Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
VELO MISTO Tko je bio Baćo u stvarnom životu? Kada su ga vidjeli, bečki policajci su ga poslali 'na promatranje'

VELO MISTO Tko je bio Baćo u stvarnom životu? Kada su ga vidjeli, bečki policajci su ga poslali 'na promatranje'

Ante Ružić je 1908. dionicu Split - Klis pretrčao za 15 minuta brže od vlaka, popularne Rere

U dane kada su nas napustili Mustafa Nadarević i Špiro Guberina, a 'Velo misto' se ponovo prikazuje na HRT-u, sjetili smo se jednog Splićanina kojemu je Miljenko Smoje svojom kultnom serijom učinio besmrtnim. 


Riječ je o Anti Ružiću - Baći, rođenom 1. srpnja 1882., trkaču-maratoncu i osobenjaku. Bio je poznat po svom čestom dugoprugaškom trčanju, koje je trajalo satima, bilo ulicama Splita ili na relacijama od Splita do Solina, Klisa, Sinja, Trogira, Dugog Rata i Omiša ili od Drniša do Knina i sličnim odredištima.

Svojim osebujnim trčanjem posebno je svakog 7. svibnja upotpunjavao proslavu Sv. Dujma (Sudamju) zaštitnika grada Splita. Počeo je trčati kao 23-godišnjak 1905. godine na proslavi Sudamje i to je redovito radio do početka tridesetih godina 20. stoljeća. 

Posebno je bio poznat što se utrkivao s uskotračnom željeznicom na relaciji Split - Sinj, poznatoj po nazivu Rera. Značajan datum je 27. rujna 1908. godine kada je dionicu Split - Klis pretrčao za 15 minuta brže od Rere, o čemu je dobio potvrdu željezničke stanice Klis i načelnika Klisa. Dolazio je (pretrčao) i u Sinj prije Rere. Po njemu su sve Splićane koji su trčali nazivali Baćo. Utrkivao se i s konjem, i pobjeđivao. 


Govorili su da ima 'dupla pluća i junačko srce'. Osim trčanja zanimalo ga je i uređivanje humorističnih listova, koji su dvadesetih godina 20. stoljeća izlazili u Splitu pod imenom: Kalamita, Kukumar, Lavandera, Luce Kusa, Marun, Palombaro, Rešeto, Rombizon, Šajeta, Škovacin, Šupljača, Zvončić, itd... Zbog nekih provokativnih napisa u tim šaljivim novinama odležao je neko vrijeme i u zatvoru.

U knjizi 'Ča je pusta Londra...' Anatolij Kudrjavcjev o njemu je napisao:

- Da bi zaradio novac za nastup u Beču, Baćo je priredio trku natraške i trku vozeći karjalo. Nakon toga se trkač već sljedećeg mjeseca zaista našao u Beču gdje je 'počeo trčati obučen u gučicu za kupanje i s bijelim hlačama'. Ishod je bio neočekivan, jer su, naime,  jadnog Baću uhitili bečki policajci i na kraju ga poslali 'na promatranje'. Komentator je tu nezgodu ispratio lamentacijom: 'Jadni Ružić, svjetski trkač, uzeli ga za luđaka!' Valjda nisu znali da je Splićanin. I tako je bečka pustolovina 'čovjeka - lokomotive' završila s 15 dana zatvora zbog remećenja javnog reda.


Vaša reakcija na temu