Zadnje ovogodišnje predavanje ciklusa 'Šta vi tamo kopate?' donosi fascinantne uvide u lokalitet Crkvina u mjestu Biskupija kod Knina, važan trag hrvatskog ranosrednjovjekovnog identiteta.
Što ovaj lokalitet čini posebnim?
Arheološki lokalitet datiran je u period između 9. i 11. stoljeća, a s njega potječu neki od najreprezentativnijih nalaza hrvatskoga ranog srednjeg vijeka. Upravo ovdje otkriveni su ostaci trobrodne bazilike sv. Marije te pripadajuće dogradnje, koje svjedoče o visokom stupnju razvoja arhitekture toga doba. Tijekom istraživanja pronađeno je groblje s čak 124 groba unutar kojih je otkriveno desetak kneževskih grobova s nalazima oružja i luksuzne konjaničke opreme karolinške provenijencije.
Od fra Luje Maruna, preko Stjepana Gunjače do današnjih istraživača ovaj lokalitet plijeni pozornost i privlači na otkrivanje novih saznanja o hrvatskoj povijesti.
U četvrtak, 19. prosinca 2024. godine, s početkom u 18 sati u Staroj gradskoj vijećnici na Pjaci očekuju nas voditelji novih revizijskih istraživanja ovog, jednog od najvažnijih nalazišta ranosrednjovjekovne Hrvatske, dr.sc. Maja Petrinec, muzejska savjetnica u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu i dr.sc. Ante Jurčević, ravnatelj Arheološkog muzeja u Splitu.
Predavanje će moderirati Ante Alajbeg, viši kustos u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika Split.
'Šta vi tamo kopate?' prvi je zajednički međumuzejski projekt javne arheologije u Splitu u kojem su se povezali Arheološki muzej u Splitu, Hrvatsko arheološko društvo, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika i Muzej grada Splita, a posebno je prepoznatljiv po svojoj izvanrednoj popularnosti privlačeći široku javnost kojima je zajedničko zanimanje za povijest, ali i nova otkrića. 'Šta vi tamo kopate?' sinonim je za dinamičnu razmjenu znanja između stručnjaka i šire javnosti te za osnaživanje interesa za kulturno-povijesnu baštinu.
Program se odvija uz podršku Ministarstva kulture i medija RH te Splitsko-dalmatinske županije.
'Pridružite nam se i na kraju ove godine te saznate više o fascinantnim srednjovjekovnim otkrićima! Kao i uvijek, ulaz je slobodan', poručuju iz Arheološkog muzeja u Splitu.