U sklopu Platfotmata queerANarchive kolektiv će u petak, 23. rujna, od 16 do 18 sati u Galeriji Praktika u Domu mladih održati radionicu analogne fotografije naslova 'sjećanje / prostor / komunikacija / interpretacija', koja ima za cilj sačuvati sjećanje na načine upoznavanja gay zajednice u vrijeme prije interneta te oživjeti sjećanje na prostore zajednice. Sudionici će se upoznati sa autentničnim povijesnim materijalom i sudjelovati u njegovoj reinterpretaciji u sadašnjosti. Zainteresirani se mogu prijaviti na queerANarchive@gmail.com
- To je umjetnički istraživački projekt koji se bavi sjećanjem gay starije generacija, kroz razgovore s njima saznajemo kako su se upoznavali 80-ih godina prošlog stoljeća, gdje su se susretali, gdje su bile njihove štajge. Istraživanje je vođeno u Splitu i Zagrebu, saznajemo od Tonča Kranjčevića Batalića iz queerANarchive kolektiva koji će, uz akademskog likovnog umjetnika Marka Gutića Mižimakova voditi radionicu analogne fotografije.
- Kroz razgovore smo saznali da su se tih 80-ih godina upoznavali putem oglasa u tadašnjim tiskovinama, primjerice u Erotici i drugim časopisima tog tipa. Ti su oglasi bili baš fini i uglađeni, ne spominje se seks, evo na primjer jedan iz Erotike: 'Mladić, nježan, tih, stidljive prirode, iz Siska, želi da mu se javi prijatelj, po mogućnosti glazbenik, radi međusobnog razumijevanja i druženja. Pustolovine isključene. Poželjna fotografija i broj telefona radi bržeg kontakta uz apsolutnu diskreciju.' To je puno finije od današnjih oglasa na internetskim stranicama, tipa pasivac obrijanog dupeta traži aktivca velikog kurca, primjećuje Tonči.
Istraživači su tako u razgovorima sa starijim gayevima dobili na uvid neka od tih pisama uz koja su stizale i fotografije muškaraca zainteresiranih za 'međusobno razumijevanje i druženje'. Bilo je među fotografijama i golih tijela, ali za takvu dobiti trebalo je vremena.
Na radionici u petak će se raditi reinterpretacije tih fotografija, izrađivat će se analogne fotografije starim aparatima, listat će se časopisi u kojima su se oglasi objavljivali, a moći će se pročitati i pisma koja su stizala kao odgovor na oglas. U subotu i nedjelju planiran je i obilazak jedne splitske plaže, u sjećanje na đigu iz 80-ih godina, plažu na vanjskom lukobranu splitske luke, gdje se sada gradi pristanište za kruzere. Tu je nekada bila nudistička plaža na koju su većinom dolazili gayevi.
- Znalo se da se tamo može doći i upoznati mladića, ne nužno gologa, i seksi kupaće gaćice su bile u modi - objašnjava Tonči.
Plan je da se putem fotografija na današnjoj gay plaži izvuče iz zaborava ta priča jer starih fotografija nema ili ih nitko ne želi ustupiti. Cilj je ove radionice sačuvati sjećanje na starije generacije gayeva i njihovo iskustvo koje nije dokumentirano te na neki način povezati stare i nove generacije unutar gay zajednice.