U četvrtak, 4. svibnja u 19 sati održat će se premijera dokumentarnog filma 'Magistrala ratnog zločina - Logor Glina'. Bit će prikazan u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa, Zrinsko-frankopanska 19 Split.
'Tijekom velikosrpske agresije od 1991. do 1995. godine u logoru Glina je bilo zatočeno više od 250 evidentiranih hrvatskih branitelja i civila. Broj osoba koje su dovođene u logor Glina je puno veći.
Logor Glina je bio glavno mjesto odluke tzv. 'Republike srpske krajine - Banije' po pitanju sudbine zatočenih hrvatskih branitelja i civila. Dio zatočenih je odveden u druge srpske koncentracijske logore na područjima okupacije (logor Knin, logor Manjača, logor Stara Gradiška, logor Vojnić, logor Slunj...).
Logor na otvorenom znači nekoliko tisuća civilnih osoba koji nisu imali mogućnosti napustiti okupirano područje od strane srbočetničkih terorista. Sva sela Banovine su opljačkana i spaljena, a stanovništvo je likvidirano', kažu organizatori.
O dokumentarnom filmu
Dokumentarni film 'Magistrala ratnog zločina - Logor Glina' ostaje trajni spomen i svjedok vremena u kojem 25 članova obitelji likvidiranih logoraša i bivših logoraša iznose svjedočenja.
'Film sadrži i nekoliko do sada neobjavljenih snimaka sa područja Banovine tijekom okupacije u periodu od 1991. do 1995. godine, kao i same razmjene dijela zatočenih hrvatskih branitelja i civila u Gornjem Mekušju kod Karlovca. Posebnu težinu donose iskazi obitelji ubijenih hrvatskih branitelja i civila, njihova potraga za istinom nakon Domovinskog rata kao i same ekshumacije i identifikacije. Potresna svjedočanstva, gledatelja ne ostavljaju ravnodušnim. Bez obzira na protek vremena od trideset godina, sjećanja polako blijede ali rane i dalje bole. S obzirom da je područje Banovine tijekom Domovinskog rata doživjelo neviđena razaranja kao i zatočenja velikog broja civila koji nisu imali mogućnost napustiti okupirano područje, Banovina je na žalost postala jedan veliki 'logor na otvorenom'', dodaju.
Kako navodi jedan od sugovornika u filmu: 'Mogao je doći tko je želio, kada je želio, koga je želio i jednostavno ga ubiti'.
Poseban osvrt u filmu se posvećuje i počiniteljima ratnog zločina koji nema zastaru. Počinitelji koji su poznati jer su redom bili 'dojučerašnji susjedi s kojima smo slavili i naše i njihove Božiće i Nove Godine', kako navodi kći ubijenog logoraša.
'Nisam vjerovao da se to može dogoditi, ali se ipak dogodilo...', iznosi jedan od logoraša.
'Otišao sam po plaću u 'Gavrilović' (Petrinja), a zatočili su me i osudili na 20 godina zatvora. Do danas ne znam zašto', rekao je jedan logoraš.
'Film ne osuđuje, već geslom 'Da se ne zaboravi' podsjeća i upozorava sadašnje i buduće generacije', poručuju organizatori za kraj.
Producent filma je Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora - podružnice Splitsko-dalmatinske županije, a u ime producenta i autora Ivana Turudića.