Uskrs je jedan od najvažnijih kršćanskih blagdana, no za razliku od Božića, koji se uvijek slavi 25. prosinca, datum Uskrsa mijenja se iz godine u godinu. Mnogi se pitaju zašto je tome tako i zašto Uskrs nema fiksni datum u kalendaru.
Uskrs i lunarni kalendar
Odgovor leži u činjenici da je Uskrs 'pomični blagdan' čiji se datum određuje prema lunarnom, a ne isključivo solarnom kalendaru, kojim se inače služimo. Prema odredbi Prvog nicejskog sabora iz 325. godine, Uskrs se slavi prve nedjelje nakon prvog punog mjeseca koji pada na ili nakon proljetne ravnodnevnice (21. ožujka). To znači da Uskrs može biti najranije 22. ožujka, a najkasnije 25. travnja.
Astronomija i tradicija
Za određivanje Uskrsa ne koristi se stvarni astronomski puni mjesec, već tzv. 'eklezijastički puni mjesec' – crkveni izračun koji se temelji na tablicama i ciklusima Mjeseca, u skladu s tradicionalnim kalendarima. Na taj način Crkva osigurava jedinstveno određivanje datuma Uskrsa u cijelom kršćanskom svijetu (iako istočne i zapadne Crkve koriste različite metode pa im Uskrs često ne pada na isti datum).
Povezanost s Pashom
Uskrs je također povezan s židovskom Pashom (Pesah), jer su događaji Kristove muke, smrti i uskrsnuća u Evanđeljima vremenski smješteni upravo oko tog blagdana. Iako se vremenom razvila zasebna kršćanska tradicija računanja datuma, povijesna i simbolička veza ostala je snažna.
Zašto je to važno?
Pomičnost Uskrsa utječe i na datume brojnih drugih blagdana u crkvenom kalendaru – primjerice, Pepelnice (početka korizme), Duhova i Tijelova, koji se svi računaju u odnosu na datum Uskrsa. Zato svake godine iznova gledamo u kalendar kako bismo saznali kada ćemo slaviti ovaj veliki blagdan.