Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Ivan Kuharić RONIOCI: Četvrti album benda Šumski dostupan na vinilu

RONIOCI: Četvrti album benda Šumski dostupan na vinilu

Izvorno je objavljen 2003. godine na CD-u

'Ronioci', četvrti album benda Šumski dostupan je na vinilu. Izvorno je objavljen na CD-u 2003. za Zvuk Močvare, a ovome reizdanju sada se kao izdavači pridružuju i Geenger Records i PDV. U vrijeme izdavanja, 'Ronioci' su dobili sjajne recenzije - 'drsko drugačiji od ostatka pop-rock scene', 'jedan od rijetkih primjera svježeg i originalnog hrvatskog albuma koji ne kaska desetljeće ili više za stranim trendovima', 'album ne robuje ni jednom glazbenom trendu, a u komunikaciji je sa svima', 'jedini hrvatski band koji ispravno čita nasljeđe new wavea i nadograđuje ga'.

Koncertna promocija bit će održana u zagrebačkoj Močvari 30. 1. kada će svirati i čuveni novovalni bend Doktor Spira i ljudska bića.

Omot ploče redizajnirao je Tomislav Vranić Vrana koristeći se dizajnom Darka Kujundžića i ilustracijama Igora Hofbauera Hofa s originalnog CD-a, uz dodatne analogne fotografije benda iz tog vremena Marka Čaklovića. Ovo izdanje je posvećeno Ivici Baričeviću Bari (1971-2002), jednom od najzaslužnijih osoba za razvoj nezavisne, alternativne kulture u Hrvatskoj.

Po mnogo čemu prekretnica u radu benda, ovo je bio prvi album na kojem bubnjeve svira Viktor Krasnić koji od tada, uz Marina Juragu i Kornela Šepera, postaje jedan od temelja benda. Zvuk albuma obilježili su i analogni sintesajzeri Hrvoja Nikšića Nikše koji je i masterirao album za vinilno reizdanje.

Osnovani u Zagrebu 1991. godine, Šumski su od samog starta zapamćeni kao jedna od najneobičnijih pojava na sceni. Svirajući i inspirirajući se daleko od tada popularnih žanrovskih pretinaca, Šumski kreiraju svoj vlastiti glazbeni svijet prepun eksperimenata i neočekivanih aranžmanskih rješenja u kome će svoje ravnopravno mjesto naći kraut rock, world music, psihodelija, new wave, muzika iz animiranih filmova, noise i avangardni pop.

U svom zvuku bez granica bliski su im Can, Faust, Blurt, Captain Beefheart, ali i filmovi Jacques Tatija i knjige Blaise Cendrarsa. Pored sviranja u Šumskom, svi članovi benda su i na druge načine uključeni u zagrebačku scenu, kao članovi drugih bendova (Peach Pit, Cul-de-Sac, Haustor, Jinx, Stampedo, Zli bubnjari, Brujači/Buzzers, Uzrujan, Franz Kafka Ensemble) te kroz vođenje kultnog kluba Močvara. Osim u Hrvatskoj, nastupali su u Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Mađarskoj, Nizozemskoj, Češkoj, Belgiji, Makedoniji, Bugarskoj, Švicarskoj, Danskoj, Njemačkoj, Luxembourgu i Velikoj Britaniji. Šumski su objavili šest albuma - 'Lov na vile' (1993.), 'Safari' (1995.), 'Baba spava' (2000.), 'Ronioci' (2003.), 'Ostrvo ledenog kita' (2018.) i 'Kolobari' (2022.), od kojih posljednji, uz podršku fanova putem crowdfunding kampanje, objavljuju čak četiri izdavača - Geenger Records i Zvuk Močvare iz Zagreba, Pop depresija iz Beograda i Trottel Records iz Budimpešte.

Vaša reakcija na temu