Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Promocija knjige Ede Šegvića 'Libar o braći Uvodić'
Kultura Piše: Dalmatinski portal

Promocija knjige Ede Šegvića 'Libar o braći Uvodić'

Bibliothece Spalatina GKMM-a

U prostorijama Gradske knjižnice Marka Marulića, u utorak 6. svibnja, održala se promocija knjige Ede Šegvića Libar o braći Uvodić, trinaeste  knjige u Bibliotheci Spalatina Gradske knjižnice, povodom Dana grada Splita, blagdana sv. Dujma.
Promocija je bila znatno posjećena te su u programu sudjelovali moderatorica Ingrid Poljanić, prof. dr. sc. Anita Runjić Stoilova, Adela Roudi te Grozdana Ribičić. Uvodnu riječ imala je Ingrid Poljanić, najavivši Libar kao uvid u život starog Splita. Naglasila je kako su braća Uvodić, Angjelo i Marko, nerazdvojni te njihova djela jedino zajedno mogu ispričati splitsku priču. Angjelo kao karikaturist, grafičar i slikar koji je crtežima ovjekovječio Splićane te tadašnji splitski ambijent i Marko kao književnik čije priče svjedoče o jedinstvenoj splitskoj tradiciji, ali i govoru. Objavljeni Libar predstavlja Split kakav je bio nekoć, a izdan je kao poticaj na očuvanje splitskog govora i nematerijalne baštine. U knjigu su uvršteni eseji o životu i djelu braće Uvodić, 27 odabranih i već objavljenih priča te niz humorističkih Markovih priča, objavljenih u listu Novo doba u razdoblju 1929.-1934. koje nisu tiskane u prethodnim knjigama o Uvodiću.
Prof. Anita Runjić Stoilova istaknula je važnost očuvanja splitskog idioma, posebice u vrijeme globalizacije i digitalizacije. Nazvala ga je jezikom, istaknula da se radi o sustavu kojeg tako treba promatrati te podsjetila na zaštitu od strane Ministarstva kulture Republike Hrvatske još 2013. godine, kada je splitski govor proglašen zaštićenim nematerijalnim kulturnim dobrom. Libar je istaknula kao dokumentaristički zapis, Edino viđenje književnika te ustvari izraz divljenja prema njemu.
Adela Roudi, najavljena kao 'hodajuća enciklopedija splićanistike' podijelila je svoje iskustvo iz djetinjstva u kojem je najviše vremena provodila s tetom od koje je mogla čuti 'najlipši splitski govor'. Napomenula je da Libar Ede Šegvića predstavlja povijest grada koja se nigdje drugdje neće naći zapisana te ga navodi kao 'libar svih libara'. Obraća se i Edinim unucima te ih upozorava kako će im u budućnosti, 'uz sve stanje i imanje', Edini libri predstavljati najdragocjeniju ostavštinu.
Autor Edo Šegvić spominje braću Uvodiće kao dokumentariste, osobe koje su, svatko na svoj način, zabilježile život Splićana i tako ga ostavile novim generacijama u trajni spomen. Naziva ih izuzetno vrijednim kroničarima Splita koje ne smijemo zaboraviti i zato jest tiskana ova knjiga. Zahvaljuje Gradskoj knjižnici Marka Marulića koja je prepoznala njezinu vrijednost i tiskala je u svojoj biblioteci. Napominje da je njegov cilj bio još jednom potvrditi ljepotu splitskoga govora te je zahvalio svima koji su sudjelovali u izdanju Libra, recenzentima knjige prof. dr. sc. Dunji Jutronić i prof. dr.sc. Frani Dulibiću te unuku Duji Šegviću koji je zaslužan za grafički dizajn knjige i njezine lijepe  korice. Posebna zahvala ide gospođi Milki Ušaj, nasljednici autorskih prava Marka Uvodića koja mu je omogućila uvid u njihovu ostavštinu.
Tijekom promocije glumac Mate Tavrić interpretativno je čitao dijelove Libra, u čemu su posjetitelji osobito uživali te se nasmijali Uvodićevim humorističnim prikazima nekadašnje splitske svakodnevnice. Također su imali priliku promatrati crteže Angjela Uvodića u pozadini koji su s jednakim humorom oživjeli splitske 'face' tog doba. Svi sudionici istaknuli su značaj splitskog govora i tradicije kao baštine koju je potrebno sačuvati za nove naraštaje. Valja spomenuti kako je grad Split, istaknula je ravnateljica knjižnice Grozdana Ribičić, odlučio u 2025. godini posebnu pozornost posvetiti programima očuvanja splitskoga govora, čemu svakako doprinosi Libar Ede Šegvića. Kako bi se istaknuli njegov značaj i vrijednost, dovoljno je citirati Adelu Roudi: 'O Libaru se ne triba pričat, tribate ga kupit i pročitat i sve će vam bit jasno'.
Vaša reakcija na temu