Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Sutra počinje 6. izdanje Festivala neobičnih obitelji

Sutra počinje 6. izdanje Festivala neobičnih obitelji

Donosimo program

Od 9. do 12. travnja na različitim lokacijama u Splitu održat će se 6. izdanje festivala suvremenog cirkusa 'Festival neobičnih obitelji' u organizaciji ROOM 100 kolektiva. 

Srijeda i četvrtak rezervirani su za 14 izvedbi umjetnika iz Argentine, Danske, Francuske, Njemačke i Španjolske koji će predstaviti svoja istraživanja u javnom prostoru nastala kroz projekt 'Hand to hand', projekciju dokumentarnog filma 'Jump Out' Nike Šaravanje u Kinoteci Zlatna vrata i razgovor na temu održivog umjetničkog djelovanja i življenja u Klubu Zona. 

'Hand to hand' je projekt koji se bavi istraživanjem europskog suvremenog cirkusa u javnom prostoru i za cilj ima kolektivno preispitivanje socijalne ekologije. Socijalna ekologija zamišlja svijet koji ponovno usklađuje ljudske zajednice s prirodnim svijetom. 

Osam odabranih umjetnika putovalo je u četiri zemlje u kojima su surađivali kroz rezidencijske boravke sa privatnim firmama kao što su 'Joseph Perrier' - kuća šampanjca, 'Fila Arches' - tvornica umjetničkog papira u Francuskoj, stonska solana u Hrvatskoj, pomorska radionica za obnovu drvenih čamaca u Danskoj, tvornica bakalara u portugalskom Ílhavu. Umjetnici će, tijekom festivala, podijeliti sa publikom, radove u nastajanju koji prikazuju njihovo iskustvo rada u proizvodnoj djelatnosti. 

RASPORED PROGRAMA:

9. i 10. travnja: 07.00 – 8.00 performativna šetnja 'Porøs', Mathilde Roy (FR) i Darya Efrat (DE/IL) 

'Porøs' je performativna šetnja inspirirana rezidencijom u pomorskoj radionici za obnovu drvenih brodova i susretom s profesionalnim ribarima u danskom Helsingoru. 'Porøs' je vođena, poetska tura kroz dio kvarta Bačvice, tijekom koje ćemo se upustiti u tihu i intimnu povezanost s morem i okolinom, a možda i nečim dubljim. 

Okupljanje je planirano u zoru, u 7.00, u trenutku izlaska sunca, kako bismo iskusili prelazak iz tame u svjetlost. Ideja je da promatramo svijet novim očima – da osluškujemo fizičko, možda i mistično, da istražimo sličnosti između mora i nas samih, te koncept odlaska i tranzicija. 

Potrebna je registracija na poveznici nakon koje ćete dobiti lokaciju susreta. 

9. i 10. travnja: 10.30 – 11.00 izvedba 'Structures', Mille Lundt (DK), plaža Bačvice 

'Structures' je suvremeni cirkuski performance inspiriran promatranjem procesa proizvodnje šampanjca 'Joseph Perrier' i samog krajolika tijekom rezidencije u vinogradima u Chalons-en-Champagneu. 

'Structures' je živo platno koje otkriva suštinu fizičkog izraza cirkuskih tijela, prirode i zvuka, rušeći norme i otvarajući nove načine boravka u krajoliku. To je izvedbeni krajolik koji ispituje granice između zemlje i tijela, zvuka i slike, usmjeravajući se na sukob između proizvodnje luksuznih proizvoda, kao što su šampanjci, i ekologije. 

Kako surađujemo s prirodom, a kada radimo protiv nje? 

9. i 10. travnja: 11.00 – 11.30 performativno iskustvo 'Baby, don't hurt me', Clara Cortes Soler (ES) 

'Baby, don't hurt me' je jedan-na-jedan susret između izvođačice i publike, ali i kolektivno iskustvo za malu grupu gledatelja (20!). Projekt istražuje teme intimnosti, ljubavi i brige u odnosu na more i inspiriran je iskustvom rezidencijskog boravka u solani Ston u srpnju 2024. godine. 

Publika se tijekom izvedbe koristi vlastitim mobitelima za interakciju i praćenje uputstava tijekom ovog performativnog iskustva. 

Potrebna je registracija za sudjelovanje na poveznici nakon koje ćete dobiti lokaciju susreta. 

9. i 10. travnja: 13.00 – 13.30 performance 'Slow Down', Perrine Budan (FR) i Marianna De Sanctis (IT); Amfiteatar Gusara (Spinutska ulica 69) 

'Slow Down' je cirkuski performance o hiperaktivnosti života: uvijek moramo biti produktivni i to u što kraćem vremenu. Kuhamo brzo, jedemo brzo, završavamo domaću zadaću brzo. A sve to kako bismo imali više vremena. Vrijeme je povezano s ekologijom, a posljedično i s ekonomijom. I obrnuto. Kad bismo shvatili da se stvari mogu raditi sporije, brinuli bismo o stvarima oko sebe umjesto da ih iskorištavamo do krajnjih granica… Ovaj performance propituje fizičke i društvene posljedice koju nedostatak vremena može nanijeti ekologiji. 

Kreativni proces 'Slow Down' performancea započeo je dvotjednom rezidencijom u solani Ston. Perrine i Marianna inspiraciju crpe iz susreta s radnicima u solani, iz njihovog teškog fizičkog rada, iz suodnosa sa elementima koji su veći od nas i izvan su naše kontrole (vjetar, kiša, temperatura), kao i iz odnosa između ekonomskog sektora i okoliša (mora). 

