Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Zaštićena pastrva vraćena u rijeku Vrljiku

Zaštićena pastrva vraćena u rijeku Vrljiku

Čuvari prirode Javne ustanove More i krš rade na izlovljavanju invazivne vrste štuke koja negativno utječe na prirodnu baštinu u jadranskom slivu

U današnje vrijeme, djelovanjem čovjeka na prirodna staništa mijenjaju se zajednice riba, te su mnoge vrste gotovo nestale ili su se njihove populacije izrazito smanjile. Javna ustanova More i krš Splitsko-dalmatinske županije je u rijeci Vrljici provela projekt umjetnog mriješćenja mekousne pastrve. U siječnju i veljači, proveden je izlov mekousne pastrve i izlov alohtono/invazivne vrste štuke.


Mekousna pastrva (Salmo obtusirostris) ekonomski izrazito vrijedna vrsta ovim projektom ima za cilj očuvanje vrste za buduće generacije. Mekousna pastrva ugrožena je i strogo zaštićena vrsta te ima diskontinuirano I endemično rasprostranjenje. Endem je srednjeg i južnog dijela istočnog jadranskog slijeva. Unatoč tomu, ono nije imuno od negativnih utjecaja naselja i prometnica uz samu riječnu obalu, a i krivolova, što je srećom, ipak u opadanju. Nedavno je doživjela i velik stres kada je uslijed potresa rijeka Vrljika ostala par dana bez vode te je slijedom događaja ostala bez velikog dijela populacije.

- U osnovnim crtama, matične se ribe love iz rijeke, te umjetno -'suho'- mrijeste. Metodologija rada se sastoji od izlova divljih matica u doba mrijesta, te umjetnog mriješćenja u ribogojilištu. Ovakav mrijest značajno povećava stupanj oplođenosti jaja do čak velikih 80%, dok u prirodi taj broj je oko 5%.  U laboratorijskim uvjetima iz jaja se liježu mlade ribe i uzgajaju do veličine od 4-5 cm. Projekt je star jedanaest godina i dalje je aktivan. Njegovo provođenje je u potpunosti preuzela Javna ustanova More i krš, koja upravlja rezervatom. Danas Javna ustanova ima vlastitu opremu i obučen tim zaposlenika koji upravljaju cijelim procesom - poručuju iz Javne ustanove More i krš. 


Oprema je pribavljena sredstvima iz fondova Europske unije unutar Programa Interreg (IPA Cross-border Cooperation Programme Croatia-Bosnia and Herzegovina-Montenegro 2014-2020), u sklopu projekta RiTour. 

Nakon pet dugih mjeseci izlova, laboratorijskog umjetnog mriješćenja i kontroliranog uzgoja, zaposlenici Javne ustanove More i krš su mlađ mekousne pastrve vratili u tok rijeke Vrljike. Čuvarska služba J.U. More i krš pustila je 12.000 novih pastrva duž cijele rijeke Vrljike s ciljem njene repopulacije u prirodna staništa. 

- Na ovaj se način značajno povećava preživljavanje najmlađih stadija. Stoga se danas populacija mekousne pastrve u Vrljici može smatrati zdravom i stabilnom. Povećanjem brojnosti populacije pastrve pogodno se utječe na bioraznolikost cijele rijeke Vrljike. Zbog toga čuvari prirode Javne ustanove također rade na izlovljavanju invazivne vrste štuke koja negativno utječe na prirodnu baštinu u jadranskom slivu. Rijeka Vrljika nije prirodno stanište štuke zbog čega čuvari prirode kontrolom populacije održavaju biologiju staništa. Najvažnije je bilo spriječiti daljnje izumiranje endemske vrste i osigurati joj opstanak u rijekama Vrljici i Jadru, uz eventualnu mogućnost korištenja iste za športski ribolov - poručuju iz Javne ustanove.


Javna ustanova More i krš u sklopu projekta komunalnog uređenja izletišta na izvoru rijeke Jadro, izrađuje studiju 'Pregled stanja i valorizacija mekousne pastrve u regiji (Hrvatska, BiH i Crna Gora)', te nabavlja opremu za kontrolu invazivnih i zaštitu ugroženih ribljih vrsta unutar zaštićenih područja s naglaskom na posebne ihtiološke rezervate 'Vrljika', i 'Jadro'. Također, Javna ustanova planira s istim aktivnostima očuvanja mekousne pastrve započeti i na rijeci Jadro, gdje se također nadzire potreba za povećanjem broja jedinki mekousne pastrve, takozvane Solinke.

Vaša reakcija na temu