Učenici Osnovne škole Slatine bili su marljivi ove godine, da puno ne duljimo, napisali su nam tekst koji potpisuje učenica Ana Ćatipović. Pročitajte ga u nastavku:
Naša škola ima mali broj učenika, ali puno radimo. Ove školske godine smo sudjelovali u četiri projekta Centra izvrsnosti Splitsko dalmatinske županije: Dalmatinski suvenir, Čuvari baštine, Rast i CIMAJ. Svaki od projekta je bio zahtjevan na svoj način, a najizazovnije je bilo to što su isti učenici sudjelovali u svim projektima. Ponekad nismo znali što radimo za koji projekt, ali je na kraju sve ispalo dobro i zabavno. Projekte smo provodili od rujna do kraja svibnja.
- Meni je bilo najdraže raditi za projekt Čuvari baštine jer smo imali prilike izaći iz škole i istraživati zanimljive stvari. Tako smo sudjelovali u radionici branja samoniklog i ljekovitog bilja s lovcem na bilje, Antunom Rudanom. Naučili smo mnogo korisnih i važnih stvari o našoj okolici. Imali smo i kuharsku radionicu u kojoj smo koristili ljekovito bilje s kuharicom Ivanom Orešić. Posjetili smo i Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu i tamo smo imali radionicu izolacije eteričnog ulja kadulje. A najbolje je bilo na radionici u tvornici čokolade Nadalina jer smo radili svoju čokoladu i dodavali joj eterično ulje kadulje. To je bilo najzabavnije! - objašnjava nam Marina Andrijolić.
Sudjelovali smo i u projektu Dalmatinski suvenir za koji smo se dugo pripremali. Skupljali smo tradicionalne slatinske recepte od naših starijih i odlučili se sačuvati ih tako što smo napravili web stranicu. Taj projekt se najviše svidio Roku Vantiću jer su mještani dolazili u školu kuhati, a uvijek je bilo učenika koji su pomagali u kuhanju i koji su voljeli nešto i pojesti. Nekima se projekt svidio jer smo izrađivali pregaču od posebnog materijala.
- Ne znam za druge, ali meni je bio najbolji projekt Rast jer smo stvarno doprinijeli našem mjestu. Čistili smo naše igralište i Park Miljenka Smoje, a i obojali smo tribine na igralištu. I postavili smo likove eko superheroja da nas uvijek podsjećaju kako trebamo čuvati naše mjesto - kaže nam Ivana Grgurević.
CIMAJ projekt provodimo već drugu godinu. To je možda najzahtjevniji projekt jer svašta učimo, a naše zvijezde su Sara Jerković i Filip Škorbica koji su zaslužni za dokumentarni film Ča more znači?
- Najvažnije je biti opušten i spontan pred kamerom - otkriva nam Filip Škorbica koji je s Matildom Klaus vodio i podcast i pisao tekstove.
CIMAJ projekt je pomogao u praćenju drugih projekta i svih školskih aktivnosti, a pomogao nam je da naučimo slušati jedni druge i da prenesemo glas o našim Slatinama daleko. Za bolje praćenje projekta i svih aktivnosti, aktivno smo se uključili u uređivanje društvenih mreža. To je bilo jako zabavno i možda najlakše od svega. Pratili smo i rad drugih škola i možemo reći da su svi stvarno jako dobri.
Bilo je još mnogo mnogo događanja, uzbudljivih doživljaja i napornog rada. Naša škola je postala otvorena zbog svij projekta, a najvažnije od svega je što su nam škola i mjesto nekako živnuli i osjetili da radimo nešto posebno. I druge škole su puno radile, a ako dođete u solinsku Gradinu od 5. do 7. lipnja 2023., možete uživo vidjeti izvrsnost na djelu jer će se predstaviti svi projekti Centra izvrsnosti.
Na kraju su se učenici potrudili i u svojim ‘malim vijestima’ otkrili detalje programa, pogledajte video.
Ekipu koja je sve vrijedno pratila, bilježila, snimala i predstavljala javnosti čine učenici 7. i 8. razreda: Marina Andrijolić, Ana Ćatipović, Ivana Grgurević, Sara Jerković, Matilda Klaus, Lana Slamić, Filip Škrobica i Roko Vantić. Voditeljica projekta je naša učiteljica Hrvatskog jezika Marina Ležaja, a čarobnica koja sve učini posebnim je naša knjižničarka Tea Radić.