Prije nešto više od 2 mjeseca izvijestili smo o velikom uspjehu lokalne agencije Agilno, koja je uvrštena u top 7% IT tvrtki prema Pangei, što znači da su se pridružili elitnoj zajednici najboljih dobavljača digitalnih proizvoda.
Ambicije koje ova ekipa ima odavno su premašile lokalne okvire, a tome u prilog ide i činjenica da u ljeto otvaraju ured u Torontu!
O novostima unutar firme, zanimljivim projektima na kojima rade i kulturi koju njeguju pričali smo s osnivačem i direktorom Petrom Vukašinovićem na 'njegovom terenu', u prostranom uredu koji se smjestio na adresi Ruđera Boškovića 13.
Agilno u Torontu trenutno zapošljava nove kolege na području product i project management, UI/UX dizajna i software arhitekture, s ciljem rada na product discoveryu i consultingu. Ukratko, product discovery je proces koji pomaže proizvodnim timovima usavršiti njihove ideje, dubljim razumijevanjem stvarnih korisničkih problema, a naposljetku pronalaze najbolji način za njihovo rješavanje.
Aplicirali su, a potom bivaju izabrani u Mapple Launch Program, program kanadske Vlade, koja perspektivnim tech tvrtkama daje podršku za otvorenje firmi u Kanadi.
'Pratimo stope tvrtki kao što su Five i Infinum; širimo se u Toronto i postajemo internacionalna firma. Izrazito nam je bitna fizička prisutnost zaposlenika u Torontu, radi što boljeg služenja klijentima, ali i prisnijeg rada na inovativnim idejama', govori nam Petar.
Relativno mala firma, s 30-ak zaposlenika, kroz sljedećih godinu dana cilja doseći brojku od 50 ljudi, a nije ih zaobišla prepreka s kojom se suočavaju gotovo sve firme unutar IT industrije - pronalazak kvalitetnog kadra, poglavito seniora.
'Osim pronalaska seniora, trenutno nam je glavni izazov internacionalizacija firme; usklađivanje plaća u Kanadi i Hrvatskoj te procesa kako bismo zajedno radili kao jedna firma'.
Core business agencije je izrada aplikacija u području telemedicine i zdravstva (tzv. Health Tech), a nedavno su Vetster ekipi pomogli izraditi web i mobilnu telemedicinsku aplikaciju, zahvaljujući čemu su dobili poziv i drugih svjetskih firmi da rade i njihove telemedicinske aplikacije.
Inače, Vetster povezuje vlasnike kućnih ljubimaca s tisućama licenciranih veterinara, koji su spremni pružiti najbolje online veterinarske usluge putem video chat termina 24/7.
'U budućnosti svakako vidimo jedan ogranak u firmi koji će se baviti isključivo telemedicinom', pojašnjava Petar.
Osim telemedicine, od projekata koje svakako vrijedi spomenuti su i sustavi u real estateu, za najam namještaja i stanova.
'Riječ je o aplikacijama Nickson Living i Roomrs. Nickson Living iznajmljuje namještaj. Primjerice, ako imate stan koji nije namješten, zahvaljujući ovoj aplikaciji možete unajmiti TV, kauč, itd., a mi smo zaduženi za logistički sustav unutar toga'.
Roomrs omogućuje 3D scan stana, virtualni tour i online najam.
'Zahvaljujući Roomrs aplikaciji, ne trebate imati agenta za nekretnine, već apsolutno sve što vam treba možete napraviti virtualno'.
Još jedan vrlo bitan projekt, na kojem rade posljednje 2 godine, je MyDelica. Riječ je o digitalnoj zdravstvenoj aplikaciji koja kreira vaš psihološki profil te prati njegovu dinamiku kroz vrijeme.
Aplikacija koristi znanstvene dokaze i stručnost kako bi savjete bazirala na primjerima dobrih praksi, a razvija personaliziranu evidenciju i daje smjernice o tome kako sigurno i učinkovito planirati, provesti i integrirati 'psihodelično putovanje'.
Unatoč tome što rade u industriji koja im omogućuje neometan rad gdje god se nalazili, pa i s obzirom na činjenicu da je remote način rada sve popularniji, unutar Agilno firme naglasak stavljaju na ljude.
'Prednost rada u Agilno je što nisi broj. Kolege i nadređeni se zanimaju za naš privatni i profesionalni život i napredovanje. To kreira klimu u kojoj možeš dobiti potrebni balans između privatnog i poslovnog života, što je, složit ćemo se, uistinu svima najbitnije', rekla nam je Maja Giljanović, koja je u Agilno zadužena za digitalni marketing.
Tome u prilog ide i činjenica da je u HR odjelu dovoljno ljudi, te da na 15-ak zaposlenika dolazi jedna HR osoba.
'Trudimo se biti 'people first', popričati sa svakim zaposlenikom, biti upoznati s njihovim privatnim životom. Uz rast firme, svakako želimo zadržati kvalitetu odnosa s ljudima'.
Osim 1 na 1 sastanaka, redovito održavaju i tzv. all hands on sastanke te interne workshope.
'Jednom mjesečno unajmimo restoran i jedan član tima održi dvosatnu prezentaciju s prijedlozima koji se mogu primijeniti unutar firme, a potom razgovaramo o tome i prenosimo znanje'.
Petkom je 'obavezan' zajednički (neformalni) ručak gdje se 'pretresu' teme iz privatnog života, a jednom u tri mjeseca nađe se i vremena za Go-karting natjecanje.
'Čvrsto držim drugo mjesto u firmi', kroz smijeh nam govori Petar.
Agilno je spoj najboljeg iz oba svijeta - agencijskog i korporativnog. Iz korporativnog svijeta su 'posudili' model nagrađivanja, odnosno trenutno je u izradi model isplate performance bonusa.
'Odredili smo pojedinačne ciljeve, kao i one na razini firme, te će se jednom godišnje, ovisno o učinku firme, isplaćivati određeni postotak plaće kao bonus'.
Zahvaljujući eksternom i internom employer brandingu, Agilno nema problem s motivacijom zaposlenika, a uspješno provode i management excellence kako bi znali koliko točno koštaju interni i eksterni projekti te koliko se budžetira pojedini odjel. Dakle, pomalo netipično za lokalne firme, bave se managementom na financijskoj razini.
'Osnovno je da zaposlenici u firmi budu zadovoljni, tek onda se možete usredotočiti na ono vanjsko', zaključuje Petar.