Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press PROSTOR Otvorenje izložbe 'Astronaut(i) bez svemirskog broda: Hvatanje vjetra' Ivane Tkalčić
Kultura Piše: Dalmatinski portal

PROSTOR Otvorenje izložbe 'Astronaut(i) bez svemirskog broda: Hvatanje vjetra' Ivane Tkalčić

U petak, 22. studenog

U kreativnom hubu Prostor (Plančićeva 2, Split) u petak, 22. studenog u 20 sati otvorit će se izložba 'Astronaut(i) bez svemirskog broda: Hvatanje vjetra' umjetnice Ivane Tkalčić.

'Hvatanje vjetra' je umjetničko istraživanje koje se nastavlja na dosadašnja istraživanja Ivane Tkalčić o odnosu čovjeka prema Zemlji i ekološkim izazovima.

Inspiracija je proizašla iz prethodnog rada 'Astronaut(i) bez svemirskog broda', projekta koji propituje ideju terraformiranja i istraživanja svemira, naglašavajući etičke, političke i ekološke implikacije tih procesa. U središtu tog rada je ideja da i Zemlja zahtijeva vlastitu vrstu terraformiranja – prijelaz s eksploatacije resursa na regeneraciju i održivost.

U 'Hvatanju vjetra' umjetnica se usmjerava se na fragilnost Zemljine površine, istražujući veze između ekosustava i ljudskog tijela. Rad je realiziran na terenu u Finnmarku tijekom umjetničke rezidencije Hyperborealis, u suradnji s Kvitbrakka AiR i Berlevåg Havnemuseum. Budući da je sam boravak bio u blizini svjetionika Kjølnes, gdje je smještena istraživačka stanica za vjetar, istraživanje kroz performans usredotočilo se na element vjetra. Dokumentacija performansa prenosi nevidljive sile prirode kroz pokrete, čineći vjetar vidljivim i opipljivim. Korištenjem materijala i interakcija koje oslikavaju surovost i veličanstvenost krajolika Finnmarka, Ivana Tkalčić nastoji povezati ljudsko tijelo s elementima stvorenim od strane čovjeka kako bi istaknula ekološke teme i utjecaj vjetra. Ovo je prvi korak u testiranju — trenutno se fokusira na razvoj taktilnog 'odijela' koje omogućuje uranjanje u prirodne elemente te istraživanje tih elemenata na drugačiji način.

Projekt se oslanja na teorijske okvire ekofeminizma i postkolonijalne teorije, koji kritiziraju eksploatacijske odnose prema prirodi i zagovaraju održive prakse. Kroz navedenu prizmu, nastoji potaknuti intuitivniji i empatičniji pristup upravljanju Zemljinim resursima i okolišem.

Izložba ostaje otvorena do 13. prosinca, a može se razgledati svakim radnim danom od 10 do 19 sati.

Osim na otvorenju izložbe, Ivanu Tkalčić možete upoznati na dva dodatna događanja ovog tjedna u Prostoru:

- U srijedu, 20. studenog u 19 sati možete poslušati Ivaninu priču u sklopu redovnog programa Travel Nights, o iskustvu života na lunarnoj stanici i Arktičkom krugu. Događanje je besplatno, ali se odvija na engleskom jeziku. Više informacija dostupno je na poveznici.

- U subotu, 23. studenog od 10 do 12.30 Ivana Tkalčić će u Prostoru održati kreativnu radionicu za djecu (4.-8. razred) pod nazivom 'Trening za šetače mjesecom: Kako je biti astronaut?'.

Sudjelovanje na radionici je besplatno, ali su potrebne prijave slanjem maila na info@culturehubcroatia.hr. Više informacija dostupno je na poveznici.

O umjetnici:

Ivana Tkalčić (r.1987.) je multimedijalna umjetnica i istraživačica. Magistrirala je ekonomiju (mag.oec.) 2012. godine na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, kao i likovnu umjetnost (MA) 2016. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Također je diplomirala na WHW Akademiji 2019./2020. godine.

Samostalno je izlagala više puta u Hrvatskoj i Europi te sudjelovala na grupnim izložbama i bijenalima diljem svijeta. Dobitnica je brojnih nominacija i nagrada, među kojima su: Zbirka suvremene umjetnosti – Europski parlament, EU; ART OMI: ARCHIVE – zbirka, SAD; 20. Nagrada Radoslav Putar, Young Visual Artists Awards; HPB Grand Prix nagrada na 35. Salonu mladih; Erste fragmenti 12; Rektorova nagrada za izvrsnost studenata; RCAA – nagrada za mlade europske umjetnike.

Sudjelovala je u brojnim rezidencijama u Italiji, Nizozemskoj, Belgiji, Poljskoj, Norveškoj, Austriji i Grčkoj, među kojima su: 2023. Art Omi: Artists Residency, Ghent, NY, SAD; 2022. EMMPOL Poljska, Analogni astronautski trening centar, Poljska; 2021. EthicAI=LABS, Goethe- Institut; 2019. SciArt Project, The Joint Research Center, Europska komisija, Italija; 2018. Ljetna sesija, V2_ Lab, Rotterdam, Nizozemska; 2017. NXT Residency, ELIA i Akademija likovnih umjetnosti u Beču, Beč, Austrija. Središnji aspekt njezine prakse je fluidnost medija, koji ne doživljava kao krutu granicu, već kao alat za realizaciju različitih ideja. Njezin proces nalikuje razigranom istraživanju – eksperimentalnoj metodi koja vodi do neočekivanih otkrića i novih perspektiva. Ovakav pristup potiče suradnju s raznim stručnjacima, uključujući znanstvenike, kustose i institucije, u istraživanju tema poput arhiva, baza podataka, sjećanja i granica između stvarnosti i identiteta. Ova istraživanja često proizlaze iz osobnih sjećanja ili prikupljenih predmeta koje preoblikuje i reinterpretira kroz spekulativne narative.

Vaša reakcija na temu