Znanost, ljeto, ekipa, eksperimenti - zvuči predobro? I bilo je! U prostorijama Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu ovih su dana glavnu riječ vodili znatiželja, smijeh i otkrivanje svijeta oko nas na potpuno drugačiji način. Ljetna tvornica znanosti, koja se ove godine održala već devetnaesti put zaredom, ponovno je okupila djecu i tinejdžere iz svih krajeva Hrvatske, s jednostavnim ciljem - pokazati koliko znanost može biti zabavna, zanimljiva i potpuno zarazna.
Tijekom sedam dana, 83 sudionika upustilo se u pravu avanturu od proučavanja molekula do dizajniranja vlastitog besmrtnog ljubimca, od igre sa svjetlom do izrade vlastitog detektora zračenja. Bio je to svijet pun pokusa, novih saznanja i zajedničkog rješavanja izazova. Pitali smo neke od njih što su sve otkrili, što ih je posebno iznenadilo i kako to da im znanost više ne izgleda kao još jedan školski predmet, nego kao nešto što stvarno žele istraživati i doživjeti.
Petra, Bepina, Nera, Višnja, Filip i Lukas iz radionice 'Celulab' kažu da su kroz mikroskope otkrivali biljne i životinjske stanice, izrađivali makete i, što je najvažnije, nije im bilo dosadno.
- Mentorice su sve objasnile na zabavan način. Poruka za one koji misle da je znanost dosadna je da najprije probaju, a onda govore. Osobno mislim da su oni u krivu - rekla je Višnja, a Lukas je poručio:
- Tko god misli da je znanost dosadna, taj nije probao staviti bombon mentos u Coca-Colu!
Mentori na radionicama u Split su došli iz cijele Hrvatske. Dio godišnjeg odmora rado daruju najmlađima. Ono što ih najviše veseli, kažu, jest trenutak kada dijete shvati da fizika i matematika nisu bauk, nego prava pustolovina.
U radionici 'Mozak u akciji', srednjoškolci Ivan, Inga, Jelena i Lea proučavali su ponašanje životinja i naučili kako funkcionira naš živčani sustav.
- Za Ljetnu tvornicu znanosti sam saznala preko prijateljice. Mentori su super, nisu strogi i cijela atmosfera je odlična. Prijavit ću se i dogodine - rekla je Jelena.
Laura, Marta, Dora i Klara iz radionice 'Kako živjeti zauvijek - tajne besmrtnosti' eksperimentirale su s bakterijama.
- Najviše mi se svidjelo kad smo uzimali bris s različitih prljavih površina. S nekih, od kojih smo to najmanje očekivale, ispalo je da su najprljavije. Možete ovdje vidjeti Laurine naočale, imaju dosta bakterija - kroz smijeh je rekla Dora.
Posebno su kreativni bili sudionici radionice 'Digni Luce pauka', u kojoj se eksperimentiralo sa svjetlom. Filip je ispričao da ga je naziv radionice odmah privukao:
- Najviše mi se svidio pokus sa staklenom čašom i uljem. Kad čašu uronimo u ulje, izgleda kao da je nestala!
Luka dodaje da mu je ova radionica promijenila doživljaj fizike:
- Činila mi se teškom, ali sad mi je baš zanimljiva. Naučio sam puno novih stvari.
Predsjednik udruge Ljetna tvornica znanosti, Marin Đujić vjeruje da je ključ dugovječnog uspjeha upravo u atmosferi i kvaliteti sadržaja:
- Volio bih vjerovati da je razlog zbog kojeg nam se djeca vraćaju iz godine u godinu to što im usred ljeta nudimo tjedan ispunjen istraživanjem, eksperimentiranjem i pravim znanstvenim uzbuđenjem. Dok su svi oko njih na moru ili pred ekranima, oni ovdje imaju priliku sudjelovati u programu koji je istodobno zabavan, poučan i potpuno drugačiji. Iz osobnog iskustva znam koliko to znači, i meni je kao sudioniku to bilo nezaboravno. Čini mi se da to isto sada osjećaju i oni.
Priznaje da organizacija nije jednostavna:
- To je jako puno posla, ali srećom imam dosta ljudi koji mi pomažu. Isplati se kad vidim što smo sve uspjeli napraviti. Najveći izazov su uvijek financije, kako osigurati materijale, smještaj i prehranu za mentore, pogotovo usred turističke sezone.
Ipak, osmijeh na licima djece i njihove poruke na odlasku potvrđuju da je trud vrijedan.
- Roditelji i djeca najčešće su oduševljeni. Mnogi odmah kažu da se žele vratiti i iduće godine. Nadam se da će tako i biti - zaključuje Đujić.