Nakon otvorenja programi 3. Jelsa Art Bijenala se nastavljaju.
Objavljeni su rezultati natječaja za umjetničke rezidencije Jelsa Art Bijenala 2023.
Za sudjelovanje u rezidenciji The Tunnel u trajanju od 20.6. do 1.7.2023. u kustoskom vodstvu portugalske istraživačice, znanstvenice i umjetnice Francisce Rocha Gonçalves odabrani su sljedeći umjetnici:
- Simon Burkhalter
- Vana Gaćina
- Luana Lojić
- Helena Rubčić
- Florian Rubin i Anica Lora Nižić
Za sudjelovanje u rezidenciji Imagining Gardens u trajanju od 20.7. do 31.7.2023. kustoski koncipiranu od strane Anje Leko, Andreja Beštaka i Paule Pļavniece odabrani su sljedeći umjetnici:
- Sunčica Bandić
- Hugo Baranger
- Dora Brkarić
- Robert Fenrich
- Rebecca Merlić
Rezidencije se održavaju unutar okvira koncepta bijenala Dekubator koji u fokusu ima istraživanje, razumijevanje i razvijanje povezanosti između ljudi i prirode, u otkrivanju isprepletenosti, odnosa i procesa koji postoje unutar mikro i makro sustava biosfere otoka.
Kolaborativna izložba Folkestone Fringe-a i Anatomije Otoka pod nazivom Office of Field Forensics + Anatomija Kale traje do 30.8. u prostorima JAB Hub-a, Jelsa 756.
U izložbi, performansu i razgovoru su sudjelovali umjetnici i kustosi Folkestone Fringe-a Diane Dever, Jacob Bray i Daniel Tollady, i istraživači Anatomije Otoka dr.sc. Marina Blagaić Bergman, Josipa Slaviček, dipl.ing.arh., Pavel Gulin Zrnić, Juraj Šantorić i Šime Vukman.
Office of Field Forensics je multimedijalna slagalica dojmova, uvida, intervencija i istraživanja, posvećena forenzičkom prikupljanju ljudskih i neljudskih priča, pregledu uvjeta specifičnih za lokaciju, kao i načinu razumijevanja današnjih iskustava tamošnjeg života. Kroz fokus na prostore intenzivne aktivnosti, sve do prostora intimnosti, umjetnici postavljaju temelj mapiranja jelšanske kale, koji će omogućiti posjetiteljima i umjetnicima da se uključe u gradske priče u otvorenom procesu gledanja, slušanja i doživljavanja.
U poimanju ritma života jedne od jelšanskih ulica, sagledava se isti odraz ritma života na čitavom otoku, koju istraživači Anatomije Otoka uzimaju kao primjer proučavanja ali i razmišljanja o mogućnostima transformacije prostora i budućnosti zajednice. Anatomija kale projekt je unutar kojeg umjetnici stare recepture, jelšanske priče i legende reinterpretiraju i dekubiraju u seriju aktivnosti, performansa i koncepata koji se protežu kroz kalu.
U sklopu organiziranog terenskog posjeta umjetnici iz Folkestone-a proveli su tjedan dana u Jelsi u istraživanju i pripremama izložbe u susretu sa Anatomijom Otoka.
Istraživanju i terenskom posjetu se pridružila i Latvijska kazališna redateljica Paula Pļavniece zajedno s kustosicama New Theatre Institute-a iz Latvije. U okviru JAB-a, zajedno s dobitnicima Grand prixa 36. Salona Mladih Anjom Leko i Andrejem Beštakom, Pļavniece sudjeluje u ulozi kustosa umjetničke rezidencije Imagining Gardens, u suradnji sa zborom Sv. Cecilije u vodstvu Slavka Reljića. Osmišljena kao nelinearna, nenarativna suvremena produkcija, rezidencija Imagining Gardens koristi kalu i njezine skrivene vrtove kao pozornicu za promišljanje i introspekciju.
Paula Pļavniece - kazališna redateljica u čijim umjetničkim praksama glavna polja interesa su društveno i politički aktivne teme i nova drama, s fokusom na aspekte kao što su inkluzija, ekologija, integracija itd. Njezini radovi često uključuju rad s lokalnim zajednicama i izradu umjetničkih projekata specifičnih za mjesto diljem Latvije, putovanja u inozemstvo te sudjelovanje na raznim festivalima.
Finalist nagrade Radoslav Putar 2023. Željko Beljan u Jelsi je istraživao poveznice između pletenja ribarskih mreža i tradicijske umjetnosti, povodom izrade site-specific rada pod nazivom Buže kojeg će predstaviti u okviru Jelsa Art Bijenala. Rad u nastajanju je umjetnička suradnja sa lokalnim ribarima, te homage vjekovnim tradicijama jelšanskog kraja.
Željko Beljan - primarno se bavi ilustracijom, stripom i izradom plakata te je autor brojnih plakata za razne zagrebačke klubove i druge umjetničke inicijative i bendove kojima je član ili suradnik. U kombinaciji s istraživanjem suvremenog crafta, recentno uklapa i ručni rad u svoju umjetničku praksu.
U nastavku JAB-a posjetitelje očekuje bogat program uz selekciju domaćih i međunarodnih umjetnika, kustosa, stručnih suradnika i istraživača. Na repertoaru su izložbe, performansi, video, site-specific instalacije i umjetničke rezidencije.
30.5. - Folkestone Fringe (UK) | Anatomija Otoka (HR) - Office of Field Forensics + Anatomija Kale (izložba, performans)
30.6. - Francisca Rocha Gonçalves (PT) - The Tunnel (rezidencija, izložba)
1.7. - Željko Beljan (HR) - Buže (site-specific instalacija)
3.7. - Eglė Budvytytė (LT) - Songs From the Compost: Mutating Bodies, Imploding Stars (video)
11.7. - Jose Manuel Spinola (MX) - Nature is Not Longer Destiny (video, izložba)
13.7. - Offtanz Tirol (AT) - Die Grosse Sonja Ritz Show (performans)
14.7. - Marieke Leene (NL) - Let's Keep it Gezellig (video)
16.7. - Ola Korbańska (PL) - The Laundresses (performans, instalacija)
30.7. - Paula Pļavniece (LV), Andrej Beštak (HR), Anja Leko (HR) - Imagining Gardens (rezidencija, performans)
Uz izlagački program, JAB nudi i program radionica za djecu i mlade, glazbeni program, vođene obilaske kale, te razgovore i tribine.
Koprodukcijski partneri: LAB852, Održivi Otok, Kružok, Improvise & Organize.
Programski partneri: Magic Carpets, Anatomija Otoka, Galerija Monade, Knjižnica Jelsa, Muzej općine Jelsa.
Projekt podržava program Kreativna Europa, Ministarstvo kulture i medija RH, Općina Jelsa, TZ Jelsa, Austrijski kulturni forum, grad Agueda.