Pogledajte treći nastavak prezentacije 'Portreti grada' koja predstavlja izbor splitskih veduta od 16. do 19. stoljeća iz likovnih zbirki Muzeja grada Splita. Premda su mnogi likovni prikazi grada iz muzejskog fundusa toliko puta viđeni i proživljeni da su već postali dio kolektivne memorije grada, oni, jednako kao i drugi manje poznati, uvijek iznova plijene pozornost kako uskog kruga stručnjaka tako i široke publike.
- Pri tome nije važno radi li se o interesu intelektualne, emocionalne ili duhovne prirode, o posljedici znatiželje ili nostalgije, jer ove vremešne splitske vedute čuvaju od zaborava vizure starega Splita. Osim što pružaju dragocjene informacije o urbanističkom razvitku grada, one svjedoče i o načinu na koji su naši i strani umjetnici viđene i doživljene motive prenosili na podloge od papira, drva i platna slikarskim, crtaćim i grafičkim tehnikama - poručuju iz Muzeja grada Splita.
U trećem nastavku prezentacije pogledajte vedute dva slikara amatera 19. stoljeća koje povezuje težnja fotografskoj točnosti i stvaranju romantičnog ugođaja. Prvi je splitski slikar amater, liječnik Frane Bratanić koji je stvarao sredinom 19. stoljeća, a drugi malo poznati strani pejzažist M. Olivero koji je 1892. godine za splitskog trgovca Špira Tocilja naslikao šest splitskih veduta. Oba ova slikara amatera su ostvarila likovna djela iznimne dokumentarne vrijednosti, bogate riznice podataka za sve istraživače splitske povijesti 19. stoljeća.
Prezentaciju 'Portreti grada' pripremile su kolegice Nela Žižić i Helena Tresić Pavičić, a autor fotografija je Zlatko Sunko.
Video pogledajte OVDJE.