U Erasmus + projektu pod nazivom 'Warmia - Masuria, Umbria, Dalmatia - flavour of regions' učenici i nastavnici Turističko-ugostiteljske škole boravili su 10 dana u gradu Szczytno u Poljskoj.
Učenici i nastavnici su naučili pripremati tradicionalna jela od riječnih riba i rakova na tradicionalan način regije Masuria, ali i kako se tradicionalna kuhinja može pripremati i prezentirati na moderan način.
Cilj projekta je stjecanje profesionalnih kompetencija i praktičnih vještina nastavnika i učenika u pripremama i sastavljanju jela od riba i plodova mora. U projektu je sudjelovalo 33 učenika iz škola Poljske, Italije i Hrvatske uz 18 nastavnika kuharstva ili struke vezane uz kuharstvo.
Tijekom boravka u Poljskoj, osim pripremanja tradicionalnih jela regije-domaćina, učenici i nastavnici razmijenili su iskustva u nastavi organizirajući radionice.
Na web stranici projekta su prezentirana jela koja su se tijekom mobilnosti pripremala.
Turističko-ugostiteljsku školu su predstavljali učenici 3. razreda Petar Tadinac, Roko Gazibara, Lovre Andrijić, Matea Bešlić, Nikola Bašić, Matea Didak, Viktorija Goić, Roko Radica Turić, Viktor Dodoja i učenici 4. razreda Stefanie Budai i Jakov Karajić. Nastavnici koji su zajedno s njima sudjelovali u mobilnosti su Ivana Drnasin, Andro Ban, Tea Ćelić Pavlović, Nikša Topić, Ljiljana Kargotić i Dragan Todorović.
Radni dio mobilnosti sastojao se od radionica u koje su se tijekom sedam dana odrađivale u kabinetima škole u Szczytno i u Kulinarskoj akademiji u Gdansku. Naučili su nas kako se pripremaju specijaliteti njihovi regija, te kako ih na maštovit način servirati gostima na tanjuru. Osim što su učenici kuhali, u internacionalnim timovima, učio se poljski jezik i pjesme na poljskom jeziku. Usavršavao engleski jezik u međusobnoj komunikaciji učenika ali i učili pojmovi na poljskom, talijanskom i hrvatskom jeziku.
Slobodno vrijeme učenici su provodili razgledavajući prirodne i kulturno povijesne znamenitosti Poljske. Osim gradića Szczytno, posjetili smo Gdansk, Sopot i glavni grad Varšavu.
Mobilnosti imaju vrlo veliki značaj u daljnjem školovanju učenika te njihovim spoznajama o drugim kulturama, njihovoj gastronomiji i kulturno – povijesnom naslijeđu. Sklapaju se nova prijateljstava koja se nose dalje u život, a konverzacija na stranim jezicima tijekom mobilnosti također povezuje učenike i učvršćuje njihova prijateljstva.
- Boravak u Poljskoj bilo je nevjerojatno iskustvo puno učenja i zabave. Učenici i nastavnici lijepo su se proveli, družili s novim prijateljima, upoznali domovinu Chopina i Sienkiewicza - poručili su iz škole.