Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
U ponedjeljak u Fotoklubu izložba iz fotografske arhive Julija Horovica
Kultura Piše: Dalmatinski portal

U ponedjeljak u Fotoklubu izložba iz fotografske arhive Julija Horovica

Split kakav je nekad bio

U ponedjeljak, 5. svibnja, u 19 sati, u Galeriji fotografije Fotokluba Split otvara se izložba 'Foto-testament', izbor iz bogate fotografske ostavštine i obiteljske arhive poznatog splitskog fotografa Julija Horovica Đulja.

Makar rođeni Puližanin, Horovic je desetljeća života proveo u gradu pod Marjanom i svojim predanim fotografskim angažmanom zadužio Split i Splićane. Izložba u Fotoklubu donosi retrospektivni izbor radova nastalih tijekom više desetljeća autorova kontinuiranog bavljenja fotografijom, a prati Horovicev zanimljiv fotografski put – od Dubrovnika, Novoga Sada pa do Splita – u rasponu od tridesetih od sedamdesetih godina prošloga stoljeća.

Kako u predgovoru izložbi ističe Siniša Vuković  'na fotografijama koje je snimio Julio Horovic, i koje je sâm razvijao u vlastitom kućnom laboratoriju, gotovo beziznimno u središtu pozornosti jest – čovjek'. Horovic je s posebnom pažnjom bilježio portrete žena, prizore muških svakodnevnih aktivnosti, dječju zaigranost te pritom stvarao živopisne prizore svakodnevice.

Iako je njegov fotografski put raspršen između različitih sredina, Horovic ipak ostaje, kako piše Vuković, 'trajno ubiciran u Splitu, baš u njegovoj srčici, na korak od Šperuna i Matejuške'. Na izložbi će biti predstavljeno sedamdesetak fotografija, od splitske Rive do dubrovačkih i novosadskih motiva.

Horovićeve fotografije ne prikazuju samo ljude, već i duh prostora i vremena u kojem su nastale – kroz odjeću, izraze lica i ambijent oslikava se mentalitet i svakodnevica jednog svijeta koji danas više gotovo da ne postoji. Horovic svojim objektivom hvata srž i dušu Mediterana, pa Siniša Vuković s pravom kaže da bi neke od njih bile idealne kao omot nekog nosača zvuka dalmatinske klape šansone ili za korice kakve monografije baštinske tematike.

Izložbu su pripremili sin i unuka, Bruno Horovic i Bruna Horovic Vuković, koji danas skrbe o bogatoj fotografskoj ostavštini svog oca, odnosno djeda Julija.

Julio Horovic Đuljo rođen je 1913. u Puli, u obitelji mornaričkog časnika židovskog podrijetla iz Ukrajine i majke Istrijanke. Obitelj se nakon Prvog svjetskog rata seli u Dubrovnik gdje Julio upisuje Mornaričku školu u Kotoru, a potom pohađa Strojobravarsku školu u Dubrovniku i Trgovačku školu u Splitu. Nakon što se okušao u plovidbi, od 1937. Horovic započinje profesionalnu karijeru kao snimatelj u fotostudiju 'Berner' u Dubrovniku.

Kasnije seli u Novi Sad gdje radi u više fotografskih atelijera, a tijekom Drugog svjetskog rata dolazi u Split i radi kao fotoreporter i fotograf za različite radnje i turističke agencije. Nakon kraćeg povratka u Novi Sad, pedesetih godina se trajno nastanjuje u Splitu gdje radi kao slobodni fotograf. Preminuo je 1979. godine.

Izložba je realizirana uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Splitsko-dalmatinske županije, Grada Splita i Županijske lučke uprave, a dio je 'Redovnog godišnjeg programa udruge Fotoklub Split' koji se financira sredstvima Zaklade Kultura nova.

Izložba ostaje otvorena do 30. svibnja i može se pogledati u radno vrijeme Fotokluba Split.

Vaša reakcija na temu