9. i 10. travnja: 17.00 – 17.30 performance 'Sar-Tan', Amir Guetta (FR/IL); igralište dječjeg vrtića 'Iskrica' (Put Trstenika 1) 

Sar-Tan govori o načinu na koji ljudi uništavaju prirodnu ravnotežu svijeta i konzumiraju ga do samog kraja. Bit ćete svjedoci mješavine žive glazbe, akrobatike, plesa i ravnoteže, u kojoj umjetnik na zaigrani način priča priču o uništavanju našeg planeta. Predstava potiče sudjelovanje publike, razvijajući osjećaj zajedništva i zajedničke odgovornosti, tjerajući nas da preispitamo naš utjecaj na okoliš. Kako možemo napraviti pozitivnu promjenu, zaštititi naš planet i poduzeti male korake prema boljem okolišu? 

Ovaj performance inspiriran je eksploatacijom bakalara u gradu Ilhavo u Portugalu tijekom rezidencijskog boravka u tvornici bakalara. 

9. i 10. travnja: 17.30 – 18.00 performance 'Caesarea', Lucia Heege Torres (ES), igralište kraj galerije KVART (Put Trstenika 1) 

'Caesarea' je in situ performance inspiriran rezidencijskim boravkom u tvornici papira Fila Arches u Francuskoj. 

Istražujući celulozu, vodu, pigmente, zvukove i ljudsku percepciju, 'Caesarea' je burleskna kritika toga kako se mi, ljudska bića, postavljamo u središte svijeta. Čak i kad dođe vrijeme za rješavanje ekološke krize, na problem gledamo iz vlastite antropogene percepcije… 

9. i 10. travnja: 18.00 – 18.30 performance 'Amphibian matter', Juana Ortege Kippes (ES /AR), galerija KVART (Put Trstenika 1) 

'Amphibian matter' je participativni performance, zasnovan na dokumentarnom procesu koji povezuje fotografiju i cirkus. Projekt je inspiriran eksploatacijom bakalara u portugalskom gradu Ilhavo. Akrobatika, kontorcionizam, ples i polaroid fotografije poziva publiku da zajedno izgrade prostor za refleksiju, društveni autoportret i platformu za novi pogled na stvarnost. U dokumentarnom procesu Juana istražuje osjećaj 'saudade' (port.) povezujući ga sa univerzalnim pojmom 'nostalgije' – emocije koju kao čovječanstvo nosimo ostajući zaglavljeni u stvarnosti koja ne vodi ka promjeni. Cilj je da to preokrenemo: da predložimo okvir u kojem je drugačiji scenarij mogući… 

9. travnja: 19.30 projekcija filma 'Jump Out' i razgovor s filmskom ekipom, kinoteka Zlatna vrata 

Ian je 12-godišnji inženjer koji živi sa svojim bratom Marcusom i bakom u jednom od geta u Nairobiju. Sa svojim najboljim prijateljem Promiseom sanja proputovati svijet i postati poznati akrobat. Svakodnevno se susreću sa Steveom, svojim superjunakom i karizmatičnim trenerom akrobatike, koji im ispunjava popodneva i širi horizonte. Jednog dana Steve najavljuje da će neka od djece biti odabrana za akrobatsku turneju u Europi tijekom ljeta. Kako se bliži dan odabira, Ianov život postaje težak, njegovo samopouzdanje poljuljano, a unatoč podršci obitelji, suočava se s brojnim izazovima. Hoće li se njegovi snovi ostvariti? 

Nika Šaravanja hrvatska je redateljica dokumentarnih filmova i vizualna umjetnica. 2014. započela je studij na Zelig School for Documentary and New Media u Bolzanu, Italija. Diplomirala je 2016. u klasi režije s nagrađivanim filmom Dusk Chorus – Based on Fragments of Extinction, svojim prvim dugometražnim dokumentarnim filmom. Kao i ovaj film, njezin daljnji rad temelji se na temama društvenog utjecaja i okoliša. 

10. travnja: 20.00 okrugli stol 'Umjetnost i umijeće svakodnevnog života na umirućem planetu', Klub Zona (Jerina 1) 

Ekologija praksi, kako ju naziva Isabelle Stengers, govori o ekologiji pokušaja i pogrešaka, sredstava i ciljeva, alata i situacija na koje reagiramo kako bi si osigurali koliko toliko miran, kreativan, samodostatan život u kontekstu tektonskih promjena oko nas i među nama. 

Okrugli stol će načeti razgovor o tome kako pronalazimo koordinate i temelje za načine na koje stvaramo, kako radimo i kako i s kime živimo u društvu koje ne zna skrbiti o sebi ni o svome jedinom domu. 

Negdje na presjecištu znanosti i umjetnosti, društvenosti i autonomije, znanja i intuicije, kreacije i produkcije smjestio se vakuum našeg straha od zajedničkog djelovanja u vezi pesimistične budućnosti. U tom vakuumu neki od nas su pronašli prostor samodostatnosti - prakse koje u svojoj namjeri nisu ni izvan ni unutar kutije uobičajenih umjetničkih ili stručnih praksi, već promišljaju samu kutiju. 

Koja je svrha umjetnosti i umijeća je u reprodukciji života i što nam o tome mogu reći Dunja Bovan i Jerko Marčić (Kuća Klajn), Predrag Milić (Škograd, Autonomno Sveučilište), Zrinka Džoić (Kamene babe) i Antonia i Jere Kuzmanić (ROOM 100)… 

Festival neobičnih obitelji organizira se uz financijsku podršku Zaklade Kultura nova, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Splita. Projekt 'Hand to hand' sufinanciran je od strane Europske unije – program Kreativna Europa - Deska Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Splita.

Vaša reakcija na temu