Književni krug Split (KKS) je udruga građana koja okuplja umjetnike, znanstvenike, sveučilišne profesore i druge ugledne djelatnike na području društvenih i humanističkih znanosti. Jedna je od najuglednijih kulturnih institucija u Splitu, a vrlo je cijenjena u cijeloj Hrvatskoj. Svrha mu je proučavanje i objavljivanje hrvatske kulturne baštine, poticanje umjetničkog i znanstvenog rada te promicanje spoznaja o hrvatskoj kulturnoj baštini u svijetu.
Desetljećima redovito objavljuje oko 25 knjiga godišnje te časopise 'Mogućnosti' i 'Čakavska rič', odnedavno i 'Priloge povijesti umjetnosti u Dalmaciji'. Međunarodno uredništvo imaju 'Čakavska rič' i 'Prilozi povijesti umjetnosti u Dalmaciji' u kojima redovito objavljuju inozemni stručnjaci. U njihovu međunarodnu distribuciju KKS ulaže osobit trud. Naime, putem razmjene, pretplate ili donacija časopisi se šalju na više stotina inozemnih adresa, a časopis 'Mogućnosti' registrira se u bazi podataka Modern Language Association of America.
Osim toga, svake godine organizira dvije međunarodne kulturne manifestacije: znanstveni i književni program Marulićevih dana u travnju te Knjigu Mediterana u rujnu. Već 35 godina sudjeluje u organizaciji manifestacije 'Dani Hvarskoga kazališta' tiskanjem zbornika. Nastavljajući djelovanje nekadašnjih, političkim odlukama ugašenih udruga Pododbor Matice hrvatske u Splitu i Čakavskog sabora Split, Književni krug Split pod ovim imenom djeluje od 1978. godine, pa je 2008. obilježio tridesetu obljetnicu rada.
U sklopu Književnoga kruga Split od 1996. djeluje Marulianum, centar za proučavanje Marka Marulića i njegova humanističkoga kruga. Budući da je Marulić klasik hrvatske književnosti i humanist europskog domašaja, njegova golema književna ostavština iziskuje sustavno proučavanje i dostojno predstavljanje domaćoj i stranoj javnosti.
- Od samog početka kao jedan od temeljnih ciljeva Marulianuma postavljena je međunarodna suradnja i promicanje spoznaja o Marku Maruliću i hrvatskoj humanističko-renesansnoj baštini. Marulianum je postao značajnim istraživačkim i dokumentacijskim središtem čija je djelatnost zapažena i cijenjena i izvan hrvatskih granica. Uz domaće stručnjake, na skupovima koje organizira Marulianum redovito sudjeluju i brojni stručnjaci iz inozemstva. Uspostavljena je razmjena publikacija, izdanja Marulianuma recenziraju se u stranim časopisima, uvrštavaju se u važne bibliografske preglede. Godišnjak 'Colloquia Maruliana' šalje se na stotinjak adresa u inozemstvu. Osim povezanosti s pojedincima, uspostavljena je suradnja s brojnim inozemnim institucijama, pa su tako ostvareni vrijedni projekti poput izložbi, predavanja ili izdanja u mnogim europskim zemljama - poručuju iz Književnog kruga Split.
Na skupovima koje organizira Marulianum sudjelovalo je, i u zbornicima objavilo svoje priloge, više od 30 stručnjaka iz brojnih gradova svijeta. Marulianum je bio suorganizator triju skupova o Marku Maruliću koji su održani u Rimu, Milanu i Padovi, a glavni je organizator međunarodnih skupova na Marulićevim danima u Splitu, koji se od 1992. održavaju u travnju svake godine.
Marulianum i njegova izdanja dobili su više uglednih nagrada: godišnju skupnu nagradu grada Splita za 2000. godinu, nagradu 'Mate Ujević' Hrvatskog leksikografskog zavoda 'Miroslav Krleža', nagradu HAZU za književnost, nagradu 'Judita' Dana hrvatske knjige, Nagradu 'Iso Velikanović' Ministarstva kulture za najbolja ostvarenja u području prevodilaštva u Republici Hrvatskoj.
Udruga ima više od 100 članova iz Splita, Dubrovnika, Osijeka, Šibenika, Rijeke Zadra, Zagreba i drugih gradova. Među najuglednije pripadaju: akademici Josip Bratulić, Nenad Cambi, Radoslav Katičić, Tonko Maroević, Milan Moguš, Žarko Muljačić, Pavao Pavličić, Tomislav Raukar, Davorin Rudolf, Mirko Tomasović, Nikola Batušić, Dunja Fališevac, dr. Joško Belamarić, književnik Jakša Fiamengo, prof. dr. Ivo Grabovac, prof. dr. Ivan Mimica, dr. don Mladen Parlov, dr. Šime Pilić, dr. don Drago Šimundža...
KKS trajno surađuje s brojnim inozemnim stručnjacima, od kojih su neki i njegovi članovi. Među njima je nekoliko dobitnika Nagrade Ine za promicanje hrvatske kulture u svijetu. Inozemni su članovi KKS: Charles Béné (†) iz Francuske, Luciana Borsetto i Fedora Ferluga Petronio iz Italije, Francisco Javier Juez Galvez iz Španjolske, István Lökös iz Mađarske. Suradnici KKS koji su dobili Nagradu Ine su Elisabeth von Erdmann iz Njemačke i Jan Jankovič iz Slovačke.
- Na skupovima koje organiziramo sudjelovalo je, i u zbornicima objavilo svoje priloge, više od 80 stručnjaka iz čitava svijeta. Mnogi naši članovi često sudjeluju na skupovima u inozemstvu, a govoreći o hrvatskim temama oni su svojevrsni kulturni poslenici i poslanici u međunarodnom promicanju hrvatske kulture. Da bi se svladala jezična barijera, zbog koje velik dio hrvatskog kulturnog i znanstvenog blaga ostaje dostupnim tek malom broju inozemnih čitatelja, objavljujemo brojna višejezična izdanja - ističu u KKS-u.
Brojna izdanja KKS nagrađena su uglednim nagradama za znanost i književnost, a mnoga su postala sveučilišnim udžbenicima. Među nagradama ističu nekoliko: nagrada HAZU i Zagrebačkog velesajma 'Josip Juraj Strossmayer' za izdavački pothvat četiri puta (1994, 1998, 2005, 2006) te desetak puta autorima za knjige što ih je objavio KKS, Nagrada za znanost Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH, Nagrada HAZU za književnost, Nagrada HAZU za znanost, Nagrada grada Splita, nagrada 'Mate Ujević' Hrvatskoga leksikografskog zavoda 'Miroslav Krleža', Nagrada MH...
Među dobitnicima Nagrade 'Davidias', nagrada Dana hrvatske knjige za najbolji prijevod djela iz hrvatske književne baštine na strane jezike ili za najbolju knjigu odnosno studiju inozemnog kroatista o hrvatskoj književnoj baštini, više je suradnika KKS i Marulianuma: István Lökös, Jan Jankovič, Fedora Ferluga Petronio, Luciana Borsetto, Francisco Javier Juez Galvez.