Udruga Sinjski kulturni urbani pokret i ove godine u suradnji s Gradskom galerijom Sikirica održava program Jesenjarenje. Riječ je o petom izdanju ovog kulturno-edukativnog programa koji kroz različite sadržaje obrađuje određenu tematiku pa se tako u okviru Jesenjarenja publika dosad upoznala s temama postindustrijske baštine, migracija, klimatskih promjena i roda, rada i ravnopravnosti.
Tema ovogodišnjeg, 5. po redu programa Jesenjarenje je 'Javni prostor - prostor javnog'. Namjera je programom povećati svijest o važnosti javnog prostora te ga, kroz različite oblike prezentacije, analizirati kao mjesto koje reflektira kulturne politike te dominantne društvene odnose. Programom će se ukazati na određene problematike gradova i korištenja javnog prostora, obratiti pažnju na procese transformacije naših gradova i doznati više o javnim objektima i kulturnim dobrima. Za razliku od dosadašnjih izdanja Jesenjarenja u kojima je umjetnički rad predstavljen publici putem izložbi, ove godine organizatori su odlučili skrenuti pažnju na važnost ulične umjetnosti i umjetničkim radom obogatiti javni prostor u vidu murala na zgradi Gradskog kina. Autorica murala bit će mlada hrvatska umjetnica Tea Jurišić.
Tea Jurišić diplomirala je vizualnu umjetnost i članica je Hrvatske udruge likovnih umjetnika. Crta, slika i ilustrira, a voli istraživati nove izraze na komičan i nadrealan način. Sudjelovala je na nekoliko rezidencija i uličnih festivala poput Glo' Art (Belgija), Printmaking workshop Sofija (Makedonija), Artefatto (Italija) and Trondheim Gatekunstfestival (Norveška). Tea je napravila razne murale u Europi, a imala je 8 samostalnih izložbi u Hrvatskoj i vani počevši od 2017. godine. Također je radila kao asistent na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku.
'Ulična umjetnost prošla je fascinantan put od marginaliziranog oblika izražavanja do priznatog dijela urbane kulture i često nezaobilaznog elementa gradskih vizura. Ono što je nekad bilo percipirano kao vandalizam, danas se prepoznaje kao važan faktor u oblikovanju javnog prostora i identiteta gradova. Sve veći broj gradova širom svijeta prepoznaje potencijal ulične umjetnosti u revitalizaciji svojih kvartova. Murali postaju turističke atrakcije i igraju važnu ulogu u urbanom planiranju - pretvarajući siva, neiskorištena pročelja u prava umjetnička djela koja postaju simbolima lokalnog identiteta i kulture.
Ovom umjetničkom intervencijom u javnom prostoru nastojat ćemo umjetnički rad učiniti vidljivim kako bismo istaknuli društvenu ulogu umjetnosti i umjetnika ali i obogatiti grad te razveselili slučajne prolaznike. Što je naša umjetnica pripremila za prvi veliki sinjski umjetnički mural ostavit ćemo da bude iznenađenje, barem do kraja tjedna kad će mural biti dovršen. Reći ćemo samo da je tema murala lokalna, kao i u njenim dosadašnjim radovima. Nadamo se da će nakon ove, biti još ovakvih inicijativa u našem gradu', poručili su organizatori iz udruge SKUP.
Program Jesenjarenje financira se sredstvima Grada Sinja i Splitsko-dalmatinske županije, a podršku izradi murala dali su Split Parking, Riwal i Baumit. Jesenjarenje je dio programa 'Kultura u zaleđu' koji se financira iz sredstava podrške Zaklade Kultura nova za razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata.