Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
VIDEO Pogledajte genijalne mini vijesti učenika Osnovne škole Slatine

VIDEO Pogledajte genijalne mini vijesti učenika Osnovne škole Slatine

Ova mladost je pokazala koliko su bili marljivi tijekom ove školske godine

Učenici Osnovne škole Slatine bili su marljivi ove godine, da puno ne duljimo, napisali su nam tekst koji potpisuje učenica Ana Ćatipović. Pročitajte ga u nastavku:

Naša škola ima mali broj učenika, ali puno radimo. Ove školske godine smo sudjelovali u četiri projekta Centra izvrsnosti Splitsko dalmatinske županije: Dalmatinski suvenir, Čuvari baštine, Rast i CIMAJ. Svaki od projekta je bio zahtjevan na svoj način, a najizazovnije je bilo to što su isti učenici sudjelovali u svim projektima. Ponekad nismo znali što radimo za koji projekt, ali je na kraju sve ispalo dobro i zabavno. Projekte smo provodili od rujna do kraja svibnja.

- Meni je bilo najdraže raditi za projekt Čuvari baštine jer smo imali prilike izaći iz škole i istraživati zanimljive stvari. Tako smo sudjelovali u radionici branja samoniklog i ljekovitog bilja s lovcem na bilje, Antunom Rudanom. Naučili smo mnogo korisnih i važnih stvari o našoj okolici. Imali smo i kuharsku radionicu u kojoj smo koristili ljekovito bilje s kuharicom Ivanom Orešić. Posjetili smo i Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu i tamo smo imali radionicu izolacije eteričnog ulja kadulje. A najbolje je bilo na radionici u tvornici čokolade Nadalina jer smo radili svoju čokoladu i dodavali joj eterično ulje kadulje. To je bilo najzabavnije! - objašnjava nam Marina Andrijolić.

Sudjelovali smo i u projektu Dalmatinski suvenir za koji smo se dugo pripremali. Skupljali smo tradicionalne slatinske recepte od naših starijih i odlučili se sačuvati ih tako što smo napravili web stranicu. Taj projekt se najviše svidio Roku Vantiću jer su mještani dolazili u školu kuhati, a uvijek je bilo učenika koji su pomagali u kuhanju i koji su voljeli nešto i pojesti. Nekima se projekt svidio jer smo izrađivali pregaču od posebnog materijala.

- Ne znam za druge, ali meni je bio najbolji projekt Rast jer smo stvarno doprinijeli našem mjestu. Čistili smo naše igralište i Park Miljenka Smoje, a i obojali smo tribine na igralištu. I postavili smo likove eko superheroja da nas uvijek podsjećaju kako trebamo čuvati naše mjesto - kaže nam Ivana Grgurević.

CIMAJ projekt provodimo već drugu godinu. To je možda najzahtjevniji projekt jer svašta učimo, a naše zvijezde su Sara Jerković i Filip Škorbica koji su zaslužni za dokumentarni film Ča more znači?

- Najvažnije je biti opušten i spontan pred kamerom - otkriva nam Filip Škorbica koji je s Matildom Klaus vodio i podcast i pisao tekstove.

CIMAJ projekt je pomogao u praćenju drugih projekta i svih školskih aktivnosti, a pomogao nam je da naučimo slušati jedni druge i da prenesemo glas o našim Slatinama daleko. Za bolje praćenje projekta i svih aktivnosti, aktivno smo se uključili u uređivanje društvenih mreža. To je bilo jako zabavno i možda najlakše od svega. Pratili smo i rad drugih škola i možemo reći da su svi stvarno jako dobri.

Bilo je još mnogo mnogo događanja, uzbudljivih doživljaja i napornog rada. Naša škola je postala otvorena zbog svij projekta, a najvažnije od svega je što su nam škola i mjesto nekako živnuli i osjetili da radimo nešto posebno. I druge škole su puno radile, a ako dođete u solinsku Gradinu od 5. do 7. lipnja 2023., možete uživo vidjeti izvrsnost na djelu jer će se predstaviti svi projekti Centra izvrsnosti.

Na kraju su se učenici potrudili i u svojim ‘malim vijestima’ otkrili detalje programa, pogledajte video.

Ekipu koja je sve vrijedno pratila, bilježila, snimala i predstavljala javnosti čine učenici 7. i 8. razreda: Marina Andrijolić, Ana Ćatipović, Ivana Grgurević, Sara Jerković, Matilda Klaus, Lana Slamić, Filip Škrobica i Roko Vantić. Voditeljica projekta je naša učiteljica Hrvatskog jezika Marina Ležaja, a čarobnica koja sve učini posebnim je naša knjižničarka Tea Radić.

Vaša reakcija na temu