Šest je dana do Badnjaka i velike odluke: koje i kakvo božićno drvce odabrati? Plastično, u tegli, domaće ili iz uvoza, preko interneta ili od danas i uživo na ulicama? I, ono najvažnije, po kojoj cijeni?
Svi traže ono savršeno, a da slučajno ne bi ostali bez njega i ranije kreću u nabavku, ili barem u razgledavanje onoga što se nudi.
Drvca domaćih uzgajivača koja se sijeku na dan prodaje ili nekoliko dana prije bolji su izbor od uvoznih iz Danske i Nizozemske koja stoje još od sredine studenoga. Iz godine u godinu, sve je popularnija online prodaja.
- Do sad je otišlo oko 500 komada preko interneta, oni su manje više svi dostavljeni. Dosta ljudi je došlo kod nas i u rasadnik, a sad ovo što je ostalo - riješit ćemo na štandu - kazao je za RTL Zvonimir Crnković, uzgajivač božićnih drvca.
Što se tiče cijena, božićna drvca su nešto skuplja nego lani. Obična smreka u prosjeku košta između 100 i 150 kuna. Najpopularnija srebrna smreka od 200 do 350, dok se nordijska jelka s mekanim iglicama može nabaviti za 250 do 400 kuna.
Svake godine, građani se postavljaju isto pitanje - kako što dulje sačuvati svoj bor.
- Važno je da drvce nije negdje blizu izvora topline, blizu radijatora ili nekakve grijalice. Najviše ih smeta to nekakvo isušivanje u zatvorenom prostoru, tako da bi trebalo prostor koji put provjetriti - poručio je Crnković.
Uz izbjegavanje topline, preporučuje se i povremeno zalijevanje drvca. Uz ova dva savjeta, bor će zadržati svoj miris, ali i sve iglice na broju.