Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
SPLIT Svečano proslavljen Međunarodni dan volontera

SPLIT Svečano proslavljen Međunarodni dan volontera

U organizaciji Regionalnog volonterskog centra Udruge 'MI'

Danas je uz podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te Grada Splita u Hrvatskom domu održana 24. po redu svečana proslava Međunarodnog dana volontera u organizaciji Regionalnog volonterskog centra Udruge 'MI' – Split.

Na proslavi je sudjelovalo oko 150 uzvanika, volontera te predstavnika organizacija civilnog društva i dobitnika nagrada koje Regionalni volonterski centar Split tradicionalno za područje Dalmacije, a koji su se u protekloj godini posebno istaknuli kada je u pitanju promocija i razvoj volonterstva. 

U 2023. i 2024. godini, s ciljem povećanja vidljivosti volontiranja u zajednici, kao i doprinosa kojeg volonteri mogu dati zajednici s ciljem motivacije volontera na društveni angažman i dodatnog isticanja dobrobiti volontiranja za pojedinca i društvo u cjelini dodijelili smo priznanja za ambasadore volontiranja. Zadnje dvije godine ambasadori volontiranja su bili Lina Blagaić i Ivan Gudelj kojima je volontiranje postalo životni stil s obzirom da volontiraju od djetinjstva, a Ivan Gudelj volontirao je i na vođenju programa te predstaviti novog ambasadora volontiranja za 2025. - Tonća Dumanića i dodijeliti mu zasluženo priznanje.

Tonća smo upoznali prije 8 godina kad je Volonterski centar Split počeo surađivati s tadašnjom Splitskom bankom na programu korporativnog volontiranja. Teško je ukratko nabrojiti sva Tonćeva volonterska postignuća koja su počela volontiranjem u udruzi Sunce, osnivanjem ekološke udruge Plavi planet, nastavila se volontiranjem u udrugama 'MI' i DYXY te brojim volonterskim akcijama u kojima sudjeluje njegov poslodavac. Tonći je također i član Savjeta Volonterskog centra Split i uvijek je rado viđen na svim događanjima koje organiziraju splitske udruge koje svesrdno podržava.

Dodijeljena je i nagrada za promociju i razvoj volonterstva 'Vinka Luković' – splitskoj Udruzi za promicanje mentalnog zdravlja Feniks. Nagrada 'Vinka Luković' ustanovljena je 2010. godine u spomen na veliku dubrovačku humanitarku i volonterku koja je živjela i radila u Splitu i koja je svoj život posvetila pomaganju osobama s invaliditetom te starijima i nemoćnima. Obitelj tete Vinke uvijek se rado odaziva sudjelovanju na Međunarodnom danu volontera i tako pružaju podršku ovom događanju, a ove godine nažalost nitko nije mogao doći, no sin tete Vinke Tihomir Luković poslao nam je divnu poruku ohrabrenja i motivacije. A o tome što je teta Vinka značila mnogima u ovom gradu najbolje govori rečenica na samom kraju poruke koju smo podijelili s okupljenima: 'Mislim da je vrijedan život iza kojega nešto ostaje, život u kojemu je davanje sebe za druge način života. S tim u svezi, svake godine kada dođemo obiteljski na Dušni dan posjetiti groblje, naš obiteljski grob je okićen, a tko ga okiti niti ne znamo'.

Nagradu je dodijelila pročelnica Odsjeka za demografiju i udruge civilnog društva u Gradu Splitu, Nađa Mladinić.

Dodijeljena su i tri priznanja za poseban doprinos razvoju volonterstva u 2024. godini – III. gimnaziji iz Splita, OŠ Lučac (Volonterskom klubu Lučac) iz Splita, Koaliciji udruga mladih iz Splita te Ligi protiv raka Makarska rivijera.

Dodijeljena je također i nagrada 'Davor Belaić' za koordinatore volontera u odgojno-obrazovnim ustanovama s područja četiri južne županije. Ove je godine nagradu dobila Antea Gudelj, logopedinja OŠ Skalice. Ovu nagradu Regionalni volonterski centar Split dodjeljuje u spomen na Davora Belaića, koji je bio nastavnik matematike za učenike viših razreda u splitskoj OŠ Sućidar te voditelj školskog Kluba mladih matematičara. Obitelj Davora Belaića nam također pruža podršku u njegovanju njegovog lika i djela kroz ovu nagradu zaslužnim odgojno obrazovnim djelatnicima. Poruku Mirana Belaića, sina Davora Belaića, prenosimo vam u cijelosti: 'Hvala vam puno na pozivu za proslavu Dana volontera! Nažalost, neću moći biti prisutan, ali želim izraziti zahvalnost što me uvijek pozovete da budem dijelom ove lijepe ceremonije. Posebno mi znači to što jedna od nagrada nosi ime mog oca, Davora Belaića. Velika je čast vidjeti da se njegovo ime i vrijednosti koje je zastupao slave kroz ovu nagradu. Nadam se da će inspirirati mnoge da nastave raditi dobre stvati za svoju zajednicu, baš kao što je to i on činio. Čestitam svim volonterima na njihovom trudu i nesebičnosti! Vaša djela čine ovaj svijet ljepšim mjestom!'.

Nagradu je dodijelio zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Stipe Čogelja.

I ove su godine podijeljene zahvalnice volonterima i podupirateljima volonterskog rada, i to njih stotinjak. Proslavu su obogatili nastupi udruge Glazbene niti ljubavi, Glazbene skupine Centra Zlatno doba i mješovitog pjevačkog zbora IV. gimnazije 'Marko Marulić'.

O DOBITNICIMA GLAVNIH NAGRADA

Udruga za promicanje mentalnog zdravlja Feniks Split je humanitarna neprofitna organizacija osnovana s ciljem stručnog osmišljavanja, izrade i realizacije projekata i programa podrške kojima se unapređuje mentalno zdravlje i kvaliteta života osoba s mentalnim potreškoćama/oboljenjima u Splitsko dalmatinskoj županiji. Jedina su udruga u županiji koja za sada, na ovakav način, besplatno  pruža podršku osobama s mentalnim oboljenjima. U prošloj godini udruga Feniks ostvarila je 9358 volonterskih sati i u svoje aktivnosti uključila 163 volontera. Uspješno surađuju s mladim volonterima II. jezične gimnazije, Srednje zdravstvene škole. Udrugom stuenata psihologije i medicine te volonterima drugih udruga poput Helpa, Lige za prevenciju ovisnosti, MoSta, Udruge Permakultura Dalmacija i udruge Jedna mladost. Udruga Feniks ima impresivan terapeutski tim od trenutno čak 11 volontera terapeuta u edukaciji ili pod supervizijom za individualno ili osobno savjetovanje članova udruge. Kada govore o sebi kažu da su najponosniji što se u većinu aktivnosti uključuju i njihovi članovi, ne samo kao korisnici, već kao inkluzivni volonteri. Nagradu je preuzela Marina Vidović, predsjednica Udruge.

Da parafriziramo Mišine stihove – Antea Gudelj je zanesenjak, logoped, poeta, a po danu stručna suradnica logopedinja u OŠ Skalice. Antea već dvije godine u suradnji sa Studentskim katoličkim centrom provodi program pomoći u učenju za učenike slabijih socio-ekonomskih prilika. S ovakvim projektom Antea se upoznala  ujednoj drugoj splitskoj osnovnoj školi te ga je na vlastitu inicijativu implementirala u OŠ Skalice. Koordinira volontere, većinom studente/studentice Filozofskog fakulteta u Splitu koji jednom tjedno pomažu u svladavanju gradiva učenicima škole Skalice. Antea radi selekciju učenika kojima je pomoć potrebna te pruža podršku učenicima i volonterima u obavljanju ovih zadataka.

Vaša reakcija na temu