Priprema djece za odlazak u krevet mnogim je roditeljima najizazovniji dio dana. Umorni su i potreban im je odmor, dok djeca, neovisno o tome koliko godina imaju, odugovlače sa spavanjem.
Zašto djeca moraju dovoljno spavati?
Ako se to događa učestalo, potrebno je pobrinuti se da dovoljno odspavaju, odnosno da odu u krevet na vrijeme. Istraživanja su, naime, pokazala da tinejdžeri koji nedovoljno spavaju imaju problema s raspoloženjem, znaju biti agresivni i impulzivni - pokazuju simptome nalik onima ADHD-a, piše Lifehack.
Koliko je sna djeci potrebno?
Preporuke o broju sati spavanja ovise o dobi djeteta. Pedijatri preporučuju raspon od 12 do 16 sati za bebe od 4 do 12 mjeseci. Tvrde da bi djeca od 1 do 2 godine trebala spavati između 11 i 14 sati. U dobi od 3 do 5 trebali bi spavati od 10 do 13 sati, uključujući dnevno spavanje. Kada su u dobi između 6 i 9 godina, preporučuju 9 - 12 sati sna, a od 13 do 18 godina spavanje u trajanju između 8 i 10 sati.
Navedeni sati individualno mogu varirati - nekima je jednostavno potrebno više sna od drugih.
Kako prepoznati da dijete nije naspavano?
Postoje načini kako utvrditi da dijete ne spava dovoljno. Osobito je važno obratiti pažnju na sljedeće znakove: previše je pospano tijekom dana, teško se budi ujutro, hiperaktivno je, depresivno je, mijenja raspoloženje, agresivno je, razdražljivo, nestrpljivo.
Kako napraviti večernju rutinu odlaska u krevet?
Postavljanje rasporeda spavanja pomoći će u ovom procesu. K tome, povećat će kvalitetu djetetova sna. Nekoliko je trikova koji u tome mogu pomoći.
Kada je beba u pitanju, nemojte je ostavljati da plače dok odbija spavati, budite s njom. Pomozite im postaviti 'unutarnji sat' tako što ćete ih tijekom dana izlagati prirodnoj dnevnoj svjetlosti, dnevnim aktivnostima, a noću umirivati. Izbjegavajte kasno popodnevno drijemanje. Napravite dovoljan razmak između popodnevnog drijemanja i večernjeg spavanja. Nahranite bebu netom prije odlaska u krevet.
Kad je riječ o malo većem djetetu, okupajte ga prije spavanja, pročitajte mu priču, otpjevajte mu nešto, razgovarajte s njim, grlite ga...
Ako je pak riječ o tinejdžeru, pobrinite se da izbjegava kofein predvečer. Ograničite mu vrijeme pred ekranima. Pobrinite se da vježba, odnosno da je aktivan barem sat dnevno. Neka mu spavaća soba bude u mraku, hladna i tiha. Također, s njim možete i razgovarati prije spavanja.