Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Facebook Siniša Vuković istupa iz članstva Društva hrvatskih književnika

Siniša Vuković istupa iz članstva Društva hrvatskih književnika

'Već duže vrijeme primjećujem pomanjkanje demokratskih standarda, dobrih običaja, njegovanja humanističkih vrednota'

Siniša Vuković objavio je kako istupa iz članstva Društva hrvatskih književnika, 'možda nažalost i vjerojatno ne svojom voljom, već umjetno potpomognut ponašanjem Upravnog odbora nakon cijele jedne punoljetnosti provedene u njemu'. Naime, u Društvo je primljen 2003. godine.

Njegove razloge prenosimo u cijelosti:

'1. Već duže vrijeme primjećujem pomanjkanje demokratskih standarda, dobrih običaja, njegovanja humanističkih vrednota, utjecaja u društvenoj zajednici, poštovanja prema hrvatskim jezicima i pismima, odnosu prema književnicima iz Dalmacije, a sve: suprotno odredbama Statuta DHK. Napuštam Društvo i zbog činjenice što sam:

2. U više navrata tražio očitovanje Upravnog odbora glede gnjusnih napada bivšeg predsjednika DHK na mene osobno i kršenja mojih prava po slovu Ustava RH glede kretanja kao slobodnog čovjeka izvan granica Republike Hrvatske (bio sam u Srbiji!), te odbijanja prosljeđivanja mojih pisama članstvu, branjenja da se na naše službene stranice u Zagrebu stavljaju dijelovi naših aktivnosti iz Splita, ali ništa, nego:

3. Od Časnog suda DHK dobio sam pismeni ukor (ukor!), jer da sam u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju (siječanj, 2020.) povrijedio Ustav RH i Statut DHK govoreći o čakavskom, kajkavskom i štokavskom jeziku, a da je službeni jezik Republike Hrvatske – hrvatski jezik. Kao književnik i znanstvenik koji je na području lingvistike objavio niz zapaženih i recenziranih znanstvenih radova i knjiga, na sintagmu 'hrvatski jezik' gledam dvojako: razlikujem, naime, semantički doseg koji ista ima u političkom smislu, od onoga kako na nju gleda jezikoslovlje. Jerbo, na kojem je to onda jeziku Marko Marulić napisao 'Juditu', a na kojem Miroslav Krleža svoje 'Balade Petrice Kerempuha'? Ovo je samo odraz jednog od segmenata DHK koji u većini njeguje tvrdu nacionalističku crtu prispodobivu totalitarističkim režimima, pa primjećujem da se:

4. Unutar DHK sustavno potiče progon i karnevalizacija ćiriličnog pisma, što je samo po sebi skandalozno, budući da se time krše uljudbeni dosezi pismenosti svjetske kulture općenito. Ako se to i ne čini aktivno, čini se prešutno, pa smatram kako je DHK trebao jasno javno reagirati pri sve češćim napadima na ćirilično pismo, i ne samo zbog činjenice da je, pazite: najstariji dokument pisan na hrvatskom (čakavskom) jeziku bio pisan ćirilicom! Bila je to 'Povaljska listina' iz 1184., pronađena na Braču. Stid me je što dio društva u kojem živim i dio Društva čiji sam bio član do danas, evidentno pojam hrvatstva temelji isključivo na razlici između nas i Srba – kojima kao da se pripisuje ekskluzivitet pisanja ćirilicom! – kršeći time elementarne humanističke (pa ako hoćete i kršćanske) postulate i vrijednosti. U skladu s tim došlo je i do:

5. Posve otvorenog relativiziranja ustaškog režima, zločinačke i kvislinške NDH, prema kojima simpatije u javnosti, na društvenim mrežama, opskurnim portalčićima i svojim knjiguljcima protežira svakako prevelik broj članova DHK. Upravni odbor o tome šuti, dakle podržava, a i sâm sam pismeno bio obavijestio UO na taj fenomen; međutim, iako smo društvo pjesnika, publicista i pisaca, nitko mi nikad ništa nije – napisao. Posve ukorak s iz aviona vidljivom makulaturom djelâ koja mogu nastati u ognjici ustaške ideologije, dolazimo i do toga da je:

6. Filter kriterija za primitak novih članova u redovito članstvo DHK takav da izmiče estetskim kriterijima i vrednotama koje su sedimentirale ugled DHK u njegovoj bogatoj povijesti, a učlanjivanjem velikog broja čak četvrtpismenih autora s bizarnim i posve nevažnim djelima za nacionalnu kulturu, DHK je takvim mediokritetskim tendencijama, bojim se, slomio kičmu samome sebi i udaljio se iz ozbiljnog očišta javnosti, što je opet dovelo do upravo tužno slabog utjecaja DHK na duhovnu i kulturnu higijenu hrvatske baštine danas. Čast dičnim iznimkama među članovima, naravno, ali:

7. čini mi se da DHK ne djeluje kao Društvo s članstvom, već isključivo i samo kao njegov Upravni odbor u koji je delegiran uvlas identičan saziv kao i u minulom mandatu, a da se pritom (kako reče jedan od kandidata koji se natjecao) 100-tinjak glasova nazočnih elektora brojalo čak – slovima: čak! – nekoliko sati i u čak – ponovimo: čak! – u tri odvojene prostorije. Sapienti sat! Kad je takav 'modus operandi' provediv u praksi, onda nije bilo iznenađenje što je:

8. Od strane sad već bivšeg predsjednika DHK ukinut splitski Ogranak DHK, bez prethodne opomene i naknadnog (na moje traženje kao predsjednika Ogranka) obrazloženja, čime se potvrdilo višegodišnje ignoriranje dalmatinskih književnika od strane središnjice u Zagrebu, a početkom ožujka je bila taman godišnjica tog sramnog tamanjenja, dok gromoglasna šutnja sve ovo vrijeme dodatno potkrjepljuje okoštali animozitet rečene središnjice naprama etiketiranoj 'provinciji' (iz koje, nota bene, dolaze, i vazda su dolazili, najveći književnici hrvatski, bilo pjesnici bilo pisci: počnite nabrajati najznačajnije, pa ćete se uvjeriti!). Na moguće pitanje zašto i ranije nisam istupio iz članstva DHK, odgovaram kako sam smatrao da se samo djelovanjem iznutra mogu stvari popravljati i mijenjati. Nažalost, pomanjkanje elementarnih demokratskih načela nagnalo me na odlazak iz Društva u kojem sam dugo bio aktivni član, premda:

9. Ovim svojim izlaskom iz DHK ne prestajem biti književnikom, a još manje želim rušiti mostove iza sebe, tako da sam svakome s kim sam dosad korektno surađivao spreman i nadalje biti na toj vrsti raspolaganja; naravno, u mjeri koja se ne poklapa s razlozima mojeg izlaska iz DHK. 

Kolege i prijatelji, s naglaskom na kolegice i prijateljice, želim vam svima koji ostajete puno uspjeha u radu i svaka sreća neka vas prati, posebice dobro zdravlje, ali i da imate i razvijate zdrav i kritičan odnos prema vlastitom i tuđem stvaralaštvu. Uvjerenja sam, kad bi hrvatski književnici malo više čitali, hrvatski bi književnici puno manje pisali. I, bilo bi više lijepe riječi i dobrih djelâ, a manje netalentiranih ambicioznika i šmiranata među nama.

S današnjim danom, 7. srpnja 2021., simbolički na rođendan Miroslava Krleže, neka moje ime bude izbrisano iz redovitog članstva DHK', poručuje Vuković.


Vaša reakcija na temu