četvrti festivalski dan počeo je novom dinamikom: Šibenik Dance Festival u četvrtak navečer preselio se u intimnije prostore. U umirujućoj atmosferi klaustra uz krstionicu Katedrale sv. Jakova, publika je doživjela emocionalno bogatu izvedbu 'Come Neve', s potpisom talijanskog koreografa Adriana Bolognina. Nakon meditativne tišine klaustra, večer se nastavila u drugačijem ritmu – na prepoznatljivoj festivalskoj lokaciji, Green Stageu ispred Azimuta. Tamo je publiku dočekala sugestivna predstava 'Wonder, Love' koreografkinje Roberte Maimone, donoseći energiju, pokret i atmosferu koja je više otvorena, urbana i dinamična.
U koreografiji Come Neve, Adriano Bolognino crpi inspiraciju iz djetinjeg prizora – snijega koji pada, dok ga promatra kroz prozor. Pokretom plesači prenose osjećaj topline, sigurnosti i čuđenja, podsjećajući na čipkasto savršenstvo snježnih pahulja. Predstava, čiji su početni impulsi nastali u krugu žena okupljenih u 'klub heklanja' tijekom pandemije, oblikovana je poput ručnog rada: slojevito, precizno, s emocijom. U toj suptilnosti, publika je pozvana da zastane, udahne i promatra pokret kao meditaciju – kao tkanje smisla.
'Izvedba 'Come Neve' na Šibenik Dance Festivalu bila je uistinu čarobna. Očaravajuće lokacije dale su predstavi poetsku i filmsku kulisu. Zahvaljujemo publici na pažnji, toplini i načinu na koji su nas gledali – s istinskom prisutnošću. Puni smo dojmova i spremni za večerašnju drugu izvedbu', najavio je Bolognino, čija je predstava realizirana uz podršku Talijanskog instituta za kulturu u Zagrebu.
Nakon smirenog ozračja klaustra, večer se preselila u urbano okruženje – Azimutov Green Stage, gdje je Talijanka Roberta Maimone izvela poetičnu predstavu Wonder, Love. Nadahnuta bezvremenskom pričom o Pierrotu, ova suvremena izvedba istražuje nijanse melankolije, čežnje i tihe tuge koju sa sobom nosi nemoguća ljubav.
Kroz MEMIC estetiku, s vizualnim prizvucima stripa, izvedba balansira na granici stvarnog i izmišljenog. Na pozornici su se nizali prizori unutarnjeg svijeta u kojem tuga i ljepota koegzistiraju, a čežnja postaje način bivanja. Wonder, Love je nježan poziv na promišljanje o onome što volimo, a što ne možemo dosegnuti.
'Sretna sam što sam u Šibeniku. Grad je prekrasan, a s obzirom na to da dolazim sa Sicilije, okruženje mi djeluje jako poznato. Ta se povezanost savršeno uklapa u predstavu koju izvodim, ‘Wonder, Love’. Ona istražuje osjećaj čežnje i nedovoljne pripadnosti mjestu koje duboko volim, svojim korijenima, ali koje ne mogu u potpunosti prigrliti', rekla je Roberta, dodajući i da boravak uz more za nju ima posebno značenje.
Na Poljani su započeli nastupi hrvatskih umjetničkih organizacija, plesnih klubova i škola, koji će se održavati svakog dana do subote. Ulaz na te programe je slobodan.
Umjetnička organizacija 'Plesna radionica Ilijane Lončar' iz Požege već četrnaestu godinu sudjeluje na festivalu, a ove godine za njih je poseban jubilej – slave 25 godina rada. Kroz sve te godine, brojne generacije požeških plesača odrasle su uz festivalska izdanja i suvremeni ples im je postao važan dio života.
Ilijana Lončar, autorica programa Zaigrana tijela, koji ove godine izvodi deset plesačica u dobi od 11 do 25 godina, ističe da se sve one s puno ljubavi i predanosti izražavaju kroz kreativni pokret i suvremeni ples. Umjetnica je dodala:
'Organizacijski zahtjevan i umjetnički fascinantan, Šibenik Dance Festival održava se na predivnim lokacijama koje oduzimaju dah. On je mjesto susreta mladih zaljubljenika u plesnu umjetnost i vrhunskih profesionalnih plesnih umjetnika, što donosi posebnu vrijednost festivalskom programu.'
I Studio suvremenog plesa 'Teuta' iz Čakovca dugogodišnji je gost Šibenik Dance Festivala, na kojem nastupa još od 2012. godine. Za ovogodišnje, 14. festivalsko izdanje pripremili su autorsku predstavu Puni krug.
'Društvo u kojem živimo odiše užurbanošću. Automatizacija svakodnevice i kalupi koji su postavljeni grabe nas. Koliko smo svoji da izađemo iz kalupa? Koliko istih krugova smo prošli i opet smo na početku? Postojimo li istinski ili samo preživljavamo? Potrebno je samo otvoriti ta vrata i pogledati u svoju suštinu jer dom koji tražimo smo u suštini mi sami. Zato, zaronimo u svoju nutrinu i počnimo istinski živjeti', opisala je izvedbu Nikolina Mekovec, koreografkinja i voditeljica studija. Dodala je kako je festival poseban doživljaj za sve zaljubljenike u plesnu umjetnost, a trenuci iz predstava i radionica, koje su prošli i mnoge generacije plesača iz 'Teute', ostaju kao posebno lijepa uspomena.
Festival se nastavlja večeras, kada nas na Tvrđavi Barone očekuju dvije snažne izvedbe: the horMoans – is that all there is, portugalskog dvojca Beatriz Mire i Tiaga Barreirosa te Samia, talentiranog koreografa Adriana Bolognina iz Italije.
Ulaznice za predstave na Tvrđavi Barone dostupne su na Eventimu, dok su svi ostali nastupi besplatni za posjetitelje.
Cijeli raspored festivala dostupan je na poveznici.
Šibenik Dance Festival podupiru Grad Šibenik, Šibensko-kninska županija Ministarstvo kulture i medija, Turističke zajednice Šibenika i Šibensko-kninske županije, te NP Krka. Festival se održava u suorganizaciji s Tvrđavom kulture Šibenik, a međunarodna gostovanja ostvarena su u suradnji s Veleposlanstvom Portugala, Veleposlanstvom Države Izrael, Almada Dance Company (Compagnia de Dança de Almada) i International Dance Festivalom Quinzena de Dança de Almada (Portugal), Goethe-Institutom Njemačke (ogranak u Zagrebu), Institutom za umetničku igru iz Beograda te Talijanskim institutom za kulturu u Zagrebu. Gostovanje Gauthier Dance Company realizirano je u suradnji s Goethe-Institutom i uz potporu Ministarstva vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke.
Informacije o programu i festivalskim novostima dostupne su na službenoj web stranici Festivala, web stranici Tvrđave kulture Šibenik te na Instagram i Facebook stranicama festivala.