Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: PankeysonPhotos from Pixabay Ove vrste aplikacija kradu vaše podatke. Pripazite!

Ove vrste aplikacija kradu vaše podatke. Pripazite!

Doznajte kako se ožete zaštititi

Postoji puno aplikacija koje mogu koristiti ili zloupotrebiti podatke korisnika pa je važno biti oprezan pri njihovom instaliranju i korištenju, a posebno onih koje traže pristup velikom broju podataka ili dozvola. U nastavku doznajte koje su tri vrste aplikacija poznate po sumnjivim praksama kada je u pitanju krađa ili neovlašteno korištenje podataka.

1. Aplikacije za čišćenje i optimizaciju (Clean Master, DU Battery Saver, i sl.)

Mnoge aplikacije koje obećavaju da će optimizirati vaš telefon ili osloboditi prostor na uređaju (poput Clean Master, DU Battery Saver i slično) mogu biti opasne. Iako ove aplikacije izgledaju kao korisni alati, istraživanja su pokazala da mogu prikupljati previše osobnih podataka i podataka o vašem uređaju, uključujući podatke o vašoj lokaciji, povijesti pretrage i drugim osjetljivim informacijama. Neki od ovih alata skupljaju podatke i prodaju ih trećim stranama ili ih koriste za ciljanje oglasa.

2. Aplikacije za besplatne igre i zabavu

Mnoge besplatne igre, kao i aplikacije za zabavu (kao što su igre sa sumnjivim mikrotransakcijama ili aplikacije za 'osvajanje nagrada') mogu biti dizajnirane da prikupljaju osobne podatke. Aplikacije koje nude 'besplatne nagrade' u zamjenu za pristup vašim podacima mogu koristiti vaše informacije za prikupljanje podataka o ponašanju, interesima, kao i identifikacijskim podacima, bez vaše suglasnosti.

3. Aplikacije za pretragu i vremensku prognozu (Weather apps, flashlight apps, i sl.)

Neke aplikacije koje djeluju potpuno nevino, kao što su aplikacije za vremensku prognozu ili aplikacije za upotrebu lampe na telefonu (flashlight apps), mogu zatražiti pristup podacima koji nisu nužni za njihovu funkciju. Na primjer, mnoge aplikacije za vremensku prognozu zahtijevaju pristup vašoj lokaciji, ali također mogu prikupljati podatke o vašim komunikacijama, fotografijama i drugim osobnim informacijama koje im nisu potrebne. Ove aplikacije mogu koristiti podatke za ciljanje oglasa ili prodaju podataka.

Kako se zaštititi?

Pročitajte dozvole: Uvijek pažljivo provjerite koje dozvole aplikacija zahtjeva prije nego što je instalirate. Ako aplikacija traži previše nevažnih dozvola (kao što su pristup kontaktima ili kameri kada to nije nužno), to može biti signal za oprez.

Koristite antivirusne i sigurnosne aplikacije: Redovno skeniranje telefona antivirusnim aplikacijama može pomoći u prepoznavanju onih sumnjivih.

Provjerite recenzije: Ako aplikacija ima loše recenzije ili je pretrpana negativnim komentarima u vezi sa sigurnošću, bolje je da je izbjegnete.

Redovno ažuriranje uređaja: Redovno ažuriranje operativnog sustava i aplikacija može pomoći u zaštiti od sigurnosnih propusta.

Ako sumnjate da neka aplikacija već krade vaše podatke, najbolje je da je uklonite sa svog uređaja i izvršite detaljan pregled sigurnosnih postavki.

Vaša reakcija na temu