnosti o aktualnim demografskim problemima i nuđenja adekvatnih rješenja.

Vaša reakcija na temu