Sveučilište u Splitu i Glazbena mladež Split pokrenuli su u 2025. godini Program obilježavanja Pasionske baštine 'Muka kao nadahnuće'.
Ciklus kulturnih događanja završava koncertom mješovitog pjevačkog zbora Umjetničke akademije uz orguljašicu prof. Ursu Ljuban pod ravnanjem dirigentice dr. sc. Sare Dodig Baučić. Koncert je večeras u 20 sati u konkatedrali sv. Petra, a na programu su djela B. Papandopula, fra B. Sokola, F. Lučića i M. Lešćana.
Nezaobilazna figura hrvatskog skladateljskog pisma 20. stoljeća, Boris Papandopulo (1906.‐1991.), osobiti je obol dao zborskom stvaralaštvu pa se njegove mise i kantate mogu svrstati u sam vrh hrvatske glazbene ostavštine napisane za zbor tijekom 20. stoljeća. Poljičku je misu skladao za vrijeme boravka u Tribunju 1983. u čast sv. Bogdana Leopolda Mandića. Misa je inspirirana glagoljaškim pjevanjem koje je bilježio i istraživao u Poljicima. Povezujući glagoljašku tradiciju i suvremene skladateljske intencije kroz šest stavaka misnog ordinarija za zbor i orgulje, Papandopulo sklada djelo neprolazne vrijednosti, piše Mreža kulture.
Skladatelj je komentirajući svoje djelo izjavio: 'Mislim da sam donekle pogodio ovaj ugođaj, tj. karakteristiku ovih vaših Poljica, i ako je to uspjelo, ako ste to vi primili, ako je to možda i narod primio (za narod je možda ipak malo prekomplicirano), onda sam uspio, onda sam nešto lijepoga napravio što će ostati i poslije mene i za buduća pokoljenja'.
Uz a cappella dio programa koji započinje skladbom fra Bernardina Sokola (1888.-1944.), crkvenog i svjetovnog skladatelja, redovnika, teologa, muzikologa te hrvatskog mučenika, orguljašica Ursa Ljuban izvodi i orguljske kompozicije Papandopulovih suvremenika, također hrvatskih kompozitora - Franje Lučića (1889.‐1972.), orguljaša, glazbenog teoretičara, skladatelja i pedagog te Mate Lešćana (1936.‐1991.), skladatelja, orguljaša, zborovođe, glazbenog pedagoga, muzikologa, glazbenog teoretičara, istraživača i glazbenog urednika.
Koncert u Splitu treći je u seriji koncerata koje je ZBOR/UMAS pripremio u prigodi obilježavanja 1100 godina Hrvatskog Kraljevstva i 1100 godina hrvatskog glagoljaštva. Podsjetimo, prvi koncert održan je u Trogiru u okviru Festivala orgulja Trogir nakon kojega je zbor gostovao u Zagrebu u programu 34. Svečanosti Pasionske baštine Zagreb